Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Cudo wśród liturgicznych szat

Niedziela bielsko-żywiecka 20/2013, str. 3

[ TEMATY ]

liturgia

Archiwum

Ornat z Kompletu Anielskiego

Ornat z Kompletu Anielskiego

Szacie liturgicznej z XIX wieku poświęcone będzie ostatnie z cyklu spotkań organizowanych przez diecezjalne muzeum „Przez sakralne do sacrum”. Podczas prelekcji przedstawiony zostanie tzw. Komplet Anielski, zaliczany do wyjątkowych realizacji artystycznych i ikonograficznych wśród liturgicznych szat. Został wykonany pod koniec XIX wieku w Lyonie, wg projektu artysty Gasparda Ponceta, przez firmę „Henry”. Realizacja Kompletu Anielskiego stała się sukcesem firmy „Henry”. Zaprezentowany na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 r. został nagrodzony Grand Prix.

Ikonografia szat ukazuje chwałę królestwa niebieskiego. Wszystkie najważniejsze postaci - Matka Boża, Jezus Chrystus, otoczone są niezliczoną liczbą aniołów. One, o różnych wymiarach, kształtach, z różnymi rekwizytami, wykonując rozmaite gesty wypełniają całą przestrzeń dekoracyjną szat. Stąd też nazwa szat liturgicznych „Komplet Anielski” - tłumaczy ks. dr Grzegorz Klaja, dyrektor diecezjalnego muzeum. Ks. Klaja podkreśla, że na terenie naszej diecezji mamy kilka kompletów szat liturgicznych lub poszczególnych elementów z zestawów utkanych wg tzw. wzoru anielskiego. - Znany jest komplet z parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, a szczególnie należąca do niego kapa, podziwiana na kilku wystawach (będzie prezentowana podczas spotkania). Szaty te zostały odnowione staraniem ks. prał. Jana Sopickiego. W parafii Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku znajdują się szaty dla kapłana do Mszy św. Również parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie posiada owe dzieła - informuje dyrektor muzeum.

Czwarte spotkanie „Przez sakralne do sacrum” odbędzie się 1 czerwca o godz. 10.30 w gmachu Kurii Diecezjalnej przy ul. Żeromskiego. Wtedy to historię i kontekst Kompletu Anielskiego na tle innych ornatów przybliży mgr Barbara Kalfas, wybitna specjalistka w dziedzinie konserwacji tkanin artystycznych. Z kolei ikonograficzną wymowę tej tkaniny przybliży w drugiej części ks. Klaja. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną kapy, ornat, bursa, welon, stuła, manipularz z Kompletu Anielskiego oraz pochodząca z bielskiej parafii Opatrzności Bożej kapa.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka w czasie liturgii sakramentu małżeństwa (1)

Któż z nas nie uczestniczył w uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa? Jest to zawsze, niezależnie od stopnia zaangażowania czy też pokrewieństwa z rodziną państwa młodych, szczególne przeżycie. Dla tych dwojga to jeden jedyny i najważniejszy dzień w życiu, dzień, który już nigdy się nie powtórzy, na który czekali często bardzo długo. Zatem zrozumiałe jest, że narzeczeni i ich rodziny chcieliby, aby wszystko podczas ceremonii w kościele i podczas wesela „grało” jak najlepiej. I jak najbardziej trzeba im to umożliwić, lecz od pewnego czasu pojawiają się niepokojące tendencje przenoszenia muzyki z życia codziennego do świętej liturgii w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję