Jednocześnie zatwierdził Statut działalności Ośrodka, a na siedzibę wyznaczył część budynku sąsiadującego z Domem Biskupim, przy ul. Farnej 8 w Bydgoszczy, wskazując tym samym na swój bezpośredni udział w formacji przyszłych duchownych, którzy, jak głosi starożytny traktat chrześcijański „Didascalia Apostolorum”, są „jak oczy i uszy, usta, serce i dusza biskupa” w Kościele lokalnym.
W liście skierowanym do diecezjan z okazji wprowadzenia diakonatu stałego, biskup w grudniu 2023 roku, tak tłumaczył motyw swojego działania: „Kościół powołał pierwszych diakonów nie dlatego, że brakowało prezbiterów, ale po to, by różnorakie zadania oraz posługi były realizowane w pełniejszy sposób. Obecność diakonów od samego początku świadczyła o różnorodności powołań w Kościele, a ich posługa była rozumiana jako dar Ducha Świętego dla wspólnoty”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do prowadzenia Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Bydgoskiej zostali mianowani na 5-letnią kadencję: ks. dr Wojciech Ciołek - dyrektor OFDS, ks. Karol Rawicz-Kostro - wicedyrektor OFDS, ks. dr Waldemar Różycki - ojciec duchowny OFDS, ks. inf. Mirosław Gogolik - kierownik studiów OFDS.
Pierwszy nabór do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Bydgoskiej trwać będzie od 2 lutego do 2 marca 2025 roku. W tym okresie aspiranci, którzy rozeznają powołanie do diakonatu będą mogli zgłaszać się wraz ze swoim księdzem proboszczem (a także, w przypadku mężczyzn żonatych, wraz z małżonką) do OFDS, umawiając spotkanie poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej: ofds.liturgicznabydgoszcz.pl. Ponadto w przypadku kandydatów żonatych potrzebne będą: świadectwo zawarcia sakramentalnego małżeństwa, własnoręcznie napisana zgoda żony na podjęcie formacji przez męża, a w przypadku wdowców - akt zgonu małżonki. W przypadku aspirantów spoza diecezji bydgoskiej należy oprócz podstawowych formalności przedstawić zgodę własnego biskupa na rozpoczęcie formacji do diakonatu stałego.
Po zgłoszeniu się aspiranta do OFDS i odbyciu rozmów wstępnie rozeznających jego powołanie, decyzję o przyjęciu podejmuje biskup bydgoski, zasięgając opinii kapłanów odpowiedzialnych za formację. „Przy wyborze diakonów stałych w naszej diecezji - pisał przed rokiem w swoim liście pasterskim Bp Krzysztof Włodarczyk - będę oczekiwał na wskazanie kandydata do diakonatu przez wspólnotę, która go potrzebuje, aby mieć pewność o jego przydatności w posłudze Kościołowi. Święcenia, których biskup ma udzielić mężczyźnie rozeznającemu powołanie do diakonatu, nie mogą być spełnieniem osobistych założeń, planów czy ambicji, ale mają wypływać z potrzeby wspólnoty, która zna kandydata i akceptuje jego gotowość do pełnienia posługi diakońskiej w Kościele”.
Biskup podpisał również „Dekret ogólny o posłudze i życiu diakonów stałych w Diecezji Bydgoskiej” oraz „Instrukcję o naborze aspirantów i formacji przygotowawczej kandydatów do diakonatu stałego w Diecezji Bydgoskiej”.