Reklama

Watykan

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka: jesteśmy, żeby służyć Kościołowi, a nie tylko być w organizacjach

Ojciec Święty wygłosił do nas kilka bardzo ważnych słów. Rozmawialiśmy na temat tego, że jesteśmy tutaj, żeby służyć Kościołowi, a nie tylko dlatego, żeby być w różnych organizacjach katolickich - powiedziała harcmistrzyni Teresa Zawadzka, przewodnicząca regionu europejskiego Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu Żeńskiego. Dziś odbyło się spotkanie dla moderatorów stowarzyszeń wiernych, ruchów kościelnych i nowych wspólnot promowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

[ TEMATY ]

Kościół

harcerstwo

archiwum Teresy Zawadzkiej

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem spotkania było „Wyzwanie synodalności dla misji". Dla Teresy Zawadzkiej to drugie takie wydarzenie. „Cieszę się, że mogę wziąć udział w takim spotkaniu. Tym razem była możliwość spotkania z Ojcem Świętym i wsłuchania w jego słowo. Duch Święty pokazuje nam, jak słuchać synodalnie i w jaki sposób otwierać się na Jego głos przez słuchanie drugiego człowieka” - podkreśliła harcmistrzyni w rozmowie z Vatican News - Radiem Watykańskim.

W trakcie spotkania wiele miejsca poświęcono synodalności w ruchach katolickich. Uczestniczyło ok. 200 przedstawicieli blisko 100 organizacji katolickich i ruchów religijnych spośród ok. 120 zarejestrowanych w Sekretariacie Stanu. „Możemy się tutaj poznać, nawiązać nowe kontakty i dowiedzieć w jaki sposób kwestie synodalności przebiegają w różnych organizacjach i ruchach religijnych, w jaki sposób możemy wysłuchać różnych kultur, w jaki sposób jesteśmy dobrymi samarytanami i jak służymy w Kościele swoimi charyzmatami” - zaznaczyła Teresa Zawadzka. „Jest to niesamowite spotkanie” - podsumowała przewodnicząca regionu europejskiego Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu Żeńskiego (ICCG-E International Catholic Conference of Guiding Europe Region Executive).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie rozpoczęło się poranną Mszą św. pod przewodnictwem kard Kevina Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Następnie każdy z uczestników miał możliwość przywitania się z Ojcem Świętym. Z racji tematu synodalności, jaki obrano na to wydarzenie, Papież mówił uczestnikom o trzech „cnotach synodalnych”: myśleniu po Bożemu, przełamywaniu każdego zamknięcia, dbaniu o pokorę. Ich przykłady brał z doświadczeń życia Apostołów z Jezusem zgodnie z opisem Ewangelii wg św. Marka.

Reklama

Tegoroczne spotkanie z moderatorami stowarzyszeń miało na celu zwrócenie uwagi na niektóre przykłady struktur synodalnych i praktyk w stowarzyszeniach i ruchach, które mogą być przykładem i bodźcem dla całego Kościoła, takich jak dzielenie się życiem wiary w małych grupach lub małych wspólnotach, rozeznawanie wspólnotowe, współodpowiedzialność świeckich w życiu Kościoła, zaangażowanie małżeństw i młodych ludzi w ewangelizację, działania charytatywne i społeczne itp.

Uczestnicy dorocznego spotkania z moderatorami zostali również zaproszeni do refleksji nad wszystkimi zagadnieniami synodalnymi, które stanowią nowe wyzwania dla rozwoju stowarzyszeń i ruchów.

2024-06-13 18:36

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: wyrazy uznania dla kadry obozu ZHR od ZHP

[ TEMATY ]

harcerstwo

Archidiecezja Łódzka

Harcmistrz Jolanta Kreczmańska, wiceprzewodnicząca ZHP, powiedziała 13 sierpnia w Łodzi, podczas Mszy w intencji ofiar tragedii w Suszku, że pozostaje pod wrażeniem zachowania kadry obozu ZHR, która poradziła sobie "w tej nadludzkiej próbie, przed którą zostaliście postawieni, a przed którą niewielu dałoby radę".

- Chciałam wam, w imieniu swoim oraz wszystkich instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego złożyć wyrazy dużego uznania, ale też szczere "Bóg zapłać" i powiedzieć jedno: na pewno nikt z was nie zostanie sam z tym, co jest w was, w waszych głowach, myślach i sercach. Jest z wami Związek Harcerstwa Polskiego, ale jestem przekonana, że jest też z wami cały ruch harcerski - powiedziała Kreczmańska.

CZYTAJ DALEJ

Prekursor monastycyzmu

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

Adobe.stock.pl

Św. Jan Kasjan

Św. Jan Kasjan

Święty Jan Kasjan (ur. ok. 360 r. zm. 435 r.) to pierwszy rumuński święty – wydaje się, że przyszedł na świat właśnie na terenach dzisiejszej Rumunii.

Można powiedzieć, że ten święty, był – pisząc nieco kolokwialnie – omnibusem swoich czasów. Dlaczego? Otóż interesował się i chłonął całą ówczesną wiedzę, przede wszystkim filozofię i astronomię.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Prezydent Zełenski odznaczył kardynała Parolina orderem zasługi

2024-07-24 10:42

[ TEMATY ]

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

PAP/EPA/ALEX

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył w Kijowie watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina orderem zasługi - poinformował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Jak wyjaśnił, order został przyznany za poparcie Parolina dla działań strony ukraińskiej.

Ambasador Jurasz napisał w tweecie, że prezydent odznaczył sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej po oficjalnym spotkaniu z nim, do którego doszło we wtorek. Dyplomata dodał, że order to wyraz uznania dla "nadzwyczajnej roli (Parolina) na rzecz rozwoju dwustronnych relacji i poparcia dla Ukrainy w strasznym okresie rosyjskiej agresji".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję