Reklama

Aspekty

Wizyta „Ad limina apostolorum”

„Ad limina apostolorum” znaczy do progów apostolskich. Nasi biskupi wyjadą na tę wizytę do Rzymu 31 stycznia. Ich celem jest spotkanie z papieżem, odwiedzenie poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej i złożenie sprawozdania z funkcjonowania diecezji

Wizyta „ad limina apostolorum” ma miejsce cyklicznie co pięć lub trochę więcej lat (poprzednia wizyta odbyła się pod koniec 2005 r.). Dzięki niej biskupi wzmacniają swoją jedność z papieżem, mogą wysłuchać rad Ojca Świętego co do działalności Kościoła – jego pasterzy i świeckich.

Reklama

Na spotkanie obowiązkowo jadą biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy oraz osoby zaproszone. Bp Stefan, bp Paweł i bp Tadeusz przekażą papieżowi, a także urzędnikom watykańskim dokumenty związane z aktualnym stanem i działalnością diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sprawozdanie obejmuje takie dziedziny życia Kościoła, jak: relacje z władzami świeckimi, życie liturgiczne i sakramentalne – uczestnictwo wiernych w Mszy św., wychowanie katolickie w diecezji, wychowanie seminaryjne i formacja kandydatów do kapłaństwa, katecheza, życie konsekrowane, dzieła misyjne, ekumenizm i inne. Każda z tych dziedzin jest opisana bardzo szczegółowo. – Jeśli Ojciec Święty chce się dowiedzieć, jaka jest sytuacja w formacji duchowieństwa, to nie pyta tylko o liczbę powołań, ale w jaki sposób formuje się młode pokolenie – wyjaśnia bp Stefan Regmunt.

Wizyta u papieża trwa tydzień. Uczestniczą w niej wszyscy biskupi Polski. Podzieleni są oni na trzy grupy i w tych grupach będą składać wizyty w poszczególnych kongregacjach i radach papieskich. – Jeśli chodzi o mnie, to mam przedstawić w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych relację z tej działalności Kościoła w Polsce oraz postawić pytania, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od Stolicy Apostolskiej – mówi bp Stefan. W trakcie wizyty jest też czas na rozmowy o poszczególnych diecezjach. – Ojciec Święty w pewnym momencie przyjmuje biskupa i jego biskupa pomocniczego, by osobiście zadawać mu pytania i usłyszeć krótką relację na temat kondycji danego Kościoła. W tych spotkaniach nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o pytania. Wszystko, co jest związane z przewodniczeniem Kościołowi lokalnemu, jest brane pod uwagę – wyjaśnia bp Regmunt.

Na koniec wszyscy biskupi jeszcze raz spotykają się z papieżem. – Ojciec Święty, biorąc pod uwagę wypowiedzi wszystkich biskupów diecezjalnych i tych, którzy brali udział w spotkaniach, wydaje dokument podsumowujący wizytę „ad limina apostolorum” Kościoła w Polsce. Podczas Konferencji Episkopatu biskupi odnoszą się do wskazań papieża i pokazują sposoby realizacji tych wskazań – wyjaśnia bp Regmunt.

2014-01-27 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Kowalczyk do Papieża: Prosimy Cię o ojcowskie uwagi, o inspiracje do dalszej owocnej posługi

[ TEMATY ]

ad limina

ks. Paweł Rytel-Andrianik/BPKEP/Niedziela.pl

Pozdrowienie Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski, skierowane do Ojca Świętego Franciszka podczas audiencji dla I grupy polskich biskupów nawiedzających progi apostolskie (Rzym, sobota, 1 lutego 2014 r.)

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2022-05-24 07:02

[ TEMATY ]

egzamin

egzamin ósmoklasisty

ks. Waldemar Wesołowski

Dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję