Zauważono, że papież Franciszek rzadko sam udziela Komunii św. podczas publicznych Mszy św. Dlaczego? Do dziś nie padło żadne oficjalne wyjaśnienie tego, a o odpowiedź na to pytanie pokusił się watykanista „L’Espresso” Sandro Magister.
Dziennikarz podkreślił, że zwykle w czasie rozdawania Komunii św. Ojciec Święty siada i czeka na zakończenie tego momentu Eucharystii. Wyjątki od tej reguły należą do rzadkości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czasem zdarza się, że udzieli Komunii św. asyście albo jak w przypadku Mszy św. w Wielki Czwartek, sprawowanej w więzieniu dla młodocianych przestępców, udzielił Ciała Chrystusa osadzonym.
Watykanista znalazł odpowiedź na nurtujące go pytanie w książce z 2010 r., która jest kolekcją rozmów z rabinem Buenos Aires - Abrahamem Skorką. W jednym z wątków ówczesny metropolita Buenos Aires wyjaśnia, że nie udziela Komunii św. podczas publicznych Mszy św. w obawie, aby nie wykorzystywano Kościoła do lansowania się polityków czy nieuczciwych pracodawców, którzy - przystępując do Komunii św. udzielanej przez niego - mogliby później używać zrobionych w tym czasie fotografii do usprawiedliwiania swoich niecnych zachowań.
Teraz jako papież - wyjaśnił Sandro Magister - Franciszek może jeszcze bardziej odczuwać to zagrożenie.