Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Weekendowe spotkanie z folklorem

2024-05-29 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” zaprezentował znane tańce ludowe podczas występu w Parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi.

Ten kilkudziesięcioosobowy zespół folklorystyczny wystąpił na scenie amfiteatru Parku Julianowskiego w kolorowych tradycyjnych i różnorodnych strojach. Zespołowi towarzyszyła kapela ludowa, wykonująca muzykę na żywo. Artyści, wśród których są m.in. obecni i byli studenci Uniwersytetu Łódzkiego, zaprezentowali tańce narodowe i pochodzące z różnych regionów centralnej Polski. Licznie zgromadzeni widzowie, którzy przyjechali na występ specjalnie oraz przypadkowi spacerowicze , którzy jak w każdy majowy weekend przyjechali na spacer po parku, mieli prawdziwa ucztę taneczną i wokalną, oglądając występy w wykonaniu młodych artystów. Zespół zaprezentował tańce z regionów Łowicza, Sieradza i Opoczna, a także z różnych części naszego kraju, jak tańce lubelskie, spiskie, rzeszowskie czy sądeckie. Weekendowe spotkanie z folklorem zakończyła tzw. Polka bałucka, ukazująca elementy folkloru łódzkiego, który można uznać za numer popisowy „Kujona”. Po koncercie był czas na rozmowy i zdjęcia z tancerzami zespołu.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego powstał w 1987 r. z inicjatywy studentów i wykładowców Zespołów Dydaktyczno-Naukowych w Łodzi oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 1991 r., po reorganizacji studiów, stał się zespołem Uniwersytetu Łódzkiego. „Kujon” jest jedynym studenckim zespołem folklorystycznym w akademickiej Łodzi, a jego członkami są studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Akademii Muzycznej i innych uczelni. Nazwa została zainspirowana kulturą Księstwa Łowickiego – kujon to jeden z najbardziej charakterystycznych tańców tego regionu. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy tańca z okolic Łowicza, tzw. łowickich kujonów. Zespół jest posiadaczem Honorowej Odznaki Miasta Łodzi przyznawanej za promowanie folkloru i miasta. W 2023 r. zespół obchodził 35-lecie istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert jubileuszowy w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: poznać Jezusa, kochać Go, naśladować, razem z Nim zmieniać historię!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki zakończyły się uroczystości związane z zakończeniem jubileuszu 100- lecia Diecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Kolejna matka bliżej ołtarzy: zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbello

2024-06-21 16:19

[ TEMATY ]

matka

beatyfikacja

Chiara Corbella Petrillo

DCfimi/Wikimedia Commons

Chiara Corbella Petrillo

Chiara Corbella Petrillo

W rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbella. 28-letnia Włoszka odmówiła chemioterapii, by nie zaszkodzić noszonemu pod sercem synkowi. Z Francesco dane jej było przeżyć dwanaście miesięcy, w czasie których pisała do syna listy, aby mógł je przeczytać, gdy dorośnie. Mąż przyszłej błogosławionej podkreślił, że „nie ma ważniejszej rzeczy niż pozwolić człowiekowi urodzić się, tak by mógł być kochany”.

Uroczystemu zamknięciu diecezjalnej fazy procesu beatyfikacyjnego przewodniczył bp Baldo Reina, wiceregens diecezji rzymskiej, do której należała Chiara Corbella. Obecni byli także członkowie trybunału, który badał jej życie, pisma, cnoty oraz opinię świętości: bp Giuseppe D'Alonzo, delegat biskupi, ks. Giorgio Ciucci, promotor sprawiedliwości i adwokat Marcello Terramani. Uroczystość odbyła się w samo południe i była otwarta dla wszystkich. Obecny był mąż i syn sługi Bożej, jej rodzice i siostra z rodziną a także przyjaciele oraz liczna rzesza wiernych, którzy modlą się za przyczyną Chiary Corbella.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: przedstawiciele religii z amerykańskimi partnerami o walce z rosyjską dezinformacją

2024-06-21 17:56

[ TEMATY ]

fake newsy

religie

Kijów

XtravaganT/fotolia.com

Kwestia zwalczania dezinformacji uprawianej przez rosyjskie instytucje wyznaniowe na arenie międzynarodowej była jednym z tematów spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z zespołem Fundacji „Razom” z siedzibą w USA. Odbyło się ono 20 czerwca w Kijowie, a wziął w nim udział między innymi biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a także inni przedstawiciele ukraińskich Kościołów i organizacji religijnych.

Uczestnicy spotkania omówili szereg kwestii związanych z dalszą współpracą i znaczeniem dalszego wspierania Ukrainy na arenie międzynarodowej, w szczególności w celu dalszego świadczenia o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, prześladowaniach religijnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, konsekwencjach promowania ideologii „rosyjskiego świata” itp. Strony wymieniły poglądy na temat podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu przez władze Federacji Rosyjskiej i rosyjskie wyznania (Rosyjską Cerkiew Prawosławną, protestantów, muzułmanów i innych) fałszywych informacji o Ukrainie na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję