Reklama

Wiadomości

Jak przepisy DAC-7 będą realizowane na OLX?

OLX zwraca się do mediów z apelem o rzetelne i wyważone podejście do kwestii dyrektywy DAC-7. Nasza analiza wykazała, że w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele kontrowersyjnych nagłówków, które mogą wprowadzać w błąd i dezinformować użytkowników. W trosce o ich spokój oraz rzetelny przekaz informacji zachęcamy do zapoznania się z poniższymi faktami na temat wprowadzenia dyrektywy DAC-7.

2024-07-03 09:37

[ TEMATY ]

przepisy

Stock. Adobe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektywa DAC-7 wprowadza nowe obowiązki raportowania dla platform cyfrowych, w tym konieczność przekazywania informacji o użytkownikach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Celem tych regulacji jest zwiększenie transparentności i zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku. Jednakże w wielu publikacjach medialnych temat ten przedstawiany jest w sposób budzący nieuzasadnione obawy wśród naszych użytkowników.

Przepisy DAC7 nakładają na operatora serwisu OLX - Grupę OLX sp. z o.o. obowiązek pozyskiwania dodatkowych danych od aktywnych sprzedawców na platformie OLX i odpowiedniego ich raportowania do Krajowej Administracji Skarbowej. Operator serwisu dostosował platformę oraz zapisy regulaminu do obowiązujących regulacji prawnych. Równocześnie podkreślamy, że bezpieczeństwo danych użytkowników OLX jest naszym priorytetem, dlatego też stosujemy nowoczesne zabezpieczenia, w tym zaawansowane szyfrowanie, służące ich ochronie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SPRAWDŹ Jakie dane są gromadzone

W przypadku OLX-a przepisy dotyczą osób dokonujących sprzedaży z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX z Pakietem Ochronnym. Raportowaniu podlegają dane użytkowników, którzy z wykorzystaniem Przesyłki OLX dokonali 30 lub więcej transakcji i/lub ich wynagrodzenie ze sprzedaży przekroczyło 2000 euro. Raportowaniu nie podlegają ogłoszeniodawcy dodający ogłoszenia w takich kategoriach, jak Noclegi, Usługi czy Nieruchomości.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że przepisy DAC-7 nie wprowadzają dla użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych nowych podatków.

Fakty i mity dotyczące DAC-7

Mit 1: Handlujesz w sieci? Zapłacisz nowy podatek.

Fakt: DAC7 nie wprowadza żadnych nowych podatków dla użytkowników sprzedających w sieci.

Mit 2: Skarbówka pozna szczegółowe dane o Twoich transakcjach.it 2: Skarbówka pozna szczegółowe dane o Twoich transakcjach.

Reklama

Fakt: Raportowane są dane użytkowników, którzy wpadają w próg 30 lub więcej transakcji i/lub, których wynagrodzenie ze sprzedaży przekroczyło 2 tys. euro, a nie rodzaj transakcji, jakich dokonali.

Mit 3: Wystawiasz ogłoszenia w sieci? Fiskus się o tym dowie.

Fakt: Raportowane są transakcje z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX. Samo wystawianie ogłoszeń nie jest wliczane do wartości ani liczby transakcji i tym samym nie jest raportowane.

Mit 4: Wynajem i usługi świadczone osobiście pod lupą fiskusa.

Fakt: Przepisy dotyczą transakcji, nie obejmują listingu ogłoszeń.

Mit 5: Fiskus mnie ściga! Muszę od razu zapłacić podatek.

Fakt: Dyrektywa nie wprowadza dla użytkowników platform ogłoszeniowych żadnych nowych podatków.

Mit 6: Skarbówka zablokuje mi konto bankowe.

Fakt: Nikt nie zablokuje konta bankowego użytkownika. W przypadku niedostarczenia przez niego wymaganych informacji w wymaganym terminie, wypłaty za sprzedaż z Przesyłką OLX zostaną tymczasowo wstrzymane do momentu uzupełnienia danych przez użytkownika.

OLX pragnie podkreślić, że jako firma zawsze dbamy o interesy naszych użytkowników i prowadzimy z nimi transparentną komunikację. Równocześnie ściśle współpracujemy z odpowiednimi organami, aby wdrożenie nowych przepisów przebiegało sprawnie i bez zakłóceń. Naszym priorytetem jest zagwarantowanie pełnego dostępu do rzetelnych informacji, tak, aby wszyscy użytkownicy OLX mieli pełną świadomość nowych obowiązków oraz wsparcie w wymagających tego przypadkach.

Reklama

Apelujemy do mediów o rzetelne informowanie społeczeństwa na temat dyrektywy DAC-7 oraz o unikanie sensacyjnych nagłówków, które mogą prowadzić do dezinformacji i niepotrzebnych obaw. Wierzymy, że odpowiedzialne podejście do tego tematu przyczyni się do lepszego zrozumienia nowych regulacji oraz pomoże naszym użytkownikom dostosować się do nich w sposób spokojny i uporządkowany.

SPRAWDŹ Jak działa DAC-7 w ramach OLX?


Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaszanka z boczkiem

Grillowanie jest wspaniałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu na wolnym powietrzu, w gronie rodziny i przyjaciół. W przyjemnej atmosferze towarzyskich spotkań można przygotowywać różne potrawy. Posiłek przyrządzony na grillu wcale nie musi być jednorodny. Poprosiliśmy ks. Pawła Rozpiątkowskiego, który latem przyjmuje gości w ogrodzie, by podzielił się z naszymi Czytelnikami swoimi ulubionymi i sprawdzonymi przepisami na dania z grilla.

CZYTAJ DALEJ

USA: Prawo do aborcji w centrum kampanii Harris

2024-07-23 07:38

[ TEMATY ]

USA

Kamala Harris

PAP/EPA/TING SHEN / POOL

Wiceprezydent USA Kamala Harris obiecała w poniedziałek, że umieści prawa do aborcji w centrum swojej kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

"Będziemy walczyć o wolność reprodukcyjną. Wiedząc, że jeśli Trump dostanie szansę, podpisze ogólnokrajowy zakaz aborcji, zakazujący aborcji w każdym stanie" – mówiła.

CZYTAJ DALEJ

Norwegia: 100 lat czekali na powołanie kapłańskie

2024-07-24 09:17

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Norwegia

Karol Porwich/Niedziela

Po stu latach od przejścia na katolicyzm Sigrid Undset (1882-1949), norweskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 1928 r., w Lillehammer, w którym mieszkała od 1919, pojawiło się pierwsze powołanie kapłańskie. Pochodzący z tych stron Mathias Bruno Ledum w tegoroczną uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła w katedrze św. Olafa w Oslo został wyświęcony na diakona, a za rok przewidziane są jego święcenia kapłańskie.

Diakon Ledum, którego matka była Filipinką, a ojciec Norwegiem, jest przekonany, że jego powołanie wymodliła mu m.in. pisarka, o której beatyfikację zabiegają diecezja Oslo i Zakon Dominikański, którego była ona świecką członkinią. Undset znała osobiście przodków diakona o tym samym nazwisku, o czym wspomniała w dwóch swoich książkach „Krzak gorejący” i „Szczęśliwy wiek” (Den lykkelige alder).

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję