Reklama

Niedziela w Warszawie

Muzeum bliżej nieba

Muzeum bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego powstające przy Świątyni Opatrzności Bożej, będzie nowoczesną, multimedialną placówką. Ale nie zabraknie też oryginalnych eksponatów związanych z obydwoma postaciami

Plany twórców muzeum są ambitne: ma nie tylko pokazać życie i działalność Papieża-Polaka i Prymasa Tysiąclecia, ale umożliwić też pogłębioną refleksję nad ich nauczaniem. W przypadku bł. Jana Pawła II opowieść ma koncentrować się wokół wątków polskich w jego życiu.

Tak: opowieść, bo muzeum, będzie mieć charakter narracyjny. Chyba tylko tak - ciekawą opowieścią - da się dziś przyciągnąć nie tylko starsze osoby, które doskonale pamiętają obie postacie, ale także ludzi młodych. Tylko taka najpewniej forma może - w rzeczywistości przesyconej multimediami, nowinkami technicznymi - być dla nich magnesem.

Od Placu Zwycięstwa

Losy Prymasa Tysiąclecia i Ojca Świętego splotą się w jedną narrację. Opowieść zacznie się co prawda na warszawskim Placu Zwycięstwa, który jest świadkiem wydarzeń z 1979 r. - gdy padły znamienne słowa „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” - ale później wróci do źródeł. Do powołania, a właściwie dorastanie do powołania obu bohaterów w II RP i w konfrontacji z nazizmem i komunizmem podczas II wojny światowej.

Z czasem przeniesie się w czasy PRL, do uwięzienia Prymasa i prześladowań Kościoła przez komunistów, Millenium, pokazanego jako narodowe wyznanie wiary, wyboru Karola Wojtyły na papieża, jego I pielgrzymki do Polski i powstania „Solidarności”. Wreszcie przypomniane zostaną wydarzenia dziejące się w tym samym czasie: zamach na Papieża i śmierć Prymasa w maju 1981 r.

W końcu opowieść przeniesie się w czasy nieomal współczesne. Bł. Jan Paweł II zostanie pokazany jako patron wolności Polski i świata, stojący wobec wyzwań tzw. nowoczesnej cywilizacji, budujący Kościół na skale miłości, wprowadzający go w trzecie tysiąclecie. Na zakończenie opowieści o losach, która obejmie sto lat - od narodzin Prymasa Tysiąclecia w 1901 r., po śmierć Papieża Polaka w 2005 r., - twórcy ekspozycji przewidują spojrzenie w przyszłość, pokazując aktualność nauczania papieskiego i fenomen relacji Ojca Świętego z młodzieżą.

Reklama

Bliżej nieba

Jak przewidują twórcy muzeum, w jeden dzień ekspozycję, znajdującą się bliżej nieba, będzie mogło zobaczyć ponad 1000 osób. Rzeczywiście będzie bliżej nieba i to w podwójnym znaczeniu. Ze względu na bliskość przestrzeni sakralnej Świątyni Opatrzności Bożej, a poza tym, znajdzie się 26 metrów nad ziemią, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, nawiązując do obrączki - tłumaczą twórcy muzeum - symbolu zaślubin, wierności i zawierzenia Chrystusowi i Kościołowi.

Sposób wykorzystania zdjęć, rycin, filmów i dźwięku - które odegrają najważniejszą rolę w ekspozycji wielu skojarzy się z propozycją Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieprzypadkowo - przyznaje Michał Karpowicz. - Naszą ekspozycje projektuje ten sam zespół - Kłaput Poject.

Muzeum będzie opowiadać o dwóch wielkich Polakach, ale także gromadzić pamiątki, przedmioty, relacje na ich temat i fotografie. - Ważne są dla nas zbiory fotograficzne Chcemy specjalizować się w obrazach pokazujących bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego - mówi Michał Karpowicz, szef działu edukacji i promocji muzeum. - Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny, pliki graficzne, fotograficzne, bardziej będą do niej pasować niż dokumenty pokazane za szkłem w gablocie.

Ołtarz, ambona i stuła

Ale multimedialną opowieść uzupełnią przedmioty związane z postaciami Papieża i Kardynała. Tylko w ostatnim czasie zbiory muzeum powiększyły się o szczególnie cenne przedmioty. O ołtarz, przy którym bł. Jan Paweł II sprawował Mszę św. w 1979 r. przed warszawskim kościołem św. Anny, o ambonę wykorzystywaną i w czasie tej Mszy św., i na Placu Zwycięstwa, a także o ostatnią stułę, której używał kard. Wyszyński przed swoim aresztowaniem.

- Pojawią się na naszej głównej ekspozycji. Przed nami jest konserwacja tych obiektów, a potem, już w fazie projektowej, wkomponowanie ich w wystawę - mówi Michał Karpowicz. Ekspozycja będzie duża, na ponad 2 tys. metrów kwadratowych zmieści się niejeden taki obiekt jak papieski ołtarz.

Muzeum jest w organizacji - aranżacja głównej ekspozycji i jej otwarcie jest uzależnione od zakończenia budowy Świątyni - ale już działa. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, organizowane są wystawy, gromadzone przedmioty, dokumenty związane z obydwoma postaciami. - Napływają do nas pamiątki, zdjęcia i relacje - mówi Michał Karpowicz. - Wszystkie są dla nas cenne. Dziękujemy za nie i apelujemy o zasilanie naszych zbiorów.

Więcej informacji na stronie www.muzeumjp2.pl

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: szczegóły nt. beatyfikacji matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego

Kard. Kazimierz Nycz podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich poinformował, że w beatyfikacji 12 września matki Róży Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego na terenie Świątyni Opatrzności według aktualnych obostrzeń będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób. Spodziewani są goście z Polski i zagranicy. W konferencji udział wzięli również bp Rafał Markowski, m. Judyta Olechowska i ks. Sławomir Nowakowski. Spotkanie poprowadził rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśniając, dlaczego na miejsce podwójnej beatyfikacji wybrano Świątynię Opatrzności Bożej wskazał, że według zaleceń, jakie przyszły z Watykanu, ma to być wydarzenie skromne, godne i dopasowane do tego, co można zrealizować w czasie pandemii, a umożliwia to właśnie duży kościół z przestrzenią przed nim.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję