Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez

"Panie, podźwignij nas dziś z Tobą. Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez. Ty, który wznosisz człowieka do nieba i sadzasz go po prawicy tronu Najwyższego, wskaż nam drogę wyjścia z trudnych okoliczności, w których się dziś znajdujemy. Panie, wszyscy jesteśmy dziś na ziemi w niebezpieczeństwie śmierci. Niech Ty będziesz naszym bezpieczeństwem. Bądź Tym, który chroni nas przed wszelkim złem. W Tobie jest nasza nadzieja i zbawienie" - modlił się arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 13 czerwca, w katedrze patriarchalnej Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

[ TEMATY ]

ból

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

flickr.com/episkopatnews

Światosław Szewczuk

Światosław Szewczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nasze prawdziwe schronienie, najbezpieczniejsze schronienie - Chrystus - wstępuje dziś do nieba. Nie jest już pochowany jako śmiertelnik pod ziemią, ale wstępuje do nieba ze swoim zmartwychwstałym ciałem. W Nim wstępujemy my wszyscy, których życie, bezpieczeństwo i zbawienie są w Nim ukryte. Dziś Kościół Chrystusowy obchodzi jedno z największych świąt chrześcijańskich, święto Wniebowstąpienia Pańskiego" - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i wezwał do refleksji nad pytaniami: co oznacza Wniebowstąpienie? Jaki jest sens tego święta? Co to święto oznacza dla nas dzisiaj? Dlaczego my, chrześcijanie trzeciego tysiąclecia, nadal świętujemy to wydarzenie?

Abp Szewczuk wyjaśnił, że znajdujemy głęboką i wyczerpującą odpowiedź na te pytania, patrząc na znaczenie tego wydarzenia, którego doświadczamy dzięki mocy i działaniu Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że zgodnie z ówczesnymi zwyczajami Wniebowstąpienie w rozumieniu apostołów oznaczało trzy rzeczy: chwałę, przesłanie i sukces.

Pierwszą z nich jest chwała. "Jaka była chwała Syna Bożego w Jego wstąpieniu do nieba? ... Dzisiaj Chrystus wstępuje. To już nie człowiek, ale Ojciec oddaje Mu chwałę. Powraca do chwały, którą miał u Ojca przed stworzeniem świata" - wyjaśnił arcybiskup.

Drugim znaczeniem wniebowstąpienia jest przesłanie. "Wniebowstąpienie Chrystusa wiąże się z pewnym zadaniem, które Chrystus daje swoim apostołom: mówi im, aby czekali na przyjście Ducha Świętego, a następnie pójdą na krańce ziemi, aby nieść przesłanie o Nim, o tym, który pokonał śmierć i powstał z martwych na krańce ziemi, aby przedstawić zmartwychwstałego i uwielbionego Zbawiciela każdemu człowiekowi wszystkich czasów i narodów. Kościół w tym dniu wypełnia świadectwo o Zmartwychwstałym, zadanie przedstawienia Go wszystkim ludziom poprzez chrzest" - powiedział zwierzchnik UKGK.

Reklama

Trzecim i bardzo głębokim znaczeniem wniebowstąpienia jest sukcesem. "Dziś Chrystus dopełnia dzieła zbawienia. Łamie bramy piekła i śmierci. Pan wypełnia do końca plan Ojca, pomyślnie go realizuje" - wyjaśnił kaznodzieja i dodał: "Chrystus wstępuje do nieba i zasiada po prawicy Boga Ojca, wypełniwszy zadanie, które Ojciec powierzył Mu do wykonania: przywrócić człowieka, mnie i ciebie, Bogu... To wielkie święto człowieka, chwała człowieka w Chrystusie".

Zwierzchnik UKGK zwrócił następnie uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną cechę, którą w sposób szczególny przeżywają Ukraińcy w czasie trudnej i krwawej wojny. "Każdy dziś zna słowo 'schron'. To bezpieczne miejsce, w którym można się ochronić przed wszelkimi zewnętrznymi niebezpieczeństwami, które chcą odebrać życie. Apostoł Paweł mówi, że najbezpieczniejszym schronieniem dla człowieka, gdzie jego życie jest nie tylko zachowane, ale także osiąga chwałę, sukces i swój cel, jest nasz Pan Jezus Chrystus" - powiedział abp Szewczuk.

Przypomniał również, że dziś Kościół rozpoczyna Dekadę Misji. Według niego, jest to czas oczekiwania, ale także czas, w którym Kościół wzywa wszystkich tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, wszystkich tych, którzy jeszcze nie doświadczyli wielkości człowieka w Chrystusie, do pełni życia w naszym Zbawicielu.

Na zakończenie wezwał: "Modlimy się dzisiaj: Panie, podźwignij nas dziś z Tobą. Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez. Ty, który wznosisz człowieka do nieba i sadzasz go po prawicy tronu Najwyższego, wskaż nam drogę wyjścia z trudnych okoliczności, w których się dziś znajdujemy. Panie, wszyscy jesteśmy dziś na ziemi w niebezpieczeństwie śmierci. Niech Ty będziesz naszym bezpieczeństwem. Bądź Tym, który chroni nas przed wszelkim złem. W Tobie jest nasza nadzieja i zbawienie".

2024-06-13 18:16

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w 48. dniu wojny: Nawet w środku wojny Boże przykazanie "Nie zabijaj!" jest przewodnikiem i światłem na naszych drogach

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Abp Szewczuk

PAP/Karina Sało

„Widzimy, że to właśnie podczas wojny zaczynamy rozumieć wartość ludzkiego życia. W końcu będziemy w stanie odbudować, przywrócić i uratować wszystko, z wyjątkiem utraconego ludzkiego życia. Dlatego raz po raz wszyscy razem, jako naród, musimy dołożyć wszelkich starań, aby ratować ludzkie życie, powstrzymać morderczą rękę napastnika, a nawet walczyć, aby uszanować Boże przykazanie "Nie zabijaj!" - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Sewczuk w wideoprzesłaniu w 48. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

"W tych dniach widzieliśmy wielkie zbrodnie okupanta na naszej ziemi i przez kilka ostatnich godzin to zło nadal niszczy naszą ziemię. Ciężkie walki toczą się wokół Charkowa, w Donbasie, na południu naszej Ojczyzny. Ale naszym największym bólem jest miasto Mariupol. Burmistrz Mariupola powiedział, że według oficjalnych danych zginęło około dziesięciu tysięcy cywilów. I to tylko w jednym mieście na południu Ukrainy. . . To miasto bohaterów, miasto męczenników broni się i jest symbolem niezniszczalności naszej Ojczyzny" – powiedział abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Polscy piloci w hołdzie powstańcom 1 sierpnia przelecą nad Warszawą

Żołnierze Polskich Sił Powietrznych dołączają do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2024 r. o Godzinie W samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb oddadzą hołd powstańcom, wykonując lot nad Warszawą – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Jestem nawigatorem na tym dużym samolocie transportowym C-130 w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu" – powiedział na filmie umieszczonym w mediach społecznościowych MON ppłk nawig. Tomasz Sędzikowski. "Jeden z tych samolotów wykona lot 1 sierpnia o godzinie 17 nad Warszawą w celu upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, bohaterskiego zrywu Polaków walczących o wolność stolicy i Polski" – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Kto jest gorszym warszawiakiem dla Trzaskowskiego

2024-07-24 11:47

[ TEMATY ]

Warszawa

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Wyobrażacie sobie lokal w Warszawie, czy innym miejscu w Polsce, który w swoim wystroju stawiał za cel obrażanie mniejszości seksualnych?

To duży wysiłek dla wyobraźni, ponieważ każdy z nas wie, że spotkałoby się to natychmiast z interwencją rządu, odpowiednich instytucji lokalnych, a nawet Brukseli. Interwencja opierałaby się na hasłach o tolerancji, walce z nienawiścią i szacunku do drugiego człowieka. Postulaty słuszne, ale czy zawsze stosowane po równo wobec każdego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję