Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, był gościem szkolnych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka oraz Dnia Papieskiego w Zespole Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu. Oprócz Rzecznika Praw Dziecka w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Sybiraków, Stowarzyszenia byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych oraz prof. Konrad Derwich związany z Solidarnością. Na spotkanie zostali zaproszeni również opiekunowie i przedstawiciele samorządów uczniowskich gimnazjów wałbrzyskich. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Jestem wolny, mam swoje prawa”.
- Pamiętajcie tylko, aby nie mylić wolności z samowolą - przypominał uczniom Marek Michalak, który zaznaczył także, że choć żyjemy w wolnym kraju, to i teraz zdarzają się u nas przypadki łamania praw dziecka. - Wolność to nie tylko przywileje, ale także odpowiedzialność za własne decyzje.
Poruszenie wśród uczniów wywołały słowa Leokadii Słupeckiej, byłej więźniarki obozu koncentracyjnego, która łamiącym się ze wzruszenia głosem, ocierając łzy, mówiła uczniom jak bardzo dla jej pokolenia, ludzi pamiętających II wojnę światową, ważne są pojęcia wolności i poszanowania prawa.
- Nie wolno wam zapominać o tym, jak cennym darem jest wolność. Nie zapomnijcie o tym choćby ze względu na ofiarę tych, który nie przeżyli gehenny tamtych wojennych lat - mówiła.
O prawie do wolności mówił również Konrad Derwich, były nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu. To właśnie w tej szkole w latach 80. XX wieku powstała pierwsza nauczycielska „Solidarność”, to w tej szkole nie bano mówić się o Katyniu czy agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r.
- Ponieśliśmy za to wysoką cenę, kiedy wprowadzono stan wojenny, a nas internowano i z dnia na dzień pozbawiono pracy - przypominał prof. Derwich. - Z perspektywy lat widzę jednak, że nasze działania miały sens, że było warto.
Wystąpienia zaproszonych gości przeplatane były cytatami z Karty Praw Dziecka. Nie zabrakło także prezentacji multimedialnych poświęconych Janowi Pawłowi II.
Rzecznik Praw Dziecka od uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych otrzymał petycję do rządu, w której młodzi wałbrzyszanie domagają się respektowania prawa do życia w czystym środowisku. Spotkanie zakończyła akcja wypuszczenia do nieba balonów z wypisanymi na nich prawami z Kodeksu Praw Dziecka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu