Kolumbia znana jest na świecie z wojen narkotykowych, porwań, zabójstw. Na przestrzeni ostatnich lat byli tam porywani i mordowani głównie katolicy. A mimo to Kolumbia jest pięknym krajem. Tę drugą stronę, jaśniejszą, ukazuje Dominik Tarczyński w swoim filmie pt. „Kolumbia. Świadectwo dla świata”. Film ten został zaprezentowany 13 maja br. w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w cyklu spotkań z kulturą. Obecny na spotkaniu autor podkreślił, że nie jest to klasyczny film dokumentalny, jest to raczej świadectwo, manifest wiary obecnej w życiu Kolumbijczyków.
Dominik Tarczyński jeszcze jako student prawa na KUL-u spędził w 2008 r. 2 tygodnie w tym południowoamerykańskim kraju, aby w szczególnych warunkach rejestrować postawy znanych osób, które nie wstydzą się swej wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W filmie widzimy mistyków, ludzi doświadczających objawień maryjnych. Bez wątpienia najbardziej poruszające są świadectwa osób, które zajmują najważniejsze stanowiska w rządzie. Od prezydenta Kolumbii Alvaro Uribe, przez szefa sił zbrojnych, po ministra transportu - wszyscy oni jasno i klarownie mówią o swojej wierze. Ówczesny prezydent Kolumbii Alvaro Uribe w filmie wielokrotnie podkreśla, że nie dąży do państwa wyznaniowego, ale nie wstydzi się wyznawać publicznie swojej wiary: „Jako prezydent muszę oświecać, a moim światłem jest Bóg”. Generałowie i żołnierze w Kolumbii powtarzają: „Jeśli Bóg z nami, to któż przeciwko nam”. W filmie ukazana jest ogromna miłość elit społecznych do swego państwa. Widzimy, że rządzący, dzięki zawierzeniu się Bogu, są w stanie dokonywać wielkich przemian w narodzie i państwie. Budowanie na Ewangelii przynosi dobre owoce. Dzięki silnej i zdecydowanej polityce rządu w Kolumbii zmniejszyła się o połowę liczba morderstw, porwań dla okupu. Wiele miejscowości uwolniono z rąk rebeliantów marksistowskich. Do początków 2002 r. rebelianci mieli w swych szeregach ponad 20 tys. osób i kontrolowali ogromny obszar Kolumbii. Dziś ta liczba zmniejszyła się do 5 tys.
- Starałem się na przykładzie Kolumbii pokazać walkę dobra ze złem, jaka toczy się w XXI wieku. W Kolumbii w 1991 r. lewacki rząd doprowadził do wykreślenia Boga z konstytucji. Przyniosło to wiele złego. Wszystko uległo diametralnej zmianie, kiedy prezydent kraju wraz z hierarchią Kościoła kolumbijskiego zawierzyli kraj Sercu Pana Jezusa - opowiada Tarczyński. - Chciałbym, aby mój film uświadomił widzom, że wbrew intencjom niektórych możliwe jest, a nawet wskazane, publiczne wyznawanie wiary, dawanie świadectwa miłości do Boga.
Podsumowując spotkanie, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „dzisiaj dużym problemem jest ateizacja Polski. Jest też ogromna potrzeba świadectwa, którego doskonałym przykładem jest Kolumbia”.
Film „Kolumbia. Świadectwo dla świata” - reżyser i producent Dominik Tarczyński, - został nagrodzony w 2011 r. na XXVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Został uznany za najlepszy film dokumentalny.