70 lat temu w Bibieli sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki zorganizował pierwsze rekolekcje oazowe. 17 lat później, w 1971 roku w Olszówce, odbyła się pierwsza oaza w archidiecezji krakowskiej. Dzieło Ruchu Światło-Życie trwa – setki młodych ludzi uczestniczą w turnusach rekolekcyjnych, na których spotykają się z Panem Bogiem i swoimi rówieśnikami.
Uczestnicy, jak co roku, mogli się zapisać na Oazę na Start, Oazę Dzieci Bożych, Oazę Nowej Drogi oraz Oazę Nowego Życia oraz na Oazę dla Dorosłych. Oaza Nowej Drogi III stopnia została zorganizowana m.in. w Mszanie Dolnej. Młodzież rozważała tam ważny temat, jakim jest wspólnota. Sami budowali wspólnotę przede wszystkim przez codzienne spotkania na Eucharystii i adoracji w kościele parafialnym św. Michała Archanioła, czytanie słowa Bożego i odnoszenie go do swojego życia na tzw. Namiotach Spotkania, rozpoznawanie Boga w przyrodzie na „wyprawach otwartych oczu”, a także podczas integracji na pogodnych i poważnych wieczorkach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Rekolekcje oazowe trwają 15 dni. Rozważane są tajemnice różańcowe – od radosnych przez bolesne po chwalebne. W trzecim dniu jest więc Boże Narodzenie, stąd w Mszanie Dolnej o północy odprawiona została… Pasterka. W ciągu dniu odbyła się natomiast wizyta duszpasterska. W jej czasie były śpiewane kolędy, a uczestnicy i pokoje, w których mieszkali, zostali pobłogosławieni.
Oazowicze byli również na wycieczkach w sanktuarium w Ludźmierzu oraz na górze Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Tam została odprawiona Msza św., były też spotkania w grupach oraz ognisko. W szóstym dniu spotkali się z bp. Robertem Chrząszczem, dla którego napisali piosenkę. Dziękowali mu w niej za troskę i modlitwę. Jedna ze zwrotek brzmiała następująco:
„Za życzliwość, umocnienie, radość, którą dajesz nam,
Za mówienie nam o Bogu, który Światłem, Życiem jest,
Za to wszystko dziękujemy z głębi naszych serc,
O modlitwie zapewniamy, niech Bóg w posłudze wspiera Cię”.
W dziewiątym dniu wszyscy wyruszyli na plenerową Drogę Krzyżową ulicami Mszany Dolnej, a w dziesiątym - przystąpili do spowiedzi świętej. Trzynasty dzień na oazie to tradycyjnie Dzień Wspólnoty, który miał miejsce w Bystrej Podhalańskiej. Tam każda wspólnota mogła się zaprezentować i zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę. Jedna z uczestniczek turnusu w Mszanie Dolnej napisała utwór pt. „Pasterz”. W refrenie zawarła odniesienie do tematu rekolekcji:
„Czy to burza, huragan, czy mgła
Niech wspólnota baranków Twych trwa
O los Twojej trzody Ty się troszcz”.
Reklama
Następnie odbyła się Godzina Świadectw, Eucharystia, pod przewodnictwem Moderatora Diecezjalnego ks. Ryszarda Gacka, oraz nabożeństwo rozesłania, na którym była możliwość przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Postanowienie podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i modlitwy za uzależnionych złożyły 124 osoby!
Niektórzy uczestnicy rekolekcji w Mszanie Dolnej podzielili się tym, dlaczego postanowili wziąć w nich udział oraz opowiedzieli, co najbardziej się im podobało:
„Pojechałam na rekolekcje, aby jeszcze bardziej pogłębić swoją wiarę. Potrzebowałam też oderwać się od codzienności. Najbardziej na rekolekcjach podoba mi się adoracja, gdyż na co dzień nie mam możliwości adorować Pana Jezusa”.
„Pojechałem na rekolekcje z tego względu, aby pogłębić się w wierze, poznać nowe osoby oraz bardziej zbliżyć się do Boga”.
„Najbardziej podoba mi się adoracja Najświętszego Sakramentu, gdyż mogę wtedy skupić się na Panu Bogu, porozmawiać z Nim i zawierzyć Mu wszystko, co leży mi na sercu”.
Dziękujmy Panu Bogu za dzieło Ruchu Światło-Życie i módlmy się, aby w dalszym ciągu się rozwijał.