Testy miałyby wskazać ryzyko dziedziczenia mutacji genetycznych, których rezultatem mogłyby być m.in. padaczka, rdzeniowy zanik mięśni, utrata słuchu, mukowiscydoza i „inne ciężkie i przewlekłe choroby”.
Przyczyną podwyższonego ryzyka mutacji w ZEA jest popularność związków zawieranych wśród kuzynów pierwszego stopnia, czyli wśród rodzeństwa ciotecznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dubajskie Centrum Studiów Genetycznych wykazało, że wśród rodzin arabskich wskaźnik chorób genetycznych jest bardzo wysoki, a przyczyny są niemal w dwóch trzecich przypadków związane z bliskim pokrewieństwem rodziców. Choć nie ma danych określających precyzyjnie, jaki odsetek małżeństw jest zawieranych w rodzinach, to statystyki opublikowane przed dwoma laty przez „Medical Journal of Islamic World Academy of Sciences” wskazują, że może on przekraczać 50 proc. i więcej. Natomiast badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez dr. Mohammeda Albanghali wśród mieszkańców jednego z saudyjskich miast wykazały, że takie związki były częstsze wśród obecnych młodych małżonków niż w generacji ich rodziców.
Dlatego niektóre państwa arabskie zobowiązują narzeczonych lub im sugerują wcześniejsze badania genetyczne.