Reklama

Niedziela Łódzka

Warsztaty liturgiczne

Bądźcie żywą ikoną niewidzialnego Boga” – mówił w katedrze łódzkiej abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. podsumowującej Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczne „Ikona – Muzyka – Drama”.

Metropolita łódzki pobłogosławił ikony napisane przez młodzież. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili uczestnicy warsztatów, którzy wykonali fragmenty „Mszy Orione”, napisanej przez dyrygenta i kompozytora Jakuba Tomalaka, twórcę polskiej wersji hymnu „Zbudowani na Chrystusie” na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze młodzieży, a także ks. Andrzej Wujek SDB – inspektor Warszawskiej Prowincji Salezjanów. Młodzież ofiarowała Księdzu Arcybiskupowi jedną z ikon napisanych podczas tegorocznych warsztatów.

IV Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczne „Ikona – Muzyka – Drama” odbyły się pod hasłem „Adwentowe Misterium Oczekiwania”. – Miały one nauczyć młodych, jak być animatorami liturgii w trzech jej obszarach: obrazie, słowie i geście. Adresatami spotkania byli nie tylko młodzi odpowiedzialni w parafiach i wspólnotach za animację śpiewu liturgicznego, muzykę i działania artystyczne, ale wszyscy zainteresowani muzyką w liturgii, gestem, słowem, obrazem – tłumaczy Maria Kamińska, organizatorka spotkania. Podczas trzech dni młodzi wykonali kilka utworów chóralnych przy akompaniamencie orkiestry. Druga grupa uczestników pisała ikonę Matki Bożej, przedstawiająca Maryję z podniesionymi rękami w geście modlitwy zanoszonej do Boga.

Reklama

– Łódzkie warsztaty mają swoją specyfikę w świetle wielu innych odbywających się w Polsce. Większość uczestników to osoby młode, uczniowie gimnazjum i liceum, którzy posługują w scholach i chórach parafialnych. Ich zaangażowanie oraz zdolności wokalne powodują, że kolejne warsztaty mają coraz wyższy poziom. W tym roku nowością było także włączenie orkiestry, która akompaniowała chórowi – mówi Jakub Tomalak.

Warsztaty zorganizowało Salezjańskie Centrum Młodzieżowe przy współpracy Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży AŁ i Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej AŁ. Kolejna edycja warsztatów odbędzie się za rok.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akademia Liturgiczna

Liturgia jest w Kościele dla wszystkich, trzeba tylko chcieć ją poznać i zrozumieć. To założenie działającej w diecezji rzeszowskiej Akademii Liturgicznej i propozycją formacji dla dorosłych, którzy pragną głębiej i bardziej świadomie przeżywać liturgię

Spotkania są pomyślane w ten sposób, by w ciągu pierwszego roku wprowadzić uczestników w całościowe, panoramiczne spojrzenie na życie liturgiczne Kościoła, natomiast wykłady na wyższych rocznikach dotyczyć będą pogłębienia wiedzy związanej z jednym, konkretnym zagadnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję