Reklama

Wiadomości

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się przed szczytem NATO

W poniedziałek, w przeddzień przed jubileuszowego szczytu NATO prezydent Andrzej Duda przyjął w Belwederze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Duda zapewnił o wsparciu Polski dla Ukrainy i euroatlantyckich aspiracji tego państwa. "Polski głos będzie grzmiał w Waszyngtonie za Ukrainą i dla Ukrainy" - zadeklarował.

2024-07-08 17:37

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Leszek Szymański

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po południu spotkał się w Belwederze ze składającym wizytę w Warszawie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania prezydentów doszło przed szczytem NATO w Waszyngtonie, który rozpocznie się we wtorek. Do Waszyngtonu udają się zarówno Duda, jak i Zełenski.

Polski prezydent wyraził nadzieję, że waszyngtoński szczyt da silny sygnał, że proces przyjmowania Ukrainy do NATO to proces nieodwracalny. Duda podkreślił, że przyjęcie Ukrainy do NATO może być uwarunkowane jedynie wolą społeczeństwa ukraińskiego. "Jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta" - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"My od samego początku wspieramy te europejskie i euroatlantyckie aspiracje społeczeństwa ukraińskiego. Wspieraliśmy je i będziemy wspierali także w tej szczególnej sytuacji, w jakiej Ukraina jest dzisiaj. I w ciągu tych najbliższych dni damy temu wyraz w Waszyngtonie. Jeżeli jakiś głos będzie grzmiał mocno za Ukrainą i dla Ukrainy tam, za oceanem, to będzie to na pewno głos Polski" - zapowiedział prezydent.

Zapewnił też, że na polskiej scenie politycznej nie ma pod tym względem zróżnicowania. "Niezależnie od barw partyjnych mówimy jednym głosem" - podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że uzyskanie zgody wszystkich członków na Sojuszu i ratyfikacja protokołu akcesyjnego to proces, który wymaga czasu. Ale - podkreślił prezydent - "rozpoczęcie tego procesu byłoby bardzo ważnym sygnałem z jednej strony dla społeczeństwa ukraińskiego - miałoby ogromne znaczenie psychologiczne podbudowujące także morale obrońców Ukrainy, z drugiej strony byłby to także silny głos w kierunku agresora, w kierunku Rosji, pokazujący spójność polityki Sojuszu, jego zdecydowane".

"Wierzę, że taki głos zostanie przez Sojusz Północnoatlantycki w niedługim czasie wyartykułowany i ten proces ratyfikacyjny będzie mógł się rozpocząć" - podkreślił Duda

Podziel się cytatem
.

Reklama

Prezydent wyraził satysfakcję, że dla Zełenskiego "przystankiem po drodze do Waszyngtonu jest Polska, bo tak dla nas, jak i dla całego świata, to ważny sygnał solidarności i dobrosąsiedzkiej przyjaźni". "Ukraina może być pewna polskiego wsparcia" – zapewnił.

Reklama

Wołodymyr Zełenski podziękował Dudzie i wszystkim Polakom za wsparcie, okazywane od pierwszego dnia wojny. Wyraził też wdzięczność za podpisane w poniedziałek porozumienie w dziedzinie bezpieczeństwa. "Dziś chcielibyśmy głos NATO usłyszeć i będziemy nad tym pracować, by wybrzmiał wspólny głos NATO za wsparciem Ukrainy" - powiedział.

Wcześniej w poniedziałek prezydent Zełenski najpierw rozmawiał w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie obaj podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. (PAP)

reb/ par/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żagań: Prezydent uczcił 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

[ TEMATY ]

NATO

Żagań

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Andrzej Duda

Karolina Krasowska

Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na tzw. Skwerze Czołgisty w Żaganiu

Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na tzw. Skwerze Czołgisty w Żaganiu

W tym roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wizytę w pancernej stolicy Polski - Żaganiu. Prezydent spotkał się z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, a także obserwował wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe.

Wizyta Prezydenta rozpoczęła się na tzw. Skwerze Czołgisty, gdzie powitał on Kompanię Honorową oraz sztandar 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, złożył wiązankę pod pomnikiem gen. Stanisława Maczka, a także zwiedził Salę Tradycji Czarnej Dywizji. Dalsza część wizyty odbyła się na poligonie "Joanna" pod Żaganiem, gdzie Andrzej Duda wraz z ministrami Pawłem Solochem i Mariuszem Błaszczakiem, obserwował wspólne szkolenie pododdziałów polskich i amerykańskich, stacjonujących w Żaganiu, Bolesławcu, Świętoszowie i Skwierzynie oraz na poligonach 11LDKPanc. - Pan Prezydent będzie obserwował wykonywanie zadań ogniowych. Będą to zadania ogniowe w natarciu. Panu Prezydentowi i gościom zostanie również zaprezentowany sprzęt, którym dysponują zarówno pododdziały polskie 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jak i pododdziały, którymi dysponują nasi sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych - powiedział mjr Artur Pinkowski, oficer prasowy 11LDKPanc.

CZYTAJ DALEJ

W tym roku duża grupa ewangelizatorów Przystanku Jezus

2024-07-24 07:28

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Przystanek Jezus

ewangelizatorzy

Archiwum organizatorów

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus

Około 200 ewangelizatorów weźmie udział w tegorocznej edycji Przystanku Jezus towarzyszącemu Festiwalowi Pol’And’Rock. "Bywa, że ktoś się spowiada po latach bycia daleko od Kościoła; niektórzy wracają na Przystanek Jezus jako ewangelizatorzy" - powiedział PAP rzecznik prasowy Przystanku o. Damian Piątkowiak.

24. edycja ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus" rozpocznie się 29 lipca, a zakończy 3 sierpnia w Trzcińcu w woj. zachodniopomorskim pod hasłem: "Powiodę was do kraju waszego".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Jezus robi wszystko, żebyście były jedno. Bez tego nie będziecie nowe!

2024-07-24 10:34

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Sióstr Nazaretanek

- Ile jest podziałów między nazaretankami? Jezus robi wszystko, żebyście były jedno. Bez tego nie będziecie nowe. Przyjmiecie ten dar? – mówił kard. Grzegorz Ryś do sióstr nazaretanek w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję