Dnia 5 grudnia br., w pogodne sobotnie przedpołudnie, zamojską katedrę wypełniły dzieci, młodzież i rodziny spod znaku Fos-Zoe, które wraz ze swoimi moderatorami przybyły do Zamościa z różnych zakątków naszej diecezji. Radosne świętowanie rozpoczął przygotowany przez wspólnotę ze Skierbieszowa program ewangelizacyjny osnuty wokół tematu: „Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”. Następnie zgromadziliśmy się przed Najświętszym Sakramentem.
Centralnym punktem oazowego spotkania była Eucharystia koncelebrowana przez księży moderatorów pod przewodnictwem proboszcza katedry - ks. prał. Czesława Grzyba, od lat związanego z Ruchem Światło-Życie. Odnosząc się do Liturgii Słowa wskazywał on na Maryję, która jako pokorna Służebnica Pańska w doskonały sposób wypełniła objawiony Jej przez anioła Boży plan zbawienia. Stało się to dzięki uprzedzającej łasce Bożej, a także dlatego, że najbliższe otoczenie Maryi było dla Niej od najmłodszych lat środowiskiem wzrostu wiary. Takiego środowiska, sprzyjającego kształtowaniu dojrzałej chrześcijańskiej tożsamości, potrzebuje każdy z nas. Jest ono szczególnie ważne dziś, kiedy współczesny świat walczy z chrześcijańskimi symbolami, ośmiesza wartości i normy leżące u podstaw ładu społecznego i właściwych relacji międzyludzkich, próbuje na nowo definiować dobro i zło, stawiając człowieka na miejscu Boga. Środowiskiem dojrzewania w wierze i miłości stają się dla wielu osób grupy formacyjne Ruchu Światło-Życie. Pozwalają one doświadczyć Bożego działania poprzez Słowo, sakramenty i dar wspólnoty. Wymownym tego dowodem były przytoczone przez kaznodzieję świadectwa obrazujące jak spotkanie z Bogiem poprzez ruch oazowy odmieniło lub wręcz ocaliło życie osób przeżywających chwile kryzysu i zwątpienia. Ksiądz Prałat przypomniał także, że dzisiejszy świat bardziej niż kiedykolwiek jest spragniony świadectwa wiary chrześcijan żyjących tak, aby inni, patrząc na ich postępowanie odnaleźli drogę do Boga, który jest Miłością.
Po Eucharystii przyszedł czas na wspólny posiłek, a następnie na Nabożeństwo Deuterokatechumenatu, któremu przewodniczył ks. Jarosław Kędra - moderator rejonu zamojskiego. W tym roku na drogę ku dojrzałemu przeżywaniu swojej wiary i przynależności do Kościoła wkroczyło 59 osób mających za sobą doświadczenie rekolekcji formacyjnych I stopnia. Ci młodzi ludzie, wyrażając wobec zgromadzonej wspólnoty pragnienie podążania za Chrystusem, wypowiadali głębokie i wzruszające prośby o wiarę, nadzieję i miłość, o dary Ducha Świętego, pokorę, wytrwałość i umiejętność dostrzegania obecności Boga w każdym człowieku. W homilii Ksiądz Moderator zwrócił uwagę jak ważne dla każdego ucznia Chrystusa jest słuchanie Słowa Bożego i kształtowanie własnego życia według jego wskazań. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem każdy wstępujący na drogę deuterokatechumenatu otrzymał egzemplarz Ewangelii oraz foskę - znak przynależności do Ruchu Światło-Życie. Zachęcając młodzież do noszenia tego symbolu ks. Jarosław podkreślił, że jest to najprostszy sposób dawania świadectwa swojej relacji z Chrystusem.
Dzięki zaangażowaniu poszczególnych wspólnot w posługę przy ołtarzu oraz diakonii muzycznej pod przewodnictwem ks. Krystiana Bordzania, Święto Patronalne miało uroczystą oprawę, pozwalającą doświadczyć piękna liturgii.
Mając świadomość, że powołanie do uczestnictwa w Ruchu Światło-Życie jest dla każdego z nas wielkim darem, a jednocześnie zadaniem, powierzaliśmy siebie i nasze wspólnoty wstawiennictwu Niepokalanej, prosząc, byśmy jak Ona potrafili mówić Bogu „tak” całym naszym życiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu