Stop obrażaniu katolików” – wydarzenie, zorganizowane w błyskawicznym tempie, rozpoczęło się od informacji przesyłanych SMS-ami, upublicznianych na portalach społecznościowych: „Zapraszamy wszystkich, którzy nie godzą się na obrażanie chrześcijan i kpiny z chrześcijaństwa, pod konsulat francuski przy ul. Stolarskiej 15. Stop obrażaniu Chrześcijan! Przyjdź i powiadom innych o tym wydarzeniu!”.
Pokojowe zachowanie
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kilka minut po godz. 18 ul. Stolarska była pusta. Stały dwa wozy policyjne, a przy stoliku kawiarnianym siedziało kilku znudzonych fotoreporterów. Potem szybko przybywało ludzi starszych i młodszych – uczestników protestu. Wielu z biało-czerwonymi flagami. Gdy pojawiła się była małopolska kurator Barbara Nowak, łatwo było zauważyć, że jest cenioną liderką w środowisku małopolskich patriotów.
– Prosimy wszystkich o pokojowe zachowanie, o to, abyśmy nie dali się sprowokować, ale jednocześnie, żebyśmy wspólnie wyrazili sprzeciw wobec tego, co zobaczyliśmy na otwarciu igrzysk olimpijskich w Paryżu – powiedział poseł Łukasz Kmita i zaznaczył: – Nie damy się obrażać jako chrześcijanie i jako katolicy!
Reklama
Barbara Nowak przypomniała, że w Europie jest podejmowanych wiele działań przeciwko chrześcijaństwu. – Przeszkadza im to, że jesteśmy za życiem, że kochamy drugiego człowieka, że nie pozwalamy na aborcję i eutanazję, że nie pozwalamy na wyrzucanie z naszych książek, z naszego życia Boga.
Mówiła też o chrześcijańskich korzeniach Europy, którym przeciwstawiła ideologię neomarksistowską, LGBT, gender. Podkreśliła, że protest jest spotkaniem ludzi odważnych, którzy potrafią głośno powiedzieć: „Nie wolno wam obrażać nas, katolików, nie wolno obrażać chrześcijan, nie zburzycie naszego świata, bo my na to nie pozwolimy!”. I zapewniła: – Zawsze będziemy budować na fundamencie prawdy, dobra i piękna!
Kilkuset protestujących
Z każdą minutą przybywało protestujących. Do krakowian dołączyli przedstawiciele małopolskich miast: Chrzanowa, Myślenic, Nowego Sącza, Nowego Targu, Olkusza, Oświęcimia, Skawiny, Wadowic, Zakopanego. Przywieźli transparenty. – Miało nas być 50-100 osób, a jest kilkaset! – zauważył ktoś stojący obok mnie.
Zabierających głos (m.in. Filipa Kaczyńskiego, Arkadiusza Mularczyka, Ryszarda Majdzika) zebrani nagradzali brawami. Protestujący przerywali wypowiedzi, skandując m.in.: „Z naszą wiarą nie wygracie!”, „Obudź się, Europo, obudź się i Francjo!”.
Stojący naprzeciw konsulatu francuskiego Łukasz Kmita zaapelował: – Chcemy zwrócić uwagę wszystkim tym, którzy reprezentują Republikę Francuską, że nie zgadzamy się na to, aby chrześcijaństwo było deptane, aby kultura chrześcijańska była deptana przez pseudoartystów, przez pseudoaktorów!
Reklama
Z uznaniem mówiono o postawie Przemysława Babiarza, komentatora sportowego. Podkreślono reakcję metropolity krakowskiego wyrażoną w liście „Żal i oburzenie”. – Chcemy podziękować naszemu metropolicie, księdzu arcybiskupowi Markowi, który przypomniał nam słowa św. Jana Pawła II – przekazał Łukasz Kmita. A protestujący skandowali: „Arcybiskupie, jesteśmy z tobą!”.
Modlitwa
Protest zakończył się wspólną modlitwą. Zebrani odmówili część bolesną Różańca, modląc się m.in. o nawrócenie prezydenta Emmanuela Macrona, Donalda Tuska i jego rządu oraz w intencji ojczyzny, abyśmy zawsze trwali przy Chrystusie. Przed rozejściem się śpiewali pieśni.