Głównym punktem tego wydarzenia była Eucharystia sprawowana przez ok. 60 prezbiterów pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Lisowskiego, kanclerza Kurii, który reprezentował Biskupa Legnickiego przebywającego w tym czasie w szpitalu. Homilię wygłosił ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Nawiązał w niej do aktualnej sytuacji rodzin. Wyjaśnił, że hasło Kongresu przypomina, że to rodzina, tak jak sól, która jest potrzebna do zachowania czegoś przed zepsuciem, a także nadająca smak pokarmom, ma być dla świata czymś wartościowym i trwałym. - „Co wyniesiemy z tej szkoły Maryi? Jak bronić się przed tymi, którzy chcą rodzinę zniszczyć?” - pytał kaznodzieja. - „Po pierwsze, w życie rodzinne trzeba wznosić miłość, a nie da się tego uczynić bez życia Eucharystią, bez rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po drugie, rodzina winna być zakorzeniona w Chrystusie, dlatego powinna jej towarzyszyć wspólna modlitwa. A po trzecie, trzeba w życiu rodzinnym wiele pokory, by nie stawiać się w miejsce Stwórcy” - mówił ks. dr Wolański. Zaapelował też o przesyłanie podpisanych petycji do Senatu w sprawie przywrócenia właściwego charakteru niedzieli jako dnia świątecznego.
Reklama
Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym Eucharystii był sakrament małżeństwa zawarty przez Katarzynę i Grzegorza Żurków. Pan Grzegorz jest związany z Krzeszowem przez swoją pracę jako kierownik ds. sanktuarium. Nie brakowało więc wielu życzeń od tak licznej grupy uczestników uroczystości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie Mszy św. wszyscy uczestnicy złożyli Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi.
Podczas Kongresu w tutejszym tzw. Domu Opata w imieniu Biskupa legnickiego ks. prał. Józef Lisowski otworzył wystawę poświęconą o. Nikolausowi von Lutterotti OSB. Wystawa nosi nazwę: „Ojciec Nikolaus von Lutterotti OSB (1892 - 1955), benedyktyn w Pradze i Krzeszowie, wędrówka pomiędzy systemami politycznymi”. Jest to dokumentacja życia i działalności o. Lutterottiego w sanktuarium krzeszowskim w latach 1919-54. Na tę uroczystość przybyli krewni zakonnika mieszkający dziś w Austrii i Italii.
Kongresowi towarzyszyły także: prelekcja Andrzeja Ładyżyńskiego o wartości rodziny, występy chóru „Millenium” z Wałbrzycha, kapeli góralskiej „Janicki” z Borówna, świadectwo dotyczące życia rodzinnego złożone przez Dariusza Kowalskiego, aktora Teatru Nowego w Łodzi, występ zespołu akrobatycznego „Ocelot” ze Złotoryi oraz piknik rodzinny.
Swoje stoiska otwarły też ruchy i stowarzyszenia działające na rzecz rodziny. Uruchomiono także punkt informacyjny na temat naprotechnologii i naturalnego planowania rodziny.
Podczas tego spotkania przedstawiono apel do rządu w sprawie ochrony rodziny i młodego pokolenia przed zdeprawowaniem. Podpisali go liderzy i przewodniczący ruchów i stowarzyszeń.
Pielgrzymowanie, które było wielkim świętem rodzin, zakończyło się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz koncertem grupy „Eleni”.