Reklama

Polska

Gniezno: dziękczynienie za plony pod przewodnictwem Prymasa Polski

Archidiecezja gnieźnieńska dziękuje za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe w wymiarze diecezjalnym odbyły się 30 sierpnia w Gnieźnie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. „Czas dożynek to czas wdzięczności, ale i czas nadziei, że zebrane plony nie zostaną nigdy w żaden sposób zmarnowane czy roztrwonione” – mówił w homilii metropolita gnieźnieński.

[ TEMATY ]

dożynki

Gniezno

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do gnieźnieńskiej katedry przyjechały delegacje rolników z różnych parafii i dekanatów archidiecezji . Przywiezione przez nich wieńce, jak i chleb dożynkowy – "dar Boży i owoc pracy rąk ludzkich", zostały złożone przy ołtarzu i po homilii poświęcone przez abp. Wojciecha Polaka. Wskazując na ich bogatą symbolikę Prymas podkreślił, że wyrażają one także nadzieję, że w naszej Ojczyźnie nigdy nikomu nie zabraknie chleba i że nie trzeba będzie powtarzać gorzkich słów emigracyjnej pieśni, że „ziemię porzucić trzeba dla chleba”.

Metropolita gnieźnieński powtórzył również za papieżem Franciszkiem, że wciąż wielkim skandalem jest fakt, że istnieje żywność wystarczająca dla wszystkich i że głód jest przede wszystkim wynikiem złej dystrybucji dóbr i dochodów. Ten problem – jak stwierdził papież – staje się poważniejszy, a może jeszcze bardziej gorszący w kontekście powszechnego marnotrawstwa. „Jak bowiem można je pogodzić z cierpieniem i niedostatkiem, z biedą, w której żyją nasze siostry i nasi bracia” – pytał Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Czas dożynek – mówił dalej – to czas dziękczynienia, ale i nadziei, że w naszym kraju zebrane plony nie zostaną nigdy i przez nikogo w żaden sposób zmarnowane czy roztrwonione, że za pracę otrzymamy słuszną zapłatę, że pomoże ona godnie żyć nam i naszym bliskim. Przecież jesteśmy z kraju, o którym poeta mówi, że kruszynę chleba podnosi się tu przez uszanowanie dla darów nieba. Chcemy o tym pamiętać i chcemy tej pamięci i tego szacunku uczyć nasze młode pokolenia” – podkreślił hierarcha.

„Chcemy uczyć szacunku dla człowieka i jego pracy poprzez codzienne gesty solidarności wobec bardzo konkretnych form nędzy, z jaką się spotykamy” – przywołał słowa papieża Franciszka Prymas, dodając, że w nauce tej nie tyle chodzi o sporadyczne gesty hojności, ale raczej o formowanie nowego sposobu postrzegania i rozwiązywania problemów, który ostatecznie utoruje drogę do odważnego podejmowania koniecznych reform i umożliwi ich realizację.

Reklama

„Mieści się w nim również to wszystko, o co dziś, w obliczu przeżywanego w Europie kryzysu w sprzedaży produktów rolnych, wywołanego, jak wiemy, z nałożonych na nie embargiem, właśnie w duchu solidarności i dobrze pojętej zasady pomocniczości, słusznie się upominamy” – zauważył metropolita gnieźnieński.

Wspólnie z Prymasem Polski Mszę św. celebrowali duszpasterze rolników oraz kapłani towarzyszący delegacjom przybyłym z archidiecezji gnieźnieńskiej. Poszczególne wspólnoty parafialne dziękowały lub podziękują za plony także indywidualnie, w swoich kościołach parafialnych.

2014-08-30 17:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie dożynki w duchu wdzięczności za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

[ TEMATY ]

dożynki

Biuro prasowe Jasnej Góry

Z udziałem prezydenta RP, ministra rolnictwa i 60 tys. przedstawicieli polskiej wsi na Jasnej Górze trwają ogólnopolskie dożynki. Święto plonów połączone było z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Za zaangażowanie mieszkańców wsi w odzyskanie niezależnego bytu państwowego oraz zachowanie narodowej tożsamości i tradycji dziękowali prezydent RP Andrzej Duda i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Witając uczestników Dożynek, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, podziękował za wierne trwanie ludu wsi przy najważniejszych wartościach.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci komunijne dzieciom misji

2024-05-19 06:31

Archiwum PDM

W parafiach naszej archidiecezji trwa akacja „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję