Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Weekendowe spotkanie z folklorem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” zaprezentował znane tańce ludowe podczas występu w Parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi.

Ten kilkudziesięcioosobowy zespół folklorystyczny wystąpił na scenie amfiteatru Parku Julianowskiego w kolorowych tradycyjnych i różnorodnych strojach. Zespołowi towarzyszyła kapela ludowa, wykonująca muzykę na żywo. Artyści, wśród których są m.in. obecni i byli studenci Uniwersytetu Łódzkiego, zaprezentowali tańce narodowe i pochodzące z różnych regionów centralnej Polski. Licznie zgromadzeni widzowie, którzy przyjechali na występ specjalnie oraz przypadkowi spacerowicze , którzy jak w każdy majowy weekend przyjechali na spacer po parku, mieli prawdziwa ucztę taneczną i wokalną, oglądając występy w wykonaniu młodych artystów. Zespół zaprezentował tańce z regionów Łowicza, Sieradza i Opoczna, a także z różnych części naszego kraju, jak tańce lubelskie, spiskie, rzeszowskie czy sądeckie. Weekendowe spotkanie z folklorem zakończyła tzw. Polka bałucka, ukazująca elementy folkloru łódzkiego, który można uznać za numer popisowy „Kujona”. Po koncercie był czas na rozmowy i zdjęcia z tancerzami zespołu.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego powstał w 1987 r. z inicjatywy studentów i wykładowców Zespołów Dydaktyczno-Naukowych w Łodzi oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 1991 r., po reorganizacji studiów, stał się zespołem Uniwersytetu Łódzkiego. „Kujon” jest jedynym studenckim zespołem folklorystycznym w akademickiej Łodzi, a jego członkami są studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Akademii Muzycznej i innych uczelni. Nazwa została zainspirowana kulturą Księstwa Łowickiego – kujon to jeden z najbardziej charakterystycznych tańców tego regionu. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy tańca z okolic Łowicza, tzw. łowickich kujonów. Zespół jest posiadaczem Honorowej Odznaki Miasta Łodzi przyznawanej za promowanie folkloru i miasta. W 2023 r. zespół obchodził 35-lecie istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert jubileuszowy w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-05-29 18:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiewiórczyn: Korowód Świętych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Aneta Szczepaniak

W latach 90. XX w. rozgościł się w Polsce Halloween. To zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny itp. Jest to zwyczaj obcy naszej kulturze chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście latoroślami

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Wtorek, 23 lipca. Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Zełenski odznaczył kardynała Parolina

2024-07-24 10:42

[ TEMATY ]

Ukraina

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

Wikimedia commons

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył w Kijowie watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina orderem zasługi - poinformował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Jak wyjaśnił, order został przyznany za poparcie Parolina dla działań strony ukraińskiej.

Ambasador Jurasz napisał w tweecie, że prezydent odznaczył sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej po oficjalnym spotkaniu z nim, do którego doszło we wtorek. Dyplomata dodał, że order to wyraz uznania dla "nadzwyczajnej roli (Parolina) na rzecz rozwoju dwustronnych relacji i poparcia dla Ukrainy w strasznym okresie rosyjskiej agresji".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję