Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Gwiazdka 2002" w Natolinie

W Szkole Podstawowej w Natolinie przygotowania do Bożego Narodzenia rozpoczęły się na długo przed Adwentem. Nauczyciele zachęceni ogromnym powodzeniem trzech poprzednich edycji konkursów bożonarodzeniowych, zastanawiali się nad jego tegoroczną formą. "Raduje nas, że konkursy cieszą się dużą popularnością. Służą one integracji szkół naszej gminy, a jednocześnie popularyzacji pięknych tradycji świątecznych. W tym roku zdecydowaliśmy, że konkurs będzie przebiegał w dwóch kategoriach: recytacji wiersza o tematyce bożonarodzeniowej oraz wykonania kartki świątecznej. Jak zawsze zaprosiliśmy do udziału wszystkie przedszkola i szkoły z terenu gminy Lipie" - mówi dyrektor szkoły Ewa Kuc.
Konkursowe prezentacje odbyły się 18 grudnia ub. r. Poprzedziła je piękna uroczystość przekazania szkole "Betlejemskiego Światełka Pokoju". Ogień przywiózł wójt gminy Lipie Stanisław Sieja. Następnie przed publicznością i jurorami zaprezentowało się 40 uczestników konkursu: od przedszkolaków do gimnazjalistów. Występ, prezentacja pięknych wierszy dostarczyły wiele radości widzom, jurorom i samym uczestnikom. Dzięki hojności sponsorów, można było uhonorować nagrodami i wyróżnieniami większą liczbę uczestników.
W drugiej części uroczystości rozdano nagrody autorom najładniejszych kartek świątecznych. Kartki, po zaprezentowaniu ich na szkolnej wystawie, zostaną przekazane do Dziecięcego Hospicjum w Warszawie.
Na zakończenie Dyrektor szkoły w Natolinie podziękowała wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu konkursu, szczególnie ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi, redaktorowi naczelnemu Niedzieli, bowiem nasza redakcja objęła nad konkursem patronat medialny i ufundowała część nagród.
Tekst i fot.: Anna Wyszyńska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Myszkowskie wigilie

19 grudnia ub. r. spotkali się w MDK w Myszkowie podopieczni Domów Pomocy Społecznej, Domu Emeryta i Rencisty, Klubu Seniora i inni, czasem zagubieni w bezosobowym tłumie. Od wielu lat na symboliczną wieczerzę wigilijną przychodzą tu wszyscy, którzy czują się samotni, opuszczeni i głodni. W grudniowy wieczór pierwszej gwiazdki wypatrywało ponad 50 osób. Ilu jest naprawdę samotnych na terenie Myszkowa, nikt nie wie. Jedno jest pewne, tych ludzi ciągle przybywa. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym Anny Gmiter z MDK, władz miasta i ludzi dobrego serca: Genowefy Laseckiej, Mariusza, Marka i Zofii Sosnowskich z Myszkowa wieczór przebiegł szczególnie uroczyście. Popłynęły stare polskie kolędy, w oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Poprowadzona przez proboszcza parafii pw. św. Stanisława - ks. kan. Stefana Jachimczaka modlitwa połączyła wszystkich, a odczytane słowa Ewangelii przybliżyły moment narodzenia Pana. Gdy podzielono się opłatkiem, znowu było jak dawniej w rodzinie, wśród bliskich.
Wojciech Mścichowski

Reklama

"Ojczyzna to ludzie i zwyczaje"

Są takie miejsca w Polsce, gdzie nauczyciele nie tylko uczą, ale także wychowują i inspirują do poznawania tradycji swoich małych ojczyzn. W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przyrowie w pracę z dziećmi oprócz nauczycieli i rodziców włączają się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i twórcy. Chodzi o to, aby młode pokolenie zdobyło nie tylko wiadomości, ale także poznało historię swojego regionu, tradycje, zwyczaje świąteczne. W przeddzień świąt zorganizowano spotkanie pt. Boże Narodzenie w tradycji małych ojczyzn. Inicjatorami była Dyrekcja Szkoły oraz nauczyciele: Genowefa Kowalik i Wiesław Stanuchiewicz. Śpiewano stare polskie kolędy, dzieci zaprezentowały widowisko Herody, pod kierunkiem Aleksandry Rezler zaśpiewały "Wesołe nutki". Od Marii Biedroń dzieci usłyszały o tradycji świąt Bożego Narodzenia na świecie, w Polsce i przyrowskim regionie, poznały znaczenie poszczególnych symboli i obrzędów z życia wsi. Miejscowy rzeźbiarz Witold Biedroń zaprezentował swoje prace. Wśród nagrodzonych w konkursie szopek szczególną uwagę zwróciły prace Moniki Ciastek, Ady Struskiej, Katarzyny Kapkowskiej, Karoliny Rachwalik, Nikodema Sczepańczyka i Kamila Kowalika. Szczególnym akcentem spotkania było przekazanie przez harcerzy Światła Pokoju.
Maciej Wojterski

Reklama

Z młodzieżą Stradomia do Betlejem

Na kilka dni przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, młodzież i dzieci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie-Stradomiu podczas kolejnej premiery wyśpiewały skocznie Do Betlejem iść już czas, jasna gwiazdo prowadź nas. Po raz ósmy tutejszy Teatr Salezjański wystawił zawsze oczekiwane przez publiczność jasełka.
Scenariusz przygotowany został z tekstów pochodzących nawet z XVII w. Nowa aranżacja i żywiołowa interpretacja młodych aktorów dodały blasku i świeżości. Reżyserem i scenografem przedstawienia jest Szczepan Szczykno, opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne poprowadziła Anna Stępniak, dekoracje Barbara Sieradzka, charakteryzacja młodych aktorów była dziełem Elwiry Kiełbani.
Po obejrzeniu spektaklu śmiało można stwierdzić, że tu, na Stradomiu, pod okiem doskonałych opiekunów rośnie nowe pokolenie artystów. Przygotowanie jasełek to wiele mozolnych prób, to niezliczone godziny pracy z młodzieżą, jednocześnie pożyteczne zagospodarowanie czasu młodym ludziom poza godzinami zajęć lekcyjnych.
Premiera poza nami, następne przestawienia odbędą się w dniach 5, 12, 19, 26 stycznia, zawsze o godz. 15.00, w Teatrze Salezjańskim przy ul. Kościelnej 53/63. Tegoroczna jasełka to nie tylko radość dla dzieci i satysfakcja dla organizatorów, to także wydarzenie kulturalne dla całej Częstochowy, a przede wszystkim okazja do szczególnego przeżywania i radości ze świąt Narodzenia Pana.
Hubert Maciejewski

Św. Mikołaj w Krzepicach

6 grudnia Katolickie Przedszkole Integracyjne w Krzepicach-Kukowie odwiedził niezwykły gość. Był nim św. Mikołaj. Wraz z jego przybyciem w przedszkolu zapanowała ogromna radość. Św. Mikołaj obdarował dzieci nie tylko pięknym uśmiechem, ale również prezentami. Do każdego upominku jednak dołączył symboliczną rózgę. Na wszelki wypadek, gdyby któremuś z przedszkolaków przyszły do głowy nieposkromione pomysły. Dzieci również, ku zaskoczeniu gościa, przygotowały dla niego wiersze, piosenki i miłą niespodziankę.
M. Susarczyk

Zimowisko w Rycerce Górnej

Parafia bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie organizuje wypoczynek zimowy w Beskidzie Żywieckim, w miejscowości Rycerka Górna. Ośrodek położony jest w pięknym parku krajobrazowym. Do stałych punktów dnia należeć będą m.in.: spacery po okolicy, zabawy na śniegu (można wziąć narty), dyskoteki, konkursy, gry i zabawy. Planowana jest również wycieczka autokarowa, kulig, ognisko oraz inne atrakcje.
Zimowisko odbędzie się w dwóch turnusach: I - 25 styczna - 1 lutego; II - 1-8 lutego. Koszt - 370 zł. (jest możliwość wpłaty w ratach). Do udziału zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum i szkół średnich. Informacje i zapisy pod numerem telefonu: (0-34) 363-29-49 - codziennie po godz. 21.00 (oprócz soboty).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję