Reklama

Kościół

Poruszający list do abp. Wojdy i stanowisko księży sercanów w sprawie ks. Michała Olszewskiego

„Jesteśmy poruszeni i głęboko zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami na temat aresztowania i przetrzymywania naszego współbrata w pierwszych 60 godzinach od zatrzymania” - pisze Zgromadzenie Księży Sercanów o sprawie ks. Michała Olszewskiego. Z kolei Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji zaapelował do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o „podjęcie publicznej interwencji w jego sprawie” - o tym wszystkim informuje portal wpolityce.pl.

2024-07-09 10:05

[ TEMATY ]

oświadczenie

KEP

sercanie

Ks. Michał Olszewski

youtube.com/profeto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księża Sercanie opublikowali oświadczenie w sprawie ks. Michała Olszewskiego. Publikujemy treść oświadczenia:

Drodzy Przyjaciele,
jak wszystkim wiadomo od pamiętnego wtorku w Wielkim Tygodniu trwa zatrzymanie w areszcie śledczym w Warszawie naszego współbrata ks. Michała Olszewskiego SCJ. Paralelnie z aresztowaniem ks. Michała do trzech naszych wspólnot zakonnych weszli funkcjonariusze ABW. Działali na mocy nakazu prokuratury krajowej w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Niestety niezmiennie większość informacji jakimi dysponujemy w tej sprawie pochodzą z doniesień medialnych. Do chwili obecnej nie pozwolono na spotkanie z osadzonym ks. Michałem, naszemu przełożonemu wyższemu – prowincjałowi ks. Sławomirowi Knopikowi SCJ. Jedynym źródłem jakichkolwiek informacji o sytuacji i stanie ks. Michała jest jego pełnomocnik mec. Krzysztof Wąsowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jesteśmy poruszeni i głęboko zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami na temat aresztowania i przetrzymywania naszego współbrata w pierwszych 60 godzinach od zatrzymania. Informacje te są potwierdzone i swoje źródło mają w świadectwie przekazanym przez ks. Michała swoim najbliższym.

Sprawa zatrzymania budzi słuszne poruszenie. Pogwałcenie podstawowych praw człowieka, psychiczne tortury, odmówienie spełnienia potrzeb fizjologicznych to działania przypominające najgorsze karty naszej historii. Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania. Nadal nie udostępniono mu wszystkich akt sprawy. Te trudne wydarzenia dotykają nas Księży Sercanów oraz wszystkich, którzy na różny sposób są z nami związani.

Dziękujemy Wam za słowa wsparcia, życzliwe gest kierowane do najbliższych ks. Michała. Prosimy o nieustawanie w modlitwie ufając, że zaistniała sytuacja znajdzie swój sprawiedliwy finał. My ze swej strony będziemy domagać się rzetelnego wyjaśnienia bulwersujących i wręcz nieludzkich działań wobec naszego współbrata. Będziemy Was też informować na bieżąco o efektach naszych starań. -czytamy w oświadczeniu Księży Sercanów.

Reklama

W nawiązaniu do oświadczenia Zgromadzenia Księży Sercanów, Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, w którego gronie znajduje się ks. Michał Olszewski SCJ, zaapelował do abp Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o „podjęcie publicznej interwencji w jego sprawie”.

Sprawą księdza Michała powinny zająć się niezależne sądy, gotowe orzekać bez żadnych politycznych nacisków i nie w poczuciu zemsty czy niechęci, lecz sprawiedliwości, przynajmniej w jej ludzkim wymiarze. Uważamy jednak, że należy upomnieć się bardzo głośno o to, by dotkliwa kara, która spotyka ks. Michała Olszewskiego jeszcze przed wyrokiem, ustała. W nowoczesnym państwie prawa istnieje wiele sposobów, by zabezpieczyc obecność księdza Michałą przed sądem i by zabezpieczyć sprawiedliwość procesu, bez mataczenia, o które niesłusznie, w naszym przekonaniu, oskarża się naszego Brata. Aresz, dotkliwy i długotrwały, uważamy za niesprawiedliwy i godzący w elementarne poczucie godności człowieka - podkreślają autorzy listu.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodatkowo uważamy, że uniemożliwienie działalności Fundacji Profeto przez zajęcie kont bankowych niezwiązanych z dotacją Funduszu Sprawiedliwości, godzi w naszym przekonaniu w wolność mediów w Polsce - zaznaczają przedstawiciele Zespołu.

Reklama

Prosimy Księdza Arcybiskupa Przewodniczącego KEP o jednoznaczne zajęcie braterskiego stanowiska i podjęcie stosownych kroków w tej sprawie, gdyż brak reakcji jest, w naszej ocenie, powodem do usprawiedliwionych zarzutów wobec instytucji Kościoła, iż przymyka oczy na jawną niesprawiedliwość wobec człowieka, który - jak każdy - ma prawo do naszej solidarności i troski oraz wsparcia i bliskości - czytamy.

Podziel się cytatem

Pod listem w imieniu Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podpisali się bp Artur Ważny, bp Adam Wodarczyk i bp Robert Chrząszcz.

Ocena: +39 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja KEP: odkrycie konsekwencji bierzmowania – zadaniem Kościoła w Polsce

[ TEMATY ]

bierzmowanie

KEP

Bożena Sztajner

Istotą programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019 jest ożywienie sakramentu bierzmowania w osobach, które go przyjęły, nawet kilkadziesiąt lat temu, i przypomnienie, do czego on zobowiązuje i uzdalnia – wyjaśnił ks. Jan Bartoszek z sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP, podsumowując spotkanie tejże komisji, które odbyło się w minioną środę w Porszewicach w archidiecezji łódzkiej.

Celem spotkania komisji, które odbyło się pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP, było przedstawienie szczegółowych pomysłów realizacji dwuletniego programu duszpasterskiego na lata 2017-2019 wraz z konkretnymi wyzwaniami i przestrzeniami do zagospodarowania.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Dwie osoby zaatakowane przez nożownika, napastnikiem obcokrajowiec

2024-07-22 20:13

[ TEMATY ]

Warszawa

Karol Porwich/Niedziela

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazał w poniedziałek mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji.

Mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji przekazał PAP, że o godz. 15 policja przyjęła zgłoszenie o 26-letnim obcokrajowcu, który zaatakował dwóch 15-latków w Lesie Bródnowskim. Poinformował, że nastolatkowie w wyniku obrażeń trafili do szpitala. "Nie wiemy, w jakim stanie są zaatakowani" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba cudzoziemców w Polsce

2024-07-24 11:04

[ TEMATY ]

cudzoziemcy

ZUS

Adobe Stock

Na koniec czerwca tego roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 771 tys.

"Zakład na bieżąco analizuje liczbę cudzoziemców w ubezpieczeniu. Na polskim rynku pracy dominują obywatele Ukrainy. Coraz liczniejszą grupę stanowią też obywatele Białorusi" - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję