Dziennikarz zamordowany na oczach świata
Z Różańca czerpał siłę
Dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali z zimną krwią porwanego amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Film z okrutną sceną morderstwa zamieścili w Internecie. Domagali się na nim zaprzestania nalotów amerykańskiego lotnictwa.
„Kiedy byłem uwięziony, modlitwa dawała mi wewnętrzną wolność” czytamy we wcześniejszym liście Foleya, napisanym po jego pierwszym uwięzieniu, do którego doszło w Libii w 2011 r. Został wówczas pojmany na 45 dni przez siły rządowe. Po uwolnieniu opisał swe doświadczenia w liście do swej byłej uczelni, katolickiego uniwersytetu Marquette.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Foley przyznał, że w więzieniu najbardziej żal mu było jego matki. Chciał z nią nawiązać kontakt i wtedy zaczął się modlić tak, jak ona, czyli Różańcem odmawianym na głos, z uwięzioną wraz z nim dziennikarką. „Było to dla mnie umocnieniem, bo zamiast milczeć, wyznawałem mą słabość i nadzieję, rozmawiałem z Bogiem” napisał amerykański dziennikarz. Podkreślił też, że właśnie dzięki tej modlitwie już w więzieniu doświadczył wewnętrznej wolności.
Po otrzymaniu wiadomości o zabójstwie Jamesa Foleya do jego rodziców zadzwonił ze słowami otuchy papież Franciszek. Ten gest pogrążona w bólu rodzina dziennikarza przyjęła z wielką wdzięcznością.
Watykan Ukraina
Papież modli się za Ukrainę
Reklama
Papież Franciszek 24 sierpnia br. szczególnie polecił modlitwom naród ukraiński, obchodzący swoje święto narodowe. W sytuacji napięć i konfliktów Ojciec Święty po modlitwie „Anioł Pański” zawierzył naród ukraiński Jezusowi i Matce Bożej.
Moja myśl biegnie szczególnie dziś ku umiłowanej Ukrainie, która obchodzi swoje święto narodowe, do wszystkich jej synów i córek, ku ich pragnieniu pokoju i spokojnego życia, zagrożonych sytuacją napięcia i konfliktu, które zdają się nie ustawać, powodując wiele cierpienia wśród ludności cywilnej. Powierzamy Panu Jezusowi i Matce Bożej cały naród i wspólnie módlmy się zwłaszcza za ofiary, ich rodziny i tych, którzy cierpią. Otrzymałem list od jednego z biskupów, który opowiada o całym tym bólu. Módlmy się do Matki Bożej za umiłowaną Ukrainę, w dniu święta narodowego. „Zdrowaś Maryjo...”.
Włochy
Powstanie w Rzymie
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędzie się w Rzymie modlitwa w intencji Ojczyzny. W cztery kolejne środy września w czterech rzymskich kościołach odmówiony zostanie Różaniec w intencji Ojczyzny. Spotkania są zatytułowane: „Powstanie w Rzymie”.
Organizatorami są ojcowie z Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych wraz z Duszpasterstwem Polaków w Rzymie. Ostatnie spotkanie będzie poświęcone również modlitwie w intencji tych miast, gdzie obecnie toczą się konflikty zbrojne. Patronat nad akcją objął ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.
Plan spotkań:
Kościół św. Stanisława 3 września godz. 17.30
Reklama
Bazylika Santa Maria in Trastevere 10 września godz. 17.00 (później Msza św. dla polskich pielgrzymów)
Bazylika Santa Maria Maggiore 17 września godz. 16.45
Bazylika San Pancrazio 24 września godz. 17. 00 (modlitwa ze wspólnotami chrześcijańskimi języka arabskiego).
Ludzie
Kard. Fernando Filoni
Osobisty wysłannik papieża Franciszka, który przebywał z tygodniową wizytą w Iraku, określił po powrocie tamtejsze wydarzenia jako tragedię dotykającą wszystkich, nie tylko miejscowych chrześcijan. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Fernando Filoni oświadczył, że w rozmowie z prezydentem Iraku Fuadem Masumem podzielił się swymi wrażeniami i doświadczeniami z wizyty w prowincjach Duhuk i Erbil na północy kraju. Podkreślił, że dla niego była to „wizyta nie dyplomatyczna, ale humanitarna, na polecenie Ojca Świętego”, dlatego udał się przede wszystkim do Irbilu stolicy irackiego Kurdystanu, gdzie „sytuacja jest ciągle jeszcze bardzo poważna i trudna”.
Myśli wciąż aktualne
Nikt odpowiedzialny za religię nie może być pobłażliwy wobec terroryzmu, a tym bardziej nie powinien go propagować.
Jan Paweł II
Krótko
Wpisy papieża Franciszka, publikowane w 9 językach, śledzi już 15 mln osób korzystających z Twittera. Papieskie konto @Pontifex jest najczęściej odwiedzane w wersji hiszpańskiej (6,48 mln), angielskiej (4,36 mln) i włoskiej (1,867 mln). Wersja polska 14 sierpnia br. przekroczyła 250 tys. użytkowników.
W dzienniku „The New York Times” z 20 sierpnia br. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder przypomina światu o obowiązku obrony prześladowanych chrześcijan. Dlaczego świat milczy, gdy trwają pogromy chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce? zastanawia się Lauder, dodając, że znikają tam całe wspólnoty chrześcijańskie, które od stuleci żyły w pokoju.
W Detroit zmarł w wieku 86 lat amerykański kardynał polskiego pochodzenia, były arcybiskup tego miasta Edmund Casimir Szoka. Przez lata jako gubernator Państwa Watykańskiego był jednym z najbliższych współpracowników i doradców Jana Pawła II.
Rosja przeprowadziła manewry wojskowe niedaleko granic Polski i państw bałtyckich.
Komisja Europejska przeznaczyła 125 mln euro na rekompensaty dla producentów owoców i warzyw, którzy ponoszą straty w wyniku rosyjskiego embarga. Otrzymają je tylko ci producenci, którzy wycofają swoje produkty z rynku.
Niemieckie media doniosły, że wywiad ich państwa podsłuchiwał czołowych amerykańskich polityków, m.in. Hillary Clinton i Johna Kerry’ego.
Kurdowie odnieśli pierwsze sukcesy w walce z dżihadystami Państwa Islamskiego. Kurdom, w wyniku amerykańskich bombardowań, udało się przejąć kontrolę nad największą tamą w Iraku.
W Monrowii stolicy Liberii uzbrojeni napastnicy wdarli się do centrum leczenia eboli. 29 chorych uciekło z ośrodka.
W Ferguson, niedaleko Saint Louis w USA, ponad tydzień trwały zamieszki. Mieszkańcy protestowali przeciw brutalności policji, której ofiarą padł czarnoskóry nieuzbrojony nastolatek.