Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Teatr tłem dla Słowa Bożego

W wielu miejscach naszej diecezji czas Wielkiego Postu to także próba przełożenia Męki Pańskiej na język teatru. Pasyjne misteria wystawiano m.in. w oświęcimskiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, w Strumieniu, Rajczy. Jeszcze w Niedzielę Palmową zobaczyć można „Ecce Homo” w Gminnym Ośrodku Kultury w Rajczy, „Pasję wg św. Mateusza” na dziedzińcu między zamkami w Żywcu, w wykonaniu Teatru K, a we wtorek 15 kwietnia „Mękę Pańską” wystawi młodzież z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana.

Jak podkreśla ks. Marek Dąbek SDS, kustosz sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, organizator pasyjnego misterium, w jego parafii wystawione było trzykrotnie Misterium Męki Pańskiej (30 marca, 6 kwietnia, 12 kwietnia), stanowiące wieloletnią tradycję sceny salezjańskiej, o której przed laty pisano: „cieszy się ona tak wielkim powodzeniem nie tylko dzięki pięknej kompozycji artystycznej i starannemu opracowaniu scenicznemu, ale przede wszystkim dlatego, że przemawia głębią religijnej prawdy i sięga do najgłębszych tajników dusz polskich”. Misterium Męki Pańskiej, w pięciu odsłonach, wystawiają byli wychowankowie salezjańscy przy udziale orkiestry.

Według aktorów Teatru K z Żywca, ich przedstawienie to spektakl wokół Słowa Bożego. Nie padnie żadne słowo poza słowem Ewangelii św. Mateusza, która będzie w tym roku czytana w czasie Liturgii Niedzieli Męki Pańskiej. - Nasze działanie teatralne będzie tłem, artystyczną obudową dla tego Słowa, a także naszą próbą odczytania i przeżycia go. Każdy aktor przygotowuje się do roli przez wejście w całą długą historię swojego bohatera i przeżycie wraz z nim swojego spotkania z Nazarejczykiem, Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Do tego spotkania zaprosimy także każdego, kto zdecyduje się przyjść i przeżyć wraz z nami Misterium Męki Pańskiej - mówią członkowie zespołu Teatru K.

Przed nami Wielki Tydzień. W tym czasie najważniejszą sceną winno być ludzkie serce. To co wydarzyło się przed wiekami w jerozolimskim wieczerniku, Ogrodzie Oliwnym i na Golgocie, poprzez tajemnicę liturgii Kościoła uobecnia się ponownie w naszych sercach. Ale to już nie jest teatr. To rzeczywistość.

2014-04-11 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Franciszek poprowadzi Drogę Krzyżową na Błoniach

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ŚDM w Krakowie

Charles Brutlag/Fotolia.com

Dziś wieczorem na krakowskich Błoniach odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka i kilkuset tysięcy uczestników ŚDM. Autorem rozważań jest bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Refleksje będą oparte o 14 uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy.

Podczas nabożeństwa, które od 1993 r. jest częścią głównych uroczystości ŚDM, krzyż ŚDM będą nieśli kolejno przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń, pełniących dzieła miłosierdzia, m.in.: Cenacolo, Sant’Egidio i misjonarki miłości. Nabożeństwo pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", rozpocznie się na Błoniach o godz. 18.00.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję