Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie bez domu

Bezdomni w domu Matki

Pielgrzymka Bezdomnych, zorganizowana przez Caritas Polska, zgromadziła 9 listopada br. na Jasnej Górze ok. tysiąca osób z 22 diecezjalnych oddziałów Caritas. Bezdomni przyjeżdżają tutaj przede wszystkim po to, aby pogłębić swoją wiarę – mówił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Wyjaśnił, że utrata wiary, odejście od wartości, a w konsekwencji błędy, które człowiek popełnia – to wszystko powoduje, że może się on stoczyć na dno. Caritas stara się docierać do ludzi żyjących bez dachu nad głową i zmobilizować ich do przybycia na wspólną pielgrzymkę, aby modlitwą i świadectwami tych, którzy wyszli z bezdomności, pomóc im w powrocie do zwyczajnego życia. Ks. Subocz zwrócił też uwagę, że pielgrzymka bezdomnych to także znak dla społeczeństwa, dla tych, którzy decydują o tym, że ktoś traci pracę, że ktoś zostaje wyrzucony na ulicę. – Jest to też ich krzyk rozpaczy: „Popatrzcie na nas, jesteśmy ludźmi tak samo jak wy, mieliśmy swoje rodziny, może za nasze błędy płacimy dzisiaj, ale pomóżcie nam, dajcie nam szansę” – mówił dyrektor Caritas Polska.

Mszy św. dla bezdomnych pielgrzymów przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Papież Jan Paweł II mówił: „Drogą Kościoła jest człowiek”. Cokolwiek więc ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła. Dlatego Kościół poprzez misję Caritas stara się o to, aby nieść pomoc i wyrażać miłość wobec człowieka potrzebującego. Doświadczając różnych sytuacji swojego życia, biedy, słabości, nędzy materialnej, macie prawo korzystać z miejsc, gdzie Kościół rzymskokatolicki przychodzi wam z pomocą, ale pamiętajcie o jednym, że wszyscy jesteśmy świątynią Chrystusa – mówił w homilii bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

VI konkurs na Wieczernikową Choinkę

Serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu na strojenie świątecznych choinek. Drzewka, podobnie jak w latach ubiegłych, staną w jasnogórskim Wieczerniku. Jak zawsze, przypominać nam będą o takich wartościach, jak: życie, nadzieja, odradzanie się, które płyną z uroczystości Narodzenia Pańskiego. Ufamy, że ozdobione przez dzieci i młodzież choinki będą dla pielgrzymów ciekawą i miłą dla oka świąteczną niespodzianką i inspiracją.

Reklama

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej.

Jego celem jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób.

Zaproszenie do udziału w konkursie stwarza okazję do integracyjnej pracy w grupach klasowych. Ozdobione choinki będą z pewnością dumą dla poszczególnych szkół, klas, rodzin i Jasnej Góry.

Zachęcamy do wykonywania ozdób własnoręcznie, tak jak to czynili nasi przodkowie.

UWAGA!

Liczba uczestników konkursu ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Do udziału w konkursie zapraszają: Przeor Jasnej Góry wraz ze Wspólnotą Zakonną, Zespół Radia Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Instytucją wspierającą jest Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 30 listopada 2013 r. lub do wyczerpania miejsc na liście:

w siedzibie Radia Jasna Góra, ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa,

pod nr. tel. (34) 365-18-13,

e-mail: radio@radiojasnagora.pl (w tytule „choinka”). Szczegółowe informacje na: www.radiojasnagora.pl.

Krótko

7-9 listopada na Jasnej Górze miało miejsce 24. Forum Szkół Katolickich. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset dyrektorów i nauczycieli. Obecny był bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich.

9 listopada przybyła 6. Pielgrzymka Osób Jąkających się i z Wadą Mowy (ok. 200 osób). Obecni byli organizatorzy – Ewa i Tomasz Galewscy z Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie.

9 listopada z koncertem wystąpił Chór „Kraj Rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi. Śpiewakom towarzyszył zespół muzyczny. – Zaśpiewaliśmy dla Najświętszej Maryi Panny utwory maryjne i patriotyczne, bo wszyscy obchodzimy święto 11 Listopada. Zaśpiewaliśmy też kilka utworów ludowych, festiwalowych, z którymi często wyjeżdżamy na różne konkursy – mówiła Jadwiga Szustał, prezes Domu Polskiego w Baranowiczach. – Bardzo chętnie wszyscy śpiewamy, łączy nas miłość do pieśni, do Ojczyzny – wyjaśniła.

Zapowiedzi

30 listopada – 10. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

1 grudnia – 32. Pielgrzymka Romów

Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy

Bronią wartości chrześcijańskich

Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy odbyła się w dniach 9 i 10 listopada pod hasłem: „Maryja w Roku Wiary”. Przybyli rycerze m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Danii, Włoch i Hiszpanii. Centralnej Mszy św. sprawowanej 10 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Andrzej Napiórkowski, paulin. Wyraził wdzięczność za to, że w świecie nauki, kultury, życia społecznego rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy bronią wartości chrześcijańskich.

Reklama

Rycerze stanęli w Kaplicy Matki Bożej oraz w Sali Rycerskiej w swych białych płaszczach, ozdobionych niebieskim krzyżem ośmioramiennym z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej z Dzieciątkiem. Na Sali Rycerskiej odbyła się uroczysta inwestytura, czyli przyjęcie do Rycerstwa nowych członków.

Czuwanie z Siostrami Pallotynkami

Wiara rozjaśnia nadzieję

Pod hasłem: „Wiara rozjaśnia nadzieję” odbywało się na Jasnej Górze z 9 na 10 listopada czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek. Jednym z tematów było: „Gender jako zagrożenie dla wiary i życia człowieka”. – Zatrzymamy się nad tematem gender, bo musimy być świadomi, co nas otacza, w co wchodzimy i kto w nas jak sprayem wpuszcza coraz groźniejsze „zapachy”, a my się powoli przyzwyczajamy i myślimy, że tak ma być – wyjaśniała s. Consolata Majewska, organizatorka spotkania. Wśród zaproszonych gości był Grzegorz Czaja, który opowiedział o swoim życiu i trudnym doświadczeniu niesienia krzyża choroby i niepełnosprawności. – Wiara i nadzieja mocą mego życia – podkreślał, dając świadectwo, że z Bogiem można udźwignąć wszystko, co przyniesie los. W czasie czuwania pielgrzymi wysłuchali wykładu nt. gender, który przedstawiła s. Urszula Kłusek. Związek Górali Żywieckich przygotował występ artystyczny, a Andrzej Bator – koncert zatytułowany: „Maryja, Matka mojej nadziei”. Przez całą noc trwało modlitewne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-11-19 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję