To bardzo ważny projekt uzupełniający istniejący system wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie. Streetbus, czyli tak zwana „ogrzewalnia na kółkach” została uruchomiona po raz pierwszy jesienią 2020 roku. Od tego czasu przejechał około 34 tysiące kilometrów i dostarczył około 125 tysięcy porcji zupy niemal 80 tysiącom osób.
Trasa Streetbusa
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Autobus codziennie o godzinie 19:00 wyrusza z przystanku przy ulicy Sieradzkiej i jedzie przez główne punkty miasta do ogrzewalni na rogu Zaporoskiej i Gajowickiej. Po drodze odwiedza m.in. przystanki „Bzowa” w pobliżu Centrum Historii Zajezdnia, „Katedra” przy ul. Wyszyńskiego. „Na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FATem, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”).
19-19.30 ul. Sieradzka (postój)
19.40 al. Hallera (przystanek na życzenie)
19.45 FAT (przystanek na życzenie)
19.47-20.17 ul. Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia (postój)
20.24 pl. Orląt Lwowskich (przystanek na życzenie)
20.35 Galeria Dominikańska (przystanek na życzenie)
20.45 Pl. Grunwaldzki (przystanek na życzenie)
20.50-21.20 Katedra (postój)
21.25 ul. Kościuszki/ ul.Pułaskiego (przystanek na życzenie)
21.35-22.05 ul. Sucha (postój)
Reklama
22.20 – Ogrzewalnia, róg Zaporoskiej i Gajowickiej
- Osoby, które chcą skorzystać z usług Streetbusa mogą po prostu przyjść na przystanek i wsiąść do autobusu – tłumaczy Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Z MPK Wrocław mamy też taką niepisaną umowę, że oprócz Streetbusa uruchamiamy również, oczywiście jeśli temperatura bardzo spadnie, Tramwaj zwany ogrzewaniem – dodaje. W tym roku Streetbus zyskał nowego operatora. Pracują w nim osoby z doświadczeniem bezdomności.
W tym roku Streetbus zyskał nowego operatora. Pracują w nim osoby z doświadczeniem bezdomności.
- Cieszę się, że po raz pierwszy możemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu– mówił Rafał Peroń, prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. To dla nas rozwój, a dla osób, które z różnych powodów nie trafiają do naszych placówek, jest to szansa, że łatwiej trafimy do nich. To ważne, że z osobami w kryzysie bezdomności będą pracować osoby, które bezdomności doświadczyły i są ekspertami przez doświadczenie. Będą oni swoim doświadczeniem pokazywać, że można sobie poradzić z kryzysem i z jego strasznymi konsekwencjami – wyjaśnił Rafał Peroń.
Streetbus to uzupełnienie miejskich działań systemowych
We Wrocławiu działa łącznie 14 placówek pomocowych dla osób doświadczających bezdomności. Są to schroniska, ośrodki wsparcia, noclegownia i ogrzewalnia uruchamiana w sezonie zimowym. Placówki te są finansowane przez miasto a prowadzone przez organizacje pozarządowe– wyjaśniała Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.
Jest w nich w sumie 620 miejsc. Dodatkowo, w okresie zimowym, możliwe jest uruchomienie kolejnych 80. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać także z trzech kuchni charytatywnych, punktów wydawania odzieży i łaźni oraz m.in. miejsc wsparcia w walce z uzależnieniami czy punktów porad prawnych – w sumie ponad 20 różnych miejsc.