Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. 30-lecie święceń kapłańskich

2024-05-29 09:16

Archiwum ks. D. Bondyry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowni, którzy przyjęli świecenia prezbiteratu w maju 1994 r., świętowali 30-lecie kapłaństwa.

Perłowy jubileusz zgromadził duchowieństwo i wiernych na Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. - Świątynia, będąca wotum za zwycięstwo na polach Grunwaldu, od sześciu wieków wpisuje się w pejzaż miasta i przypomina o potrzebie wdzięczności Bogu i ludziom. Dziś jest miejscem spotkania i dziękczynienia kapłanów, którzy 30 lat temu odpowiedzieli na zaproszenie Jezusa, miejscem refleksji na darem i tajemnicą powołania kapłańskiego - powiedział ks. Dariusz Bondyra, jubilat i rektor kościoła pobrygidkowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystościach pod przewodnictwem ks. prał. Eugeniusza Derdziuka, kustosza sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, niegdyś perfekta i ojca duchownego lubelskiego seminarium, wzięło udział kilkunastu z ponad 25 kapłanów wyświęconych przed 30 laty. Z powodu choroby bądź obowiązków duszpasterskich podejmowanych za granicą, kilku kapłanów połączyło się z jubileuszową wspólnotą duchowo; jeden przekroczył już próg wieczności. Kapłani - w większości proboszczowie, ale też kapelani szpitali i domów pomocy społecznej oraz profesorowie uniwersyteccy - dziękowali za dar życia i powołania, za życzliwych ludzi spotykanych na drogach kapłańskiej służby, a nade wszystko za modlitwę podtrzymującą ich w pełnieniu codziennych obowiązków.

W okolicznościowej homilii ks. Eugeniusz Derdziuk pochylił się nad tajemnicą kapłańskiej godności, jaka zamieszkała w sercach dzięki przyjętym święceniom prezbiteratu. Jak podkreślił, w kruchych naczyniach ludzkiego życia Jezus złożył moc głoszenia światu dobrej nowiny o miłości Boga i sprawowania sakramentów. - Patrzymy na siebie z zadziwieniem, że w nas, słabych i grzesznych, realnie objawia się Boże działanie; że Bóg nas wybrał abyśmy nieśli światu tę prawdę, że On nas kocha, że Jezus za każdego umarł i zmartwychwstał - powiedział kaznodzieja.

Reklama

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

[ TEMATY ]

patron

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga
CZYTAJ DALEJ

Starosta Niemirski: nie pozwolimy wyprowadzić lekcji religii ze szkół

2024-06-21 14:54

Karol Porwich/archiwum Niedzieli

Starosta przysuski Marian Niemirski zadeklarował organizowanie lekcji religii w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy. Ma to związek z zapowiedziami rządu Donalda Tuska, który zlecił przygotowanie rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie lekcji religii w szkołach.

Starosta Niemirski powiedział, że lokalny samorząd od lat wspiera zdolną, dbającą o swój rozwój młodzież. - Jeżeli będzie tylko konieczność, będziemy jako samorząd organizować lekcje religii w szkołach, będziemy wspierać wiejskie organizacje i stowarzyszenia, będziemy wspierać działania na rzecz integracji społecznej w naszym powiecie. Bez względu na to, czy będą to rozgrywki sportowe, imprezy kulturalne, eventy charytatywne, czy spotkania środowiskowe. Nie pozwolimy jako środowisko, wyprowadzić lekcji religii ze szkół. Jeśli państwo nie da na to pieniędzy, będziemy sami to finansować. Uważamy naukę religii za wielką wartość w procesie wychowawczym. Ograniczanie religii i historii to kierunek błędny - powiedział starosta Niemirski, który był gościem Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

USA nałożyły sankcje na kierownictwo Kaspersky Lab za współpracę z rosyjskimi służbami

2024-06-21 17:48

[ TEMATY ]

sankcje

Kaspersky Lab

szpiegostwo

kite_rin/fotolia.com

Amerykański resort finansów ogłosił w piątek sankcje wobec członków zarządu i innych osób z kierownictwa firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, w związku ze współpracą tego przedsiębiorstwa z rosyjskim wojskiem i służbami.

Na listę sankcyjną trafiło 12 osób, w tym dyrektorzy, członkowie zarządu i inne osoby pełniące kierownicze funkcje w rosyjskiej spółce i jej brytyjskiej filii.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję