Reklama

Niedziela Świdnicka

10. Festiwal im. Włodka Szomańskiego

Muzyczna uczta w Mieroszowie

Festiwal „Nie tylko gospel” im. Włodzimierza Szomańskiego, znanego polskiego kompozytora, założyciela zespołu gospelowego „Spirituals Singers Band”, na stałe wrósł w muzyczny krajobraz ziemi mieroszowskiej.

2024-07-07 23:16

[ TEMATY ]

Włodek Szomański

Mieroszów

Małgorzata Sapiecha ‑ Muzioł

Marek Zygmunt

Koncert inauguracyjny - 10. Festiwal "Nie tylko gospel"

Koncert inauguracyjny - 10. Festiwal Nie tylko gospel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To miejsce, które ukochał patron Festiwalu. Tu żył i tworzył przez ostatnie lata swojego życia. W tym roku Festiwal obchodził swoje dziesięciolecie. Przez lata festiwal zdobył uznanie jako jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych wydarzeń muzycznych, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w całym kraju. Wszystko to przez wysoki poziom artystyczny, który prezentują zapraszani artyści. Festiwal to nie tylko prawdziwa uczta muzyczna, ale i sposób na rozwijanie potencjału turystycznego gminy.

Historia i znaczenie festiwalu

Włodzimierz Szomański jako wybitny kompozytor i dyrygent, zasłużył się dla polskiej sceny muzycznej, w szczególności w zakresie muzyki gospel. Jego zespół, „Spirituals Singers Band”, od lat 70. XX wieku zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Festiwal „Nie tylko gospel” został zainicjowany dzięki żonie Elżbiecie i córce Oldze, jako hołd dla twórczości i działalności męża i ojca, stając się platformą, na której mogą się spotkać różnorodne formy muzyczne. Włodzimierz Szomański był mieszkańcem Golińska w gminie Mieroszów. Zmarł wyniku wypadku samochodowego 1 maja 2014 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gramy głośno

Organizatorem wydarzenia w dniach 5-7 lipca br. pt. „Nie tylko gospel” odbywającego się m.in. w amfiteatrze na Kościelnej Górze, było Mieroszowskie Centrum Kultury, a współorganizatorem Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, starosta Powiatu Wałbrzyskiego Leonard Górski i burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Festiwal rozpoczął koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz Akademickiego Chórku Politechniki Wrocławskiej przy współudziale chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod batutą dr Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. W koncercie inauguracyjnym zaprezentowano skomponowany przez Szomańskiego utwór Missa Gospel’s, łączący tradycję liturgiczną oraz muzyczną kościoła katolickiego z amerykańską tradycją pieśni gospels. - Gramy głośno i radośnie, chwalimy Pana Boga właśnie w taki sposób, śpiewając, radując się i klaszcząc - akcentowała Elżbieta Szomańska – dyrektor artystyczna.

Reklama


Warsztaty i konkurs wokalny

Drugiego dnia Festiwalu 6 lipca, miały miejsce warsztaty wokalne dla uczestników konkursu wokalnego o „Szklanego Szomola”. Warsztaty te były nie tylko okazją do nauki, ale także do wymiany doświadczeń i inspiracji wśród młodych wokalistów. W czasie festiwalu odbył się również sam konkurs, który wzbudził ogromne emocje. Grand Prix przyznano Łukaszowi Lewandowskiemu, a pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Rusnarczyk, która wyprzedziła Anastazję Adaszak i Zuzannę Juszczak. Nagrodę publiczności otrzymał natomiast Paweł Madzia.

Festiwal zakończył niedzielny spektakl pt. „Hrabina Pączek” Joanny Kołaczkowskiej, Łukasza Pietscha i Jacka Olejarza. Ten wyjątkowy występ był doskonałym podsumowaniem bogatego programu i dostarczył widzom wiele radości i śmiechu.

Archiwum prywatne

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji mieszkańców gminy, którą sprawował ks. kan. Stanisław Piskorz

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji mieszkańców gminy, którą sprawował ks. kan. Stanisław Piskorz

Archiwum prywatne

Dr Małgorzata Sapiecha-Muzioł odbiera gratulacje za koncert w miejscowym kościele

Dr Małgorzata Sapiecha-Muzioł odbiera gratulacje za koncert w miejscowym kościele

Więcej multimediów na FB Festiwalu.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na muzyczne festiwale do Szczawna Zdroju i Mieroszowa

Dwa znaczące festiwale muzyczne odbędą się w najbliższym czasie na terenie naszej diecezji.

W tym roku już po raz 56. w dniach 9-12 września, odbędzie się w Szczawnie Zdroju Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego. Festiwal nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn), na Dolnym Śląsku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

„Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości”. Tak papież Jan Paweł II napisał w 2002 r. w specjalnym przesłaniu do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. rocznicy urodzin św. Brygidy

W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy. „Konkretny powód, dla którego wybrałem te właśnie postaci, kryje się w samym ich życiu” – wyjaśnił w Liście apostolskim ogłaszającym jego decyzję. Co takiego znalazł w historii życia kobiety pochodzącej z kraju, który dzisiaj rzadko kojarzony jest z katolicyzmem?

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia w Warszawie w godzinie „W” zabrzmią kościelne dzwony

2024-07-24 10:38

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Po detonacji figura Chrystusa upadła na ulicę, ręką wskazując na napis na cokole: Sursum corda. Wrzesień 1944 r.

Po detonacji figura Chrystusa upadła na ulicę, ręką wskazując na napis na cokole: Sursum corda. Wrzesień 1944 r.

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, dla upamiętnienia tego zrywu warszawskie parafie uruchomią o godz. 17 kościelne dzwony - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

"Dzwony, które zabrzmią w kościołach archidiecezji warszawskiej w godzinie +W+, będą hołdem złożonym poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Ponadto, wierni będą modlić się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim podczas mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję