Reklama

O marszu niepodległości

Niedziela Ogólnopolska 47/2013, str. 42

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Na ulicach Warszawy 11 listopada 2012 r.

Na ulicach Warszawy 11 listopada 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw kilka pytań: kto był taki mądry i wydał zgodę, aby trasę niepodległościowego marszu poprowadzić obok rosyjskiej ambasady? Kto jest odpowiedzialny za działania policji, która nie potrafi należycie ochronić nawet jednego budynku? Nie chodziło przecież o szturm tysięcy ludzi na rosyjską ambasadę, ale o grupkę zamaskowanych osobników, którzy z całą pewnością nie przyszli na marsz z pobudek patriotycznych.

Dlatego nie bardzo rozumiem przepraszania za ten incydent Rosjan w imieniu wszystkich Polaków, niemal na kolanach. Wystarczyły wyrazy ubolewania. Kiedy kilka dni później w odwecie polska ambasada w Moskwie została obrzucona racami i kamieniami, czy prezydent Putin odniósł się do tego incydentu? Czy premier Miedwiediew przeprosił nas za transparent o treści: „Rosja od Warszawy do Portu Artura!”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobnie było z podpaleniem tęczy na placu Zbawiciela. Ten symbol propagandy homoseksualnej oraz nowej, lewackiej rewolucji zniszczono już kilkakrotnie, tym razem jednak wyglądało to na przygotowaną prowokację: sama tęcza nie znajdowała się na trasie przemarszu, a osoby, które ją podpaliły, wybiegły ze środka pochodu, powodując, że szyk marszu skierował się za nimi, aby zobaczyć, jak zaczyna płonąć tęcza. W tym czasie czoło pochodu oddaliło się ponad kilometr, urwał się z nim kontakt, po chwili stojący nie wiedzieli, dokąd dalej iść, omal nie skierowali się w stronę placu Zbawiciela, gdzie zostaliby zamknięci jak w kotle. A wówczas wystarczyłaby iskra, aby spowodować panikę, aby ludzie zaczęli w popłochu uciekać, tratując się nawzajem. Czy taki scenariusz ktoś zaplanował, aby rozpędzić marsz? Na szczęście, organizatorom udało się sformować szyk i poprowadzić marsz właściwą trasą.

W tym roku PiS jawnie odciął się od marszu organizowanego przez Obóz Narodowy, a Jarosław Kaczyński wręcz nazwał tę inicjatywę „szkodliwą”. Dlatego zorganizował odrębne obchody w Krakowie, połączone z miesięcznicą smoleńską. Jak wielu uważa, pułapka zastawiona na Jarosława Kaczyńskiego się nie udała. A już zapewne były przygotowane artykuły i ujęcia, jak prezes PiS przemawia na tle płonącej Warszawy, jednym słowem – jak „PiS podpala Polskę”.

Reklama

Że tak planowano, świadczą reakcje i wypowiedzi premiera, prezydenta, ministra spraw zagranicznych, szefa MSW, posłów PO! Ich opinie były z góry ustalone, jednoznaczne i zdecydowane. Wyraził je wprost min. Paweł Graś, twierdząc, że to PiS jest odpowiedzialny za klimat, atmosferę i przyzwolenie na takie incydenty; to PiS tworzy w Polsce antyrosyjską histerię, antyrosyjską atmosferę. To PiS jest odpowiedzialny za to, że ze środowisk chuligańskich i kibolskich robi się patriotów i obrońców ojczyzny – przekonywał rzecznik rządu Donalda Tuska.

Grzegorz Schetyna, odnosząc się do słów premiera, który w sposób oczywisty winą za incydenty obarczył PiS i Jarosława Kaczyńskiego – mimo że ci świętowali Dzień Niepodległości 300 km od zamieszek – mówił: „To język opozycji, ten ton agresji. Sporo było takich akcentów agresywnych 11 listopada. To nie było święto, na tej demonstracji niepodległości. (...) Uważam, że PiS w bardzo sprytny sposób uniknął obecności w Warszawie. Kaczyński był w Krakowie, żeby pokazać, że nie ma nic wspólnego z ekscesami warszawskimi. To było sprytne, ale to wszystko, co działo się na ulicach, jest symbolem tego, co dzieje się w Polsce od miesięcy czy od kilku lat, gdy opozycja w sposób bardzo agresywny atakuje koalicję rządową”. Schetyna dodał także, że „Święto Niepodległości jest używane do... atakowania koalicji, że zostało zawłaszczone przez opozycję, w celu ataku na rządzących i Platformę Obywatelską. To jest zły obyczaj, ale to się dzieje od kilku lat. Następuje zawłaszczanie tego święta przeciwko komuś. (...) Proszę zobaczyć, jaki był zestaw haseł na tej demonstracji. One były agresywne wobec rządu, polityków, koalicji rządzącej. To nie jest święto radości”.

Reklama

Ani dla rządzących polityków, ani dla mediów tzw. głównego nurtu nie miał znaczenia fakt, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi przyszło pod pomnik Romana Dmowskiego, nie dostrzeżono patriotycznych przemówień, a przede wszystkim nie podkreślano tego, że ten marsz zorganizowali ludzie o poglądach narodowych, patriotycznych. We wszystkich wypowiedziach chodziło tylko o to, aby w sposób totalny zaatakować tradycję niepodległościową, przedstawić ją jako przejawy „bandytyzmu” i „nacjonalizmu”. Co przeraża, to owa jednostronność przekazu w mediach, zainteresowanych tylko awanturą, pokazywaniem zniszczeń i pożarów, mówieniem tylko o zadymiarzach, bandytach i chuliganach, którzy podnieśli rękę na władzę.

Szkoda, że mało kogo interesuje, dlaczego młodzi Polacy dopuszczają się aktów chuligaństwa. Czy ktoś sprawdził, ilu spośród nich jest bezrobotnych, skazanych na umowy śmieciowe albo na wyjazd do obcego kraju do pracy na zmywaku? Tylko czekać, aż pozbawione przyszłości całe młode pokolenie uzna ekipę Donalda Tuska za głównego wroga. Ale wtedy stracimy wszyscy.

* * *

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997 – 2001, w latach 2005-11 senator RP;
www.ryszka.com

2013-11-19 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję