Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sesja o II Soborze Watykańskim

Jasna Góra - soborowe sanktuarium

Spotkanie poświęcone II Soborowi Watykańskiemu i Jasnej Górze odbyło się 1 lutego br. na Jasnej Górze. Gościem specjalnym sesji „Jasna Góra - soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro” był o. Jerzy Tomziński OSPPE, jedyny w Polsce żyjący uczestnik obrad soborowych.

Jak przypomina o. Jerzy Tomziński, modlitwa za Sobór odbywała się na prośbę papieża Jana XXIII, który już w dniu otwarcia komisji przygotowawczej zawierzył Sobór Pani Jasnogórskiej oraz wszystkie jego prace. Z inicjatywy prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego Jasna Góra stała się „sanktuarium soborowym”. Już jesienią 1962 r. na Jasnej Górze podjęto wielką akcję czuwań soborowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie Soboru papież otrzymał Akt oddania biskupów polskich w niewolę Maryi, kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i szczegółowy program ksiąg Soborowego Czynu Dobroci. Jasna Góra ofiarowała świecę wytopioną z wosku świec przywiezionych przez parafie podczas czuwań soborowych, która paliła się przy konfesji św. Piotra w czasie obrad Soboru. Przygotowano również 5 tys. hostii dla ojców soborowych, różańce i obrazy Matki Bożej. To biskupi polscy złożyli memoriał w sprawie ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Obok o. Jerzego Tomzińskiego podczas jasnogórskiej sesji, głos zabrali także: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego oraz o. dr Jan Pach. Uwieńczeniem sesji była Msza św., sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Sesję zorgnizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

(I. T.)

Sympozjum i rekolekcje kapłańskie

Bądźmy mocni łaską Chrystusa

W dniach 28-31 stycznia na Jasnej Górze odbyło się 22. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. To doroczne spotkanie miało charakter rekolekcji kapłańskich. Uczestniczyło w nich ponad 120 kapłanów. Jak podkreślił ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru, jeden ze współorganizatorów sympozjum, spotkanie zostało wpisane w program duszpasterski Kościoła w Polsce i Rok Wiary, skierowane było na nową ewangelizację. - Jeśli program duszpasterski Kościoła w Polsce brzmi: „Być solą ziemi”, to właśnie przyglądamy się w czasie tych rekolekcji, co to znaczy, że jako księża, ojcowie duchowni, kierownicy duchowni, rekolekcjoniści, mamy być solą ziemi - powiedział. - Na Jasną Górę zawsze przybywa się z wielką radością. Spotykając innych kapłanów, wzajemnie się ubogacamy, nie tylko swoją otwartością, ale też swoją wiarą, swoją modlitwą. Rok bez nawiedzenia Jasnej Góry byłby niespełniony, miałby poważną lukę.

Reklama

Sympozjum organizowane jest od 1982 r. przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa. Za organizację odpowiada bp Paweł Socha, członek Komisji. W sympozjum uczestniczył także należący do Komisji bp Jan Szkodoń z Krakowa.

Noworoczny koncert

Jasnogórska Orkiestra Dęta

Noworoczny Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka zabrzmiał 26 stycznia w Sali o. Kordeckiego. Słuchało go ponad tysiąc osób. Obok kolęd i pastorałek zagrano także utwory rozrywkowe. Jasnogórska Orkiestra Dęta od 1961 r. nieustannie uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze. Członkami Orkiestry są muzycy soliści Filharmonii w Częstochowie, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Katowicach i Wrocławiu, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz wybrani najlepsi muzycy amatorzy grający na instrumentach dętych. Od 2001 r., po śmierci kapelmistrza Alfreda Stępniewskiego, obowiązki dyrygenta przejął pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie Marek Piątek, absolwent PSM II st. w Częstochowie i Akademii Muzycznej w Katowicach.

Konferencja hospicyjna i rekolekcje

Wspierać, leczyć i pocieszać pacjentów...

W dniach 25-27 stycznia na Jasnej Górze odbyła się 17. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, z udziałem pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych i wolontariuszy, a także kapelanów posługujący pacjentom terminalnie chorym. - Co roku zapraszamy kolejne osoby z zagranicy, które dzielą się swoimi doświadczeniami, ale trzeba przyznać, że też czerpią od nas, ponieważ Polska, jako kraj, pod względem rozwoju opieki paliatywnej jest na piątym miejscu w Europie - wyjaśniała Izabela Kaptacz, kierownik organizacyjny.

Spotkanie zakończyła niedzielna pielgrzymka hospicjów polskich. Jej głównym punktem była Msza św., odprawiona przez abp. seniora Stanisława Nowaka z Częstochowy. - Bardzo często zżerani chorobą raka ludzie, skłonni są widzieć przed sobą tylko ciemność, ciemność śmierci. Do takich trzeba nam iść z wielkim sercem, z całą wielkością naszego człowieczeństwa, ze słowem Ewangelii pokoju i nadziei - nadziei na życie wieczne - mówił w homilii abp Stanisław Nowak.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-02-04 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję