Reklama

Niedziela Wrocławska

Miej odwagę zmienić kierunek jazdy w swoim życiu

We wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, bp Jacek Kiciński przewodniczył Eucharystii w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.

2024-11-25 14:30

Marzena Cyfert

Msza św. w intencji społeczności kolejarskiej w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

Msza św. w intencji społeczności kolejarskiej w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwą obejmowano wszystkich pracowników kolei i ich rodziny. Na modlitwie zgromadziło się środowisko kolejarskie, obecne były poczty sztandarowe związków zawodowych kolejarzy. Tego dnia obchodzono też trzecią rocznicę poświęcenia dworcowej kaplicy.

W słowie powitania ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej i opiekun kaplicy zauważył, że św. Katarzyna Aleksandryjska jest dla nas wzorem wierności Panu Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Kolejarze w szczególny sposób czerpią z tego wzoru, potwierdzając i promując patronat św. Katarzyny w swoim życiu i posługiwaniu, a także w życiu swoich rodzin. Do tych treści odwołujemy się dzisiaj w sposób szczególny, dołączając się z naszym osobistym zaangażowaniem. Jednym z ewenementów tego miejsca jest to, że tutaj dokonuje się odpust przez wstawiennictwo św. Katarzyny. No i fakt, że jesteśmy na dworcu Głównym PKP w kaplicy, która jest na pewno jedyną w swoim rodzaju we Wrocławiu, w Polsce a pewnie i w Europie, czy nawet na świecie – mówił ks. Kleszcz i dziękował za trzy lata istnienia tego miejsca i za wszystko, co się tutaj w tym czasie wydarzyło. Przypomniał, że wielką radością jest fakt, że kaplica jest miejscem udzielania sakramentów. Odbył się tutaj już jeden chrzest i zawarte zostało małżeństwo. W Wielkim Poście odbyły się rekolekcje. W okresie Adwentu i Wielkiego Postu codziennie w godz. 20-22 odbywa się spowiedź św. Mają tutaj miejsce również ważne wydarzenia kolejowe. Ojciec Święty Franciszek i abp Józef Kupny związali z tym miejscem wiele przywilejów.

– Młodzi ludzie zatrzymują się tutaj godzinami przed Najświętszym Sakramentem. Wierzymy głęboko, że są to ich zatrzymania w drodze nie tylko geograficznie pojętej. Tu próbują poskładać swoje życie. A widzimy ich naprawdę bardzo wielu. Kaplica dzień za dniem, godzina za godziną potwierdza słuszność swego istnienia – mówił wrocławski duszpasterz kolejarzy.

Zauważył, że kaplica funkcjonuje dzięki wielu ludziom. Złożył podziękowanie siostrom pasterkom: s. Krzysztofie i s. Kajetanie, Bractwu Adoratorów Najświętszego Sakramentu, Wojownikom Maryi, Policji, Straży Ochrony Kolei i ochronie dworca.

Bp Jacek Kiciński dziękował Bogu za ludzi pracujących na kolei, za tych, którzy nam towarzyszą w codziennej podróży i różnych formach transportu kolejowego.

Nawiązał do Ewangelii o ubogiej wdowie, która wszystko, co miała na swoje utrzymanie, wrzuciła do świątynnej skarbony. Dlatego Jezus mówi, że uboga wdowa wrzuciła najwięcej.

– To wydarzenie możemy odnieść również do naszego życia rodzinnego, zawodowego i społecznego. W tym wydarzeniu zaufania Bogu, Jezus pokazuje, że On wszystko widzi, troszczy się o nas i nam błogosławi. Ale od nas zależy, czy my w to, co czynimy, angażujemy swoje serce. Uboga wdowa zaangażowała całe swoje serce w miłość wobec Boga – nauczał biskup pomocniczy wrocławski.

Reklama

Zauważył, że dzisiaj na świecie coraz bardziej brakuje nam ludzi z powołania.

– Człowiek z powołania to ten, który w pełni angażuje swoje serce w wykonywany zawód. Kapłan z powołania, lekarz z powołania, siostra zakonna z powołania, pielęgniarka z powołania. Powstaje pytanie: Czy człowiek pracujący na kolei może być człowiekiem z powołania? – pytał ksiądz biskup i odpowiedział: – Każdy człowiek jest zaproszony do tego, by być człowiekiem z powołania. Bogu chodzi o to, abyśmy w to, do czego zostaliśmy powołani, zaangażowali całkowicie nasze serce.

Kaznodzieja zaznaczył, że nie jest łatwo być człowiekiem z powołania, ponieważ dziś coraz bardziej liczy się to, aby mieć a nie być. Liczy się ekonomia, dane statystyczne. Zaczyna brakować miejsca na to, by człowiek dla człowieka był człowiekiem. A dzieje się tak dlatego, że zatopiliśmy się w doczesności.

Ksiądz biskup zauważył, że łatwo się dziś zamknąć w świecie ludzkiej bezradności, narzekania i beznadziejności. Można żyć w przekonaniu, że na nic nie mamy wpływu i nie angażować swojego serca.

– Choć mogę nie mieć wpływu na dzisiejszy świat, to mam wpływ na swoje serce. Ono może poszukiwać Boga. Jak mówił św Augustyn: „Stworzyłeś nas (...) jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” – przypominał bp Kiciński.

Reklama

Przytoczył historię życia Katarzyny Aleksandryjskiej, która żyła w trudnych czasach prześladowań za cesarza Dioklecjana. Pochodziła z zamożnej rodziny, mogła mieć wszystko, ale jako młoda dziewczyna złożyła ślub czystości. Poszukiwała Pana i odnalazła. Próbowano ją zmusić do złożenia ofiary bożkom pogańskim. Gdy nie chciała tego uczynić, była torturowana i poniosła śmierć męczeńską przez ścięcie. Miała zaledwie 18 lat.

– Jakże ta historia koresponduje z dzisiejszą Ewangelią. Uboga wdowa wrzuciła do skarbony wszystko, co miała na swoje utrzymanie. Św. Katarzyna również wrzuciła do skarbony Bożej miłości wszystko, co miała: młodość i dziewictwo. Uboga wdowa i św. Katarzyna miały odwagę, by zmienić kierunek jazdy w swoim życiu – mówił hierarcha i wskazał, że ta stacja kolejowa to moment zatrzymania, to przestrzeń różnych spotkań, którym służy ta kaplica.

– Gdy znajdziemy się na tej stacji, gdzie jest wiele osób, możemy się tutaj zatrzymać i rozeznać, czy kierunek jazdy, który obrałem w swoim życiu jest właściwy. Na tej stacji kolejowej, w tej kaplicy, każdy z nas może zmienić kierunek – mówił ksiądz biskup, podkreślając, że Bóg daje nam jednak wolność.

Zapowiedział, że w roku jubileuszowym kaplica dworcowa będzie miejscem stacyjnym, nadzieją dla pielgrzymów którzy zmierzają przez Wrocław w różne miejsca świata.

– Przychodzimy tu jako rodzina kolejarska, utrudzeni i obciążeni, by oddać wszystkie troski Bogu. Choć rozwija się kolej, doskonali się tabor, to w tym miejscu nie możemy zapomnieć o człowieku. Dziękuję za waszą obecność i wasze świadectwo wiary. Niech dobry Bóg błogosławi nam a św. Katarzyna wyprasza łaski i odwagę wyznawania wiary – życzył bp Kiciński.

Na zakończenie Eucharystii ks. Jan Kleszcz w imieniu kolejarzy ofiarował bp. Kicińskiemu krzyż pektoralny z pamiątkowym napisem i datą. Jest to Krzyż Tysiąclecia Archidiecezji Wrocławskiej.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Jeż: wina leży tylko i wyłącznie po stronie sprawcy, a nie Osoby skrzywdzonej!

2024-11-28 20:57

[ TEMATY ]

komunikat

bp. Andrzej Jeż

diecezja tarnowska

Diecezja Tarnów

"Pragnę w sposób jednoznaczny i stanowczy oświadczyć, że stoimy na stanowisku, iż absolutnie nie można w żadnym stopniu obarczać winą Osób skrzywdzonych za przestępcze działania księdza Mariana W. i za jego zaburzenia preferencji seksualnych. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie sprawcy a nie Osoby skrzywdzonej!" - napisał w komunikacie przesłanym KAI bp Andrzej Jeż, odnosząc się do ostatnich publikacji medialnych.

W związku z ostatnimi publikacjami medialnymi zarzucającymi, że ze strony diecezji tarnowskiej sugerowana jest współwina Skrzywdzonych przez byłego księdza Mariana W., pragnę w sposób jednoznaczny i stanowczy oświadczyć, że stoimy na stanowisku, iż absolutnie nie można w żadnym stopniu obarczać winą Osób skrzywdzonych za przestępcze działania księdza Mariana W. i za jego zaburzenia preferencji seksualnych. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie sprawcy a nie Osoby skrzywdzonej! Takie stanowisko zostało też przedstawione przez pełnomocnika diecezji mec. Krzysztofa Nocka w wydanym przez niego obszernym odniesieniu się do doniesień medialnych.
CZYTAJ DALEJ

Jakub Pankowiak o spotkaniu z biskupami: nie było ekscelencji, byliśmy braćmi

2024-11-28 06:31

[ TEMATY ]

wywiad

skrzywdzeni w Kościele

Jakub Pankowiak

byliśmy braćmi

Jasna Góra News, x.com/JasnaGoraNews

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

"Najważniejsze, co się wydarzyło na tym spotkaniu, to że przeszliśmy z roli ofiar do roli partnerów. I że możemy razem działać dla pewnego konkretnego dobra" - mówi Jakub Pankowiak, jeden z inicjatorów listu osób skrzywdzonych przemocą seksualną przez duchownych do Rady Stałej KEP. - Nie było ekscelencji, eminencji, my byliśmy braćmi. To spowodowało, że opadła kurtyna hierarchiczności i rzeczywiście mogliśmy swobodnie porozmawiać - podkreśla.

Dawid Gospodarek (KAI): Za nami spotkanie przedstawicieli osób skrzywdzonych przez duchownych przemocą seksualną z biskupami. Do spotkań biskupów z tymi osobami wielokrotnie wzywał papież, zresztą w Polsce biskupi mieli takie spotkania, również z Tobą. Dlaczego to niedawne spotkanie na Jasnej Górze było przełomowym, historycznym wydarzeniem, jak już zostało nazwane przez obie strony?
CZYTAJ DALEJ

Biały Kruk na Targach Książki Historycznej w Warszawie

2024-11-29 08:36

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Mat.prasowy

Prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Waldemar Chrostowski wśród autorów na stoisku Białego Kruka nr 55 na tegorocznym święcie książki historycznej w Warszawie.

Już jutro, 28 listopada, ruszają Targi Książki Historycznej w Warszawie. W tegorocznym święcie, które odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie przy placu Zamkowym 4, jak co roku będzie brać udział wielce zasłużona krakowska oficyna wydawnicza Biały Kruk. Wydawnictwo obecne będzie ze swoim stoiskiem przez cały czas trwania Targów, od 28 listopada do 1 grudnia 2024 r.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję