„Człowiek ma prawa od poczęcia” - przypomina przewodniczący Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki podkreśla, że wszelkie eksperymenty biomedyczne na embrionach są ryzykowne i wymagają niezwykłej delikatności. - Chociaż niektórym wydaje się, że można lekceważyć życie ludzkie w tym pierwszym jego etapie, to jesteśmy przekonani, że jest to życie jednostkowe, osoba ludzka, która ma własne prawa, tak jak ma prawa nasciturus - dziecko poczęte, lecz nie urodzone, które na podstawie przepisów ustawy uzyskuje warunkową zdolność prawną, tzn. ma zdolność prawną, jednak prawa i obowiązki majątkowe uzyskuje pod warunkiem, że urodzi się żywe - tłumaczył hierarcha.
Przewodniczący Episkopatu Polski przestrzega przed odczłowieczaniem embrionów ludzkich. - Eksperymentowanie na życiu to zagadnienie bardzo delikatne. Są sprawy, które dotyczą zdrowia osoby ludzkiej, które są dopuszczalne i chwalebne, ale są też eksperymenty na zarodkach, które traktują sprawę przedmiotowo, odczłowieczają to, co należy do właściwości człowieka i osoby ludzkiej - podkreślił abp Gądecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas obrad biskupi mają się zapoznać ze stanowiskiem przygotowanym przez Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, którego przewodniczącym jest abp Henryk Hoser.
Reklama
Jak powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak, wśród omawianych przez hierarchów zagadnień znajdą się również kwestie prawne dotyczące aktu apostazji. - W ubiegłym tygodniu wydany został pierwszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący nakazu, jaki Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydawał proboszczom w celu wpisywania aktów apostazji z pominięciem kościelnej praktyki, specjalnej instrukcji, która o tym mówi - przypomniał abp Polak. Podkreślił, że ten wyrok jest przychylny dla Kościoła i mówi o tym, że prawo kościelne należy respektować.
Prymas Polski dodał, że choć takich spraw nie jest ilościowo dużo, to jednak pojawiają się w różnych miejscach w Polsce, dlatego „proboszczowie muszą o tym wiedzieć”.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok dotyczący kobiety, która domaga się sprostowania jej danych w parafialnej księdze chrztu, ponieważ złożyła pisemne oświadczenie, że występuje z Kościoła katolickiego.
Sąd uchylił decyzje GIODO i stwierdził, że nie podlegają one wykonaniu. W ocenie sądu Generalny Inspektor nie zbadał do końca sprawy, bowiem nie sprawdził, czy wnioskodawczyni dopełniła procedur wskazanych przez Kościół. Zgodnie z nimi, apostazji dokonuje się w parafii, w obecności dwóch świadków i proboszcza. Kobieta przyznała, że zignorowała kościelny tryb postępowania.
Reklama
Podczas obrad biskupi dyskutować będą także o obchodach 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch przypomniał, że rocznica światowego konfliktu przypada w czasach wielkiego niepokoju w różnych regionach świata. - Kontekstem, który ciągle nam towarzyszy, jest wojna na Ukrainie, ale również prześladowania chrześcijan w Iraku i w Syrii, a także konflikt, który trwa w Ziemi Świętej. Nikt z nas na pewno rok temu nie przypuszczał, że będzie powtarzane sformułowanie "III wojna światowa". Niestety, ono towarzyszy nam coraz częściej, i to jest też kontekst 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej - podkreślił ks. Kloch.
Rzecznik KEP przypomniał też, że abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego dwa dni temu skierował do wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie gorący apel o modlitwę o pokój, ale jednocześnie o skuteczne działania na rzecz pokoju na Ukrainie. - Napisał w tym liście, że losy samolotu malezyjskich linii lotniczych ewidentnie pokazują, co może się stać, jeśli byłyby prowadzone działania terrorystyczne. Stąd jego ogromny apel do przywódców państw, do przywódców religijnych i do wszystkich ludzi dobrej woli o skuteczne działania przeciwdziałające wojnie na Ukrainie - powiedział rzecznik Episkopatu.
Jak dodał, „dzisiejsze współczesne pokolenie na szczęście nie pamięta tych czasów, w zasadzie wiele pokoleń Polaków już nie pamięta czasów wojny i dlatego o tym, czym jest wojna, trzeba niestety przypominać. - To nie jest wirtualna wojna na ekranie, to nie jest wojna jedynie w obiektywie kamery. 1400 km od Warszawy prowadzone są prawdziwe działania wojenne i giną ludzie - podkreślił ks. Kloch i poinformował, że „w związku z rocznicą wybuchu wojny możemy się spodziewać specjalnego dokumentu biskupów w tej sprawie”.
Reklama
Rzecznik przypomniał, że z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Polski przybędzie przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx, by wspólnie z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim celebrować w katedrze gliwickiej 31 sierpnia Mszę św. i modlić się o pokój. 1 września kard. Marx odwiedzi Warszawę, gdzie spotka się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, złoży wizytę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.
Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych rozpoczęła się o godz. 11.00 w Starej Bibliotece Klasztoru Jasnogórskiego. W obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych zakończy się około godz. 19.00.
Dziś przewidziany jest jeszcze briefing o godz. 14.00 z udziałem biskupów na dziedzińcu klasztoru. Jutro, 26 sierpnia z udziałem Episkopatu, odbędą się na Jasnej Górze główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.