Reklama

Wakacje z łódzką Caritas

Niedziela łódzka 34/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres wakacyjny dla wielu instytucji i przedsiębiorstw regionu łódzkiego jest czasem urlopów, spowolnienia produkcji, słowem - nieco swobodniejszym od pozostałych miesięcy. Pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Łódzkiej mobilizują w tym czasie siły, by w całości poświęcić je dzieciom i młodzieży - uczestnikom kolonii letnich i zajęć otwartych.
Wakacyjna akcja łódzkiej Caritas już od kilku lat toczy się dwutorowo: w świetlicach środowiskowych w Łodzi organizowane są zajęcia otwarte dla młodych łodzian, którzy z różnych względów nie mogą wyjechać na kolonie, oraz poza Łodzią, gdzie w ośrodkach wypoczywają uczestnicy kolonii letnich. W tym roku pracownicy Caritas przygotowali 11 turnusów kolonijnych w 6 miejscowościach, na których przyjęto prawie 750 dzieci i młodzieży. Kolejne 160 osób uczestniczyło w zajęciach otwartych organizowanych w świetlicach środowiskowych łódzkiej Caritas przy ul. Gdańskiej 111 i Piotrkowskiej 85.
Dwutygodniowe turnusy kolonijne zorganizowano tradycyjnie w ośrodkach Caritas w Drzewocinach i Kolumnie oraz w Rochnie i Poświętnem. W I i III turnusie w Drzewocinach uczestniczyły dzieci z rodzin polonijnych z Białorusi i Litwy. Takie międzynarodowe spotkanie było dobrym i ciekawym doświadczeniem dla dzieci z Polski i dzieci zza wschodniej granicy. Pobyt kolonistów ze Wschodu możliwy był dzięki środkom Biura Polonijnego Senatu RP. W trzech turnusach kolonijnych w ośrodku Caritas w Łasku-Kolumnie uczestniczyły dzieci skierowane przez pedagogów łódzkich szkół podstawowych. Ich wakacje dofinansował Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Do ośrodka wypoczynkowego w Rochnie k. Brzezin wyjechali w tym roku m.in. stypendyści programu „Skrzydła z Carrefour” - mecenatowego projektu Caritas, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. W XVIII-wiecznym klasztorze Ojców Filipinów w Poświętnem Caritas przygotowała miesięczny wypoczynek dla 40 podopiecznych łódzkich Domów Dziecka.
Uczestnicy kolonii letnich w Drzewocinach, Kolumnie, Rochnie i Poświętnem wyruszyli w tym roku w podróż w czasie przez dzieje świata w ramach programu realizowanego pod hasłem „Od chaosu do Kosmosu”. Każdy dzień turnusu poświęcony był innemu okresowi w historii ludzkości. Począwszy od stworzenia świata, poprzez różne wydarzenia, wynalazki, aż do ery kosmicznej, dzieci poznawały nie tylko historię, ale również Boży plan i znaczenie mądrości, talentów i pracy człowieka w tym planie. Program kolonii zakładał elementy edukacji religijnej, historycznej, ekologicznej i prozdrowotnej. Taka edukacja miała pomóc uczestnikom w uzyskaniu przekonania, że Stwórca jest Bogiem dobrym, obdarzającym wspaniałymi darami, a każdy człowiek poprzez różne formy aktywności ma możliwość wpływania na rozwój cywilizacyjny współczesnego świata oraz jest odpowiedzialny za obecny i przyszły stan środowiska oraz jakość życia przyszłych pokoleń. Program kolonii realizowany był poprzez różne formy aktywności, tj.: zajęcia plastyczne, muzyczne, techniczne, sportowe, konkursy i wycieczki do planetarium w Częstochowie i kopalni soli w Kłodawie. Ze względu na katolicki charakter kolonii, zawsze był czas na wspólną modlitwę poranną, wieczorną, przed i po posiłkach oraz niedzielną Eucharystię.
Po raz pierwszy w tym roku łódzka Caritas była organizatorem kolonii dla 63 dzieci niepełnosprawnych w Sulejowie, poprowadzonych przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, pod hasłem „Ama Deum - Kochaj Boga”. Priorytetem kadry wychowawczej był rozwój dzieci w sferze fizycznej, kulturowej, religijnej oraz integralny rozwój ich osobowości. Środkami do osiągnięcia tych celów były gry i zabawy integracyjne - kalambury, randka w ciemno, dyskoteki, ogniska, zajęcia plastyczne, projekcje filmów oraz dogoterapia. Nie zabrakło również wypraw na basen do Bełchatowa, do stadniny koni w Sulejowie-Podklasztorzu czy do Niepokalanowa.
Nowością były również kolonie dla 40 podopiecznych świetlic środowiskowych Caritas, które odbyły się w Kołobrzegu i w całości sfinansowane zostały ze zbiórek prowadzonych na terenie łódzkich hipermarketów oraz z funduszy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiego Kuratorium Oświaty. Nadmorski wypoczynek odbył się w lipcu pod hasłem „W krainie Gryfitów”.
Dwutygodniowe turnusy zajęć otwartych w świetlicach środowiskowych Caritas w Łodzi, realizowane były pod hasłem „Wakacje z Łódką”. W ramach programu dzieci uczestniczyły w spotkaniach rekreacyjno-sportowych, twórczo-plastyczno-fotograficznych i edukacyjno-kulturalnych. Otrzymywały również posiłki: śniadanie i ciepły obiad z podwieczorkiem. W każdym turnusie zorganizowana została wycieczka autokarowa. Uczestnictwo w zajęciach było bezpłatne. Zajęcia otwarte sfinansowane zostały przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi.
Podsumowanie wakacyjnej akcji nie byłoby kompletne bez słów wdzięczności dla kadry wychowawczo-opiekuńczej i medycznej, pod której opieką wypoczywali uczestnicy kolonii. To wykwalifikowani kierownicy, wychowawcy i opiekunowie: nauczyciele, studenci, klerycy, siostry zakonne, lekarze, pielęgniarki i ratownicy WOPR - ponad 100 wolontariuszy Caritas Archidiecezji Łódzkiej. To sprawdzeni ludzie, którzy nie tylko dbają o dobrą zabawę i wypoczynek dzieci, ale również uczą i wychowują. Taką ocenę wystawiają naszej kadrze rodzice kolonistów, którzy posyłają swoje dzieci na kolonie Caritas, bo znają i ufają naszym opiekunom. Dobrą organizację i przebieg poszczególnych turnusów podkreślają również wizytatorzy Kuratorium Oświaty oraz inspektorzy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, którzy regularnie odwiedzają nasze kolonie i przyglądają się pracy wychowawców. Bardzo wam dziękujemy!
Wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Polonijnego Senatu RP, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i Kuratorium Oświaty w Łodzi. Pozostałe środki pochodziły ze zbiórek zorganizowanych przez Caritas w łódzkich marketach sieci Carrefour, funduszy pozyskanych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, 1% podatku oraz Carrefour Polska i Fundacji Carrefour - mecenasowi programu „Skrzydła z Carrefour”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję