Reklama

Niedziela w Warszawie

Msza św. w przededniu Święta UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczył wczoraj Mszy św. „radiowej” w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w intencji UKSW, które obchodzi w tym roku srebrny jubileusz istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Eucharystii zgromadziła się społeczność akademicka UKSW – władze uniwersytetu, przedstawiciele senatu uczelni, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

W homilii ks. prof. Czekalski, wskazując na tajemnicę Trójcy Przenajświętszej i relacji trzech Osób Boskich, odniósł się do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”. Podkreślił, że ani sam rozum, ani sama wiarą nie wystarczą człowiekowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wiara i rozum to dwa skrzydła unoszące człowieka do pełni prawdy, do kontemplacji prawdy, do nieba - mówił rektor UKSW.

Reklama

- Wiara bez rozumu może prowadzić do fanatyzmu, a rozum bez wiary do sceptycyzmu. Budowanie świata bez umiejętnego połączenia wiary i rozumu prowadzi do destrukcji, podziałów między ludźmi - dodał.

Ks. prof. Czekalski zaznaczył, że wiara i rozum nie pozostają w sprzeczności, ale „wzajemnie się uzupełniają”, przypominając słowa św. Augustyna: „wierz, abyś mógł zrozumieć, zrozum, abyś mógł uwierzyć”.

Nawiązując do jubileuszu 25-lecia istnienia UKSW, rektor zwrócił uwagę na etos chrześcijański jako fundament wspólnoty akademickiej. Nauczanie patrona uczelni to z kolei drogowskaz dla kadry uniwersyteckiej, kształcącej przyszłe elity dla „społeczeństwa, państwa i Kościoła”.

Ks. prof. Czekalski przypomniał, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza UKSW stał się, obecnym na trzech kampusach, pełnoprofilowym uniwersytetem, który kształci dziś ponad 11 tys. studentów. Zaznaczył, że ta „młoda uczelnia” wykształciła w ciągu minionych lat „tysiące młodych ludzi” w różnych dyscyplinach - od teologicznych, przez społeczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, po, w ostatnich latach - medyczne.

Dziękując Bogu za wszelkie łaski otrzymane podczas 25 lat istnienia UKSW, za wszystkich ludzi, którzy tworzyli, tworzą i tworzyć będą uniwersytet, ks. prof. Czekalski zawierzył Opatrzności wspólnotę uniwersytecką, prosząc o wsparcie i błogosławieństwo na kolejne lata.

Po liturgii, której oprawę muzyczną zapewnił uniwersytecki chór pod batutą prof. Michała Sławeckiego, rektor z przedstawicielami społeczności akademickiej złożył kwiaty pod pomnikiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor UKSW: Jan Paweł II był świętym człowiekiem

[ TEMATY ]

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Łukasz Krzysztofka

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Jestem przekonany, że Jan Paweł II był to człowiek święty. Świętość to nie bezgrzeszność. Dziś w dobie deptania autorytetów, niszczenia tego co dobre i piękne, próbuje się także zdeptać duchowy i ludzki autorytet Jana Pawła II – przekazał w oświadczeniu rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

W związku z atakami na Jana Pawła II, doktora honoris causa UKSW, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wydał oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas: prace nad powołaniem Komisji historycznej ds. nadużyć seksualnych w Kościele dobiegają końca

2024-06-12 17:19

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

Prace nad powołaniem Komisji historycznej do badania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele dobiegają końca; mam nadzieję, że wiążące decyzje zostaną podjęte na jesiennym zebraniu plenarnym KEP - powiedział w środę delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Rejonowe Spotkania Synodalne [Zaproszenie]

2024-06-13 15:21

Tomasz Lewandowski

Podczas katechezy w kościele NMP na Piasku

Podczas katechezy w kościele NMP na Piasku

W najbliższym czasie odbędą się spotkania rejonowe w ramach II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Dla dekanatów Trzebnica, Milicz, Prusice, spotkanie odbędzie się już jutro tj. pt. 14 czerwca w Koniowie, a ostatnie z takich spotkań dekanalnych dla dekanatów Wrocław Katedra o Wrocław - Sępolno, odbędzie się w kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu [20 czerwca 2024].

Podczas spotkania będzie czas na modlitwę, wysłuchanie konferencji, a także rozmowy w ramach agapy. Tematem przewodnim będą słowa Maryi z Kany Galilejskiej “Uczyńcie wszystko, co Wam powie Syn”. Podczas spotkania przedstawiony zostanie także kalendarium synodalne i plan na ten czas, a także omówiony zostanie harmonogram prac zespołów synodalnych i wskazana zostanie forma, w jakiej można się w synod zaangażować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję