Tzw. Msza św. pojednania była inicjatywą m.in. bpa Alfonsa Nossola, ówczesnego biskupa opolskiego. Od tego wydarzenia mija 35 lat, chcąc upamiętnić ten piękny gest, Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu zaprosił na Dzień Pamięci i Pojednania. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Mariana Kowalskiego, kapelan wrocławskiego KIK-u. Podczas homilii kapłan przywołał konieczność upamiętnienia Mszy pojednania, a także podkreślił ważność działania Fundacji “Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Ks. Kowalski nawiązał także do wygłoszonej w 1989 roku homilii bpa Nossola. Biskup opolski mówił wtedy o tym, że prawdziwe przebaczenie może uleczyć zadane przez lata rany, a pojednanie jest możliwe jeśli dokonuje się w prawdzie. Kaznodzieja nawiązał także do wywiadu rzeki z Janem Pawłem II w dziele “Pamięć i Tożsamość”: Historia człowieka rozwija się w wymiarze horyzontalnym w przestrzeni i czasie. Jednak krzyżuje się z nią również wymiar wertykalny. Nie tylko ludzie bowiem piszą historię. Razem z nimi pisze ją także Bóg. Bóg człowiekowi, jego człowieczeństwu dał cały stworzony świat widzialny i równocześnie mu go zadał. Tym samym Bóg zadał człowiekowi konkretną misję: realizować prawdę o sobie samym i o świecie.
Reklama
W kontekście słów papieża przywołane zostały także z Orędzia na Światowy Dzień Pokoju z 1 stycznia 1997 roku, które świetnie komponują się z polsko-niemieckim pojednaniem - Nie jest łatwo iść dalej razem, kiedy niesie się dziedzictwo bolesnych doświadczeń albo wręcz wielowiekowych podziałów. Powstaje zatem pytanie: jaką wybrać drogę, czym się kierować?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W dalszej części ukazane zostały aspekty znaczenia pojednania, także w kontekście Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 18 listopada 1965 roku.
Po Mszy świętej przygotowane było spotkanie z Michałem Czaplińskim, który był
świadkiem historii zaangażowanym w organizację Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1989 roku. Uczestnicy mieli możliwość także usłyszenia o planach na rok 2025, który jest “Rokiem Pojednania. Wspominanie Mszy Pojednania z 12 listopada 1989 roku w Krzyżowej miało swoją kontynuację w Kolegiacie św. Krzyża, gdzie odbył się koncert organowy Moniki Krahforst-Kamińskiej, który przeplatany był słowem Agnieszki Drożdzewskiej. Słuchacze mogli usłyszeć utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Adolf Hesse, Jacques Nicolas Lemmens, Moritz Brosig, Louis Vierne. Na zakończenie przygotowany był mini-wykład Łukasza Burzyńskiego pt: „Niemcy – Polska w myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego”,