Reklama

Niedziela Kielecka

Nasze parafie w Wielkim Poście

Kazimierza Wielka – „dolna parafia”

Duszpasterze przypominają: okres Wielkiego Postu to czas, kiedy każdy chrześcijanin powinien podjąć postanowienie, aby stawać się lepszym. Postanowienia mogą być różne. Ważne jest, aby w nich wytrwać i nie dać się skusić szatanowi.

Krzyż, ciernie i kamienie

Wierni uczestniczący we Mszach świętych i nabożeństwach w kazimierskim „dolnym” kościele przeżywają je, kontemplując wielkopostną dekorację, która stanęła przed ołtarzem. Leżący krzyż, gałązki cierniowe i kamienie – nikt nie zostaje obojętny...

– Będąc na pierwszej parafii w Bilczy, nauczyłem się od ks. proboszcza Marka Mrugały wielu rzeczy, między innymi tego, że każdej dekoracji musi przyświecać odpowiednie hasło. Nie mogło więc takiego hasła zabraknąć także w naszym kościele – wyjaśnia ks. Michał Haśnik, wikariusz.

Na motto dekoracji wybrano słowa bł. Jana Pawła II: „Brońcie krzyża. Nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”. – Te słowa są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach, gdy widzimy, jak krzyż jest często bezczeszczony. Pomagają nam także przygotować się do kanonizacji Papieża Polaka, na którą do Rzymu, jako parafia, się wybieramy – podkreśla ks. Haśnik.

Misjonarz z Ugandy

– Wezwanie naszej parafii mobilizuje nas podwójnie do aktywnego przeżywania czasu Wielkiego Postu. Tak się stało w tym roku. Od pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu przez kilka dni gościliśmy wśród nas o. Otto Katto, misjonarza z Ugandy – mówi ks. kan. Janusz Mularz, proboszcz parafii. – Misjonarz głosił kazania podczas niedzielnych Mszy świętych, poprowadził kurs przedmałżeński oraz spotykał się z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami w szkołach. Odwiedził 9 szkół, przedszkole i 2 ośrodki dla niepełnosprawnych. Wszędzie został przyjęty bardzo życzliwie. Żegnając misjonarza, ks. Mularz zapowiedział, że mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej i okolic postarają się, w dowód wdzięczności, wybudować studnię w Ugandzie, do której w sierpniu wraca o. Katto.

Reklama

Modlitwa

Jak w każdej parafii, także i w Kazimierzy Wielkiej odprawiane są nabożeństwa pasyjne. W każdy piątek o godz. 16.15 kościół wypełnia się wiernymi na Drodze Krzyżowej. Dla młodzieży i tych, którzy dłużej pracują, druga Droga Krzyżowa była odprawiana o godz. 19. W niedziele o godz. 15.45 – Gorzkie Żale. Kazania pasyjne głosił w tym roku ks. kan. Jan Dudek – emerytowany proboszcz ze Skorczowa, który pomaga w parafii.

Tradycją już stała się Droga Krzyżowa, która przechodzi ulicami Kazimierzy Wielkiej – wychodzi z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i podąża do kościoła Miłosierdzia Bożego. Odbywa się zawsze w Niedzielę Palmową i gromadzi wielką rzeszę wiernych. Rozważania poszczególnych stacji są odczytywane przez przedstawicieli obydwu parafii.

Trzeba także wspomnieć, że w Kazimierzy Wielkiej, w każdą niedzielę Wielkiego Postu śpiewane są Godzinki o Męce Pańskiej. Tradycję tę kontynuuje obecny organista Henryk Bańdur.

Post i jałmużna

Kazimierscy duszpasterze zachęcali parafian, aby szczególnie w Wielkim Poście podejmowali post w intencji pokoju na Ukrainie. Sami kapłani także tak czynili. Co kilka miesięcy do parafii przyjeżdża pani Maria, Ukrainka, która pracuje w Kazimierzy Wielkiej. – Z jej pomocą przekazaliśmy parafianom blisko 30 adresów rodzin, które w wyniku konfliktu na Ukrainie potrzebowały wsparcia materialnego. Do tych rodzin, za pośrednictwem Poczty Polskiej, nasi parafianie wysyłali paczki żywnościowe – mówi ks. Mularz.

Inną formą „jałmużny wielkopostnej” są skarbonki Caritas. – Otrzymaliśmy ponad 100 takich skarbonek, które dotarły do dzieci naszej parafii – mówi ks. Mariusz Rozin, wikariusz. – Skarbonki zostaną przyniesione do kościoła w święto Bożego Miłosierdzia – jako nasz dar w dniu kanonizacji Jana Pawła II – dodaje ks. Rozin.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dźbów – parafia z tradycjami

Niedziela częstochowska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Adrianna Zawadzka

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wprawdzie ta częstochowska parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała w 1957 r. Niemniej jednak o Dźbowie pisał już w XV wieku sam Jan Długosz, a Henryk Sienkiewicz wspomina o nim w „Potopie”

Początkowo mieszkający tu wierni należeli do parafii pw. św. Zygmunta. Następnie zaś do parafii pw. św. Barbary w Częstochowie. Ludzie pracowali na roli, ale już od XVI stulecia i w kolejnych wiekach dobrze prosperowały kopalnie rudy żelaza oraz zakłady przetapiania tego surowca. Źródła historyczne podpowiadają, że pierwsza kuźnia w Dźbowie powstała właśnie w XVI wieku. Natomiast wydobycie rudy na skalę przemysłową zaistniało pod koniec XIX stulecia. Osiedle górnicze „Dźbów” wybudowano zaś w latach 50. ubiegłego wieku.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję