Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 1/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Działdowo

6 grudnia w Biurze Wolontariatu, działającym przy Katolickim Stowarzyszeniu - Centrum Młodych w Działdowie odbyło się pierwsze szkolenie dla wolontariuszy. Przeszkolonych zostało 18 młodych osób. Zaczną oni pracę w charakterze wolontariuszy m.in. na oddziale paliatywnym szpitala, w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w ognisku wychowawczym działdowskiej Caritas, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Biuro prowadzi zapisy na kolejne szkolenia. Osoby chętne mogą się zgłaszać w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00 w Biurze Wolontariatu przy pl. Biedrawy 3 (budynek plebanii parafii Świętego Krzyża). Zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności osoby młode, bezrobotnych oraz emerytów.
Sławomir Pszenny
Centrum Młodych, 0-603 449-203

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dekanaty grudziądzkie

Tydzień Misyjny

Z okazji Tygodnia Misyjnego w Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu przebywali klerycy z Misyjnego Seminarium Księży Werbistów z Pieniężna: br. Andrzej Borek SVD i br. Tomasz Bujarski SVD. W czasie swojego pobytu w szkole uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez Hannę Włodarczyk i sami prowadzili lekcje. Opowiadali m.in. o misjach w Papui-Nowej Gwinei i w Afryce. Dużą atrakcją były egzotyczne stroje przywiezione przez kleryków, które dzieci bardzo chętni przymierzały. Pokazany został także film o pracy misyjnej o. Żelazka. Dopełnieniem spotkań w szkole była wycieczka do Domu Misjonarzy Słowa Bożego w Górnej Grupie. Dzieci mogły zwiedzić tamtejsze muzeum etnograficzno-misyjne, posłuchać opowieści o. Kajeta-na o jego pracy w Ekwadorze. O. Jan prowadził dzieci po drukarni prowadzonej przez Księży Werbistów i pokazał, jak powstają książki. Wizyta w Górnej Grupie była też okazją do złożenia przez dzieci daru na misje.
Na zakończenie klerycy zostali obdarowani przez uczniów laurkami i maskotkami, aby zawsze pamiętali o tym spotkaniu.
M. Szczęsna i H. Włodarczyk

Reklama

Święto patronalne kolejarzy

25 listopada, we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kolejarze regionu grudziądzkiego obchodzą uroczystości patronalne. Tego dnia została odprawiona Msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji pracowników kolei ze służby czynnej, emerytów, rencistów, członków rodzin, za chorych i zmarłych. W koncelebrze brali udział: ks. Zenon Grządka, proboszcz parafii i kapelan kolejarzy, który wygłosił słowo Boże, oraz ks. mjr Marek Reiner, kapelan jednostek lotniczych, który przybył na urlop z Bośni i Hercegowiny (pochodzący z rodziny kolejarskiej). Członkowie Stowarzyszenia Kolejarzy: Tadeusz Kwiatkowski i Kazimierz Ziółkowski czytali lekcję i wezwania Modlitwy powszechnej. Na zakończenie zebrani wysłuchali Hymnu do św. Katarzyny Aleksandryjskiej według słów ks. Z. Słomskiego.
W drugiej części uroczystości odbyło się spotkanie członków i zaproszonych gości. Dzięki snutym wspólnie wspomnieniom zapanowała atmosfera serdecz-ności i braterstwa. Zaznaczyć należy, że kolejarze grudziądzcy mają regionalnego patrona, św. Józefa; sztandar stowarzyszenia, poświęcony w 1922 r., znajduje się w Izbie Pamięci Kolejarzy w Grudziądzu.
W pierwszej połowie listopada członkowie Stowarzyszenia brali udział w ogólnopolskich uroczystościach patronalnych kolejarzy na Jasnej Górze.
Henryk Turski

Dekanat Łasin

Wszystko dla Maryi

Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Łasinie zaprezentowali swoje talenty podczas dwudniowego Przeglądu Piosenki i Poezji Maryjnej. W kategorii "Pieśń" jury w składzie: Alicja Rybińska, Teresa Czyżak-Szram, Małgorzata Strug i Sławomir Domeracki nagrodziło: Annę Firlit (kl. 1a), Katarzynę Turalską (kl. 3b), Joannę Manthey (kl. 1a) i wyróżniło Natalię Bonna (kl. 1a).
Poezję o tematyce maryjnej najpiękniej recytowały: Lucyna Rucińska (kl. 2d) oraz prezentujące własną twórczość poetycką - Kornelia Moskwa i Justyna Błażyńska (obie z kl. 1b).
Dzięki sponsorom wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i nagrody w postaci książek, kaset magnetofonowych, prasy religijnej, kosmetyków i słodyczy oraz innych drobiazgów.
Na zakończenie proboszcz ks. Edmund Tucholski podziękował dzieciom i młodzieży za uczestnictwo i modlitwę w formie piosenki i wierszy dla Maryi. Przegląd zakończyło wspólne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.
alj

Reklama

"Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie..."

Tradycyjnie już obchody Święta Niepodległości w Łasinie organizują wspólnie władze miasta, parafia oraz młodzież szkolna. Święto 11 listopada 2002 r. rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. kan. Edmund Tucholski. W homilii podkreślił wartość wolności dla każdego człowieka, a szczególnie dla Polaków, którzy o nią walczyli aż do ostatniej kropli krwi. Nie byłoby możliwe świętowanie tych rocznic, gdyby nie głęboka wiara naszych przodków, dzięki której w latach zniewolenia przetrwały największe wartości, język i tradycje narodowe.
Na zakończenie Mszy św. młodzież Gimnazjum nr 1 w Łasinie przedstawiła program słowno-muzyczny. W hołdzie Marszałkowi Piłsudskiemu, w ten sposób podkreślając słowa prezydenta Mościckiego, że Józef Piłsudski "dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". Po uroczystościach w kościele wszyscy przy dźwiękach orkiestry strażackiej przemaszerowali pod pomnik "na Magdalence". Burmistrz Jan Kowarowski przedstawił krótki rys historyczny święta, złożono wiązanki kwiatów i wysłuchano pieśni legionowych w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Łasinie. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz przewodniczył modlitwie za zmarłych przodków i poległych w obronie wolnej Polski.
alj

Dekanaty toruńskie

Przestrzeń wypełnić pieśnią...

23 listopada 2002 r. w Zespole Szkół nr 11 w Toruniu odbył się IV Konkurs Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego "O Puchar Marszałka Województwa", zorganizowany przez Oddział Pomorski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Toruniu. Jury w składzie: prof. Henryk Stiuer - przewodniczący, prof. Roman Grucza, mgr Bożena Jankowska oceniło 14 chórów w trzech kategoriach: chóry mieszane, młodzieżowe, męskie. Konkurs rozpoczął się o godz. 9.30 odprawą dyrygentów, podczas której prezes Oddziału Pomorskiego PZCHiO Tadeusz Jarzębski przedstawił jurorów i przeprowadził losowanie kolejności wystąpień chórów. O godz. 10.00 połączone chóry pod dyrekcją prof. Romana Gruczy wykonały Gaude Mater, a kierownik Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Roman Czyżniewski oficjalnie otworzył tegoroczną edycję konkursu. W przerwie przesłuchań konkursowych wystąpił z krótkim koncertem chór Gimnazjum nr 3 w Toruniu pod dyrekcją Kazimierza Jaworskiego.
Po przesłuchaniu wszystkich zespołów połączone chóry męskie zaśpiewały Hymn Pomorza Z. Moczyńskiego, a chóry mieszane wykonały utwór J. Łuciuka do słów Ojca Świętego Jana Pawła II O, ziemio polska pod dyrekcją dyrektora artystycznego Oddziału Pomorskiego PZCHIO w Toruniu - prof. Romana Gruczy.
Przewodniczący odczytał werdykt jury: W kategorii chórów mieszanych pierwsze miejsce i puchar marszałka zdobył chór "Canto Grazioso" z Brodnicy pod dyrekcją Mirosławy Barczewskiej, drugie miejsce "Alla Camera" z Grudziądza pod dyrekcją Anny Janosz-Olszowy, trzecie miejsce ex aequo Chór Nauczycielski ZNP "Con anima" pod dyrekcją Janusza Heyki oraz Towarzystwo Śpiewu "Harmonia" z Bydgoszczy pod dyrekcją Magdaleny Opalińskiej.
W kategorii chórów młodzieżowych pierwsze miejsce i puchar marszałka zdobył Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" z Torunia pod dyrekcją Aleksandry Rogalskiej. Drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zajął Dziewczęcy Chór I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy pod dyrekcją Mirosławy Barczewskiej.
W kategorii chórów męskich pierwsze miejsce i puchar marszałka ex aequo zdobyły dwa chóry: "Copemicus" z Torunia pod dyrekcją Renaty Szerafin-Wójtowicz oraz "Echo" Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu pod dyrekcją Jerzego Cieślaka. Drugie miejsce zajął Chór im. Stanisława Moniuszki ze Żnina pod dyrekcją Beaty Różańskiej.
Grand Prix otrzymał Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses", natomiast nagrodę PZCHiO w Toruniu za promowanie polskiej współczesnej muzyki chóralnej Chór "Alla Camera" z Grudziądza. Jury podkreśliło dobre przygotowanie chórów, wysoki poziom artystyczny oraz duże zaangażowanie dyrygentów i chórzystów.
Na wyrazy uznania zasługują organizatorzy imprezy - Oddział Pomorski PZCHiO na czele z jego prezesem Tadeuszem Jarzębskim za dobre przygotowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu.
Oby słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Przestrzeń między niebem a ziemią można wypełnić tylko pieśnią" wybrane na motto tegorocznego konkursu mogły spełniać się, mimo problemów finansowych, z jakimi borykają się działacze ruchu śpiewaczego na Pomorzu.
Aleksandra Rogalska

Reklama

Dekanat Wąbrzeźno

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie

Chórzyści z parafii Matki Bożej Królowej Polski uroczyście obchodzili dzień swojej patronki św. Cecylii. W piątek 22 listopada uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez proboszcza parafii - ks. kan. Kazimierza Śmigeckiego. Po przeżyciach duchowych przyszedł czas na radosne spotkanie przy stole. Jak przystało na chórzystów, nie zabrakło chwalenia Boga śpiewem.
Ks. Dariusz Żurański

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

[ TEMATY ]

piłka nożna

klerycy

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

To wyjątkowe wydarzenie sportowe rozgrywane jest co roku w innym miejscu kraju. Pozwala jego przyszłym księżom „spotkać się w atmosferze koleżeńskiej i w duchu fair play wokół sportowych cnót braterstwa, wielkoduszności, uczciwości i szacunku dla ciała”, zgodnie ze wskazówkami, danymi przez św. Jana Pawła II w czasie Jubileuszu Roku 2000, wyjaśnia Konferencja Biskupów Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję