Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Holandia

Żałobne bicie dzwonów

Dlaczego oni? Dlaczego akurat ten lot? – to tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie Holendrzy w związku z tragedią samolotu lecącego 17 lipca br. z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W katastrofie zginęło 193 obywateli Królestwa Holandii. W tym kraju nikt nie ma wątpliwości, że samolot Malaysia Airlines został na wschodzie Ukrainy zestrzelony przez prorosyjskich separatystów. Rozmawiając przed lotniskiem Schiphol z rodzinami czy znajomymi ofiar, usłyszałem o rosyjskiej odpowiedzialności za zamach. Holendrzy są przerażeni tym, co się stało, i nie potrafią się pogodzić z ogromem tragedii, która dotknęła ich naród. Oczekują od swoich władz natychmiastowej reakcji i konkretnych sankcji wobec Rosji. Przed lotniskiem przy hali odlotów, skąd w swoją ostatnią podróż wyruszyli pasażerowie lotu MH17, nadal gromadzą się tłumy Holendrów. W wielkiej zadumie składają kwiaty i zapalają znicze. Wspominają przy tym tych, którzy zginęli. Co rusz słychać płacz, przerywany czasem modlitwą. Holenderskie media piszą obecnie głównie o ciałach, które powracają do ojczyzny. Wielu komentatorów jest zgodnych co do rosyjskiej odpowiedzialności za zamach. W ostatnich dniach w kościołach, w tym także tych należących do Polskiej Misji Katolickiej, odbyło się wiele nabożeństw w intencji ofiar katastrofy.

Ks. Przemysław Pastucha, Amsterdam

Raport

Religijność w Europie

Opublikowane niedawno dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) nt. religijności polskich katolików każą zadać pytanie o miejsce Polski na mapie religijności Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród państw Unii Europejskiej wiara w Boga jest najbardziej powszechna na Malcie, w Rumunii i na Cyprze, najmniej zaś w Estonii, Szwecji i Czechach. Według danych Eurobarometru z 2010 r., Polska z 79 proc. mieszkańców deklarujących wiarę w Boga znajduje się na czwartym miejscu (ex aequo z Grecją).

Mieszkańcy Europy w zdecydowanej większości uważają się za chrześcijan (76, 2 proc. w 2011 r.). W samej Unii Europejskiej jest to 72 proc. (według Eurobarometru z 2012 r.), w tym 48 proc. katolików, 12 proc. protestantów, 8 proc. chrześcijan wschodnich i 4 proc. reprezentantów innych wyznań.

Reklama

Walia

Polonijna pielgrzymka

W tym roku minęło 60 lat od umieszczenia w kościele pw. św. Winfrydy w Holywell obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tradycyjnie już ks. Jan Wojczyński TChr, kapelan Domu Polskiego w Huddersfield – „Jasna Góra”, zorganizował 63. polonijną pielgrzymkę do zielonego „walijskiego Lourdes”, niedaleko Chester. Podczas uroczystej procesji z ikoną Pani Jasnogórskiej ponad 500 zgromadzonych rodaków dziękowało za kanonizację Jana Pawła II pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Msza św. została odprawiona w kościele Ojców Kapucynów pw. św. Dawida, patrona Walii, w Pantasaph. Uroczystej koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Stefan Wylężek, rektor w Anglii i Walii. Kazanie wygłosił ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania, który ofiarował pielgrzymom wizerunek świętego rodaka – Jana Pawła II, „ojca polskiej emigracji”.

(Ks. W. W.)

Ludzie

Patriarcha Filaret

Patriarcha kijowski Filaret oświadczył, że za strącenie malezyjskiego boeinga odpowiedzialni są rosyjscy bojówkarze, którzy sami przyznali, iż myśleli, że jest to wojskowy samolot transportowy z żołnierzami lub bronią ukraińską. – Ich wina jest znana całemu światu i nie ma tu czego usprawiedliwiać. Za tym wszystkim stoi jeden człowiek, któremu Bóg odebrał rozum – powiedział hierarcha.

Podkreślił on, że u Boga żaden zły uczynek nie pozostaje bezkarny. – Każdy człowiek powinien zrozumieć, że za wszelkie przestępstwo nieuchronnie będzie kara. Dobrze, jeśli spotka go ona tu, w życiu ziemskim. Znacznie gorzej, jeśli człowiek po śmierci zostanie skazany na wieczne cierpienia – zauważył zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Myśli wciąż aktualne

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Krótko

Zmarł kard. Francesco Marchisano, emerytowany archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Miał 85 lat. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, wśród których jest 118 kardynałów elektorów, mających prawo udziału w konklawe.

Arsenij Jaceniuk – ukraiński premier podał się do dymisji w związku z rozpadem koalicji rządowej. Prezydent rozpisze wcześniejsze wybory.

Polska dziennikarka Bianka Zalewska 27 lipca br. została ranna podczas walk na wschodzie Ukrainy. Dziennikarka, pracująca dla ukraińskiej stacji Espreso TV, odniosła obrażenia, gdy samochód jej ekipy został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów.

Władimir Putin boi się, że może paść ofiarą otrucia. Każdy jego posiłek sprawdza wcześniej tester żywności. Towarzyszy on politykowi przez cały czas z powodu napiętej sytuacji wokół Rosji.

Trybunał w Strasburgu częściowo uwzględnił skargi na Polskę ws. domniemanych więzień CIA w naszym kraju. Uznano, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a śledztwo w tej sprawie było nieefektywne i przewlekłe. Zgodnie z wyrokiem, mamy wypłacić 100 tys. euro Al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu-Zubaydzie.

72 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie ma zamiaru wracać do ojczyzny. Na Wyspach przebywa 650 tys. naszych rodaków. 4 na 10 chce się ubiegać o brytyjskie obywatelstwo.

Władze Wielkiej Brytanii zgodziły się na jawne śledztwo ws. zabójstwa Aleksandra Litwinienki, który w 2006 r. zmarł otruty polonem. Podejrzewa się, że środek zaaplikowali mu rosyjscy agenci.

Chorwackie władze, wbrew stanowisku większości obywateli, wprowadziły nowe prawo, zrównujące związki homoseksualne z tradycyjnymi małżeństwami.

Zamachy Boko Haram w Nigerii w pierwszej połowie br. pochłonęły 2053 ofiary śmiertelne – podała międzynarodowa organizacja pozarządowa Human Rights Watch, która udokumentowała ponad 100 ataków nigeryjskich islamistów.

2014-07-29 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Grzegorz Boguszewski

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję