Choć na Wzgórzu św. Doroty nie ma siedziby żadna parafia - istniejący kościółek jest jedynie filią parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - to jednak z racji odpustu przybywają tam rzesze wiernych. Przychodzą i przyjeżdżają, bo od 5 lat ks. Piotr Pilśniak - proboszcz grodzieckiej parafii - organizuje przy okazji odpustu Przemienienia Pańskiego zlot motocyklowy.
Świętowanie odpustu rozpoczęło się już 6 sierpnia. Na wzgórzu odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz odprawiona została Mszą św. Po liturgii, w uroczystej procesji przeniesiony był z „Dorotki” do głównego kościoła obraz Matki Bożej z Pierścionkiem (nazywany też „Dobrej Przemiany”). Od wtorku do soboty, po każdej wieczornej Mszy św. odmawiana była Nowenna do Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W niedzielę, 11 sierpnia przed południem wyruszyła procesja z głównego kościoła z obrazem Matki Bożej na „Dorotkę”, gdzie w samo południe ks. Tomasz Zmarzły celebrował uroczystą Sumę odpustową. Ok. godz. 16 przybyli z Góry Gołonowskiej motocykliści - uczestnicy V Zagłębiowskiego Zlotu Motocyklowego. Po Eucharystii, sprawowanej także przez ks. Tomasza Zmarzłego, przyszedł czas na radosne świętowanie.
Zabytkowy kościół św. Doroty na wzgórzu wybudowany został w 1635 r. z polecenia ksieni Zakonu Norbertanek z Krakowa. W czasie zaborów popadł w ruinę, dopiero w 1817 r. został wyremontowany dzięki ówczesnym właścicielom Grodźca. W 1938 r., przy wsparciu dziedzica Ciechanowskiego, rozpoczęto remont świątyni, który przerwał wybuch wojny. W 1946 r. powstał komitet odbudowy kościoła św. Doroty. 10 sierpnia 1947 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła przez bp. częstochowskiego Teodora Kubinę. Jednocześnie został poświęcony powracający do kościoła cudowny obraz Matki Bożej z pierścieniem na palcu, który po raz pierwszy pojawił się w świątyni w 1865 r., przyniesiony przez Marcina Kotułę z wdzięczności za cudowne uzdrowienie dziecka. Kościół św. Doroty jest zabytkiem. W 2010 r. utworzono tu nowy fragment szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba. Ostatnio podejmowane działania przez ks. Pilśniaka, Starostwo Powiatowe w Będzinie i organizacje pozarządowe mają przywrócić Wzgórzu św. Doroty dawną świetność.