Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Kościół matką dającą życie w Chrystusie

O Kościele jako matce dającej nam życie w Chrystusie i sprawiającej, że żyjemy razem ze wszystkimi innymi braćmi w komunii Ducha Świętego, mówił papież Franciszek 3 września podczas audiencji generalnej.

Ojciec Święty podkreślił, że wzorem macierzyństwa Kościoła jest Dziewica Maryja. Kościół jest bowiem przedłużeniem Jej macierzyństwa w dziejach, rodząc nowe dzieci w Chrystusie, zawsze słuchając Słowa Bożego i zachowując posłuszeństwo wobec Jego planu miłości. – Narodziny Jezusa w łonie Maryi stanowią preludium odrodzenia każdego chrześcijanina w łonie Kościoła, ponieważ Chrystus jest pierworodnym wielu braci (por. Rz 8, 29). Tak więc rozumiemy, jak wyjątkowo głęboka jest relacja łącząca Maryję i Kościół: spoglądając na Maryję, dostrzegamy najpiękniejsze i najczulsze oblicze Kościoła; spoglądając na Kościół, rozpoznajemy najsubtelniejsze rysy Maryi – stwierdził papież Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że macierzyństwo Kościoła polega także na tym, iż prowadzi on nas i wskazuje drogę zbawienia, broniąc nas od złego. Obdarza nas pokarmem duchowym, ożywiającym życie chrześcijańskie i czyniącym je owocnym. Jest to nade wszystko Słowo Boże i łaska sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, dzięki nim „możemy ukierunkować nasze decyzje ku dobru oraz mężnie i z nadzieją przechodzić chwile ciemności, a także drogi najbardziej kręte” – zaznaczył Ojciec Święty.

Spotkania z politykami z Bliskiego Wschodu

Organizacja Religii Zjednoczonych

Ojciec Święty przyjął 4 września na prywatnych audiencjach m.in. dwóch ważnych przedstawicieli krajów Bliskiego Wschodu: byłego prezydenta Izraela Szymona Peresa oraz księcia Hassana bin Talala, stryja króla Jordanii.

Pierwszy z papieskich gości, jeszcze jako urzędująca głowa państwa, podejmował w maju bieżącego roku Franciszka w Izraelu, a 8 czerwca wziął udział w spotkaniu modlitewnym w Watykanie w intencji pokoju w Ziemi Świętej.

Z kolei jordański książę Hassan jest znanym działaczem społecznym i pokojowym. Obecnie kieruje zespołem doradczym sekretarza generalnego ONZ ds. wody i urządzeń sanitarnych. Jest również twórcą i przewodniczącym Królewskiego Instytutu ds. Myśli Islamskiej Aal al-Bayt, będącego ośrodkiem badań stosunków islamu ze światem chrześcijańskim.

Reklama

Szymon Peres po spotkaniu poinformował, że zaproponował papieżowi Franciszkowi utworzenie swoistego „ONZ-etu religii”, jako uzupełnienia czy przeciwwagi dla nieudolnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. 91-letni polityk chciałby, aby Papież stanął na czele takiej „Organizacji Religii Zjednoczonych”, której zadaniem byłoby przeciwstawianie się pladze terroryzmu stosowanego w imię wiary i Boga.

Ojciec Święty do Polaków

Pamięć o II wojnie światowej

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele! W tych dniach w wielu miastach Polski jest wspominana 75. rocznica początku tragedii drugiej wojny światowej. Zawierzamy Bożemu miłosierdziu tych, którzy oddali życie z miłości do ojczyzny i braci, i prosimy o dar pokoju dla wszystkich narodów Europy i świata. Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 3 września 2014 r.

Wołanie o pokój

Papież Franciszek cierpi wraz z cierpiącymi

Papież Franciszek w niedzielę 7 września, po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”, zaapelował o zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie i w Królestwie Lesotho. Udzielił też swego błogosławieństwa osobom spieszącym z pomocą uchodźcom w Iraku.

Ojciec Święty powiedział: – W minionych dniach dokonano znaczących kroków w poszukiwaniu rozejmu w regionach dotkniętych konfliktem we wschodniej Ukrainie, pomimo że usłyszeliśmy dziś wiadomości niezbyt pocieszające. Tym niemniej pragnę, by przyniosły one ulgę ludności i mogły przyczynić się do wysiłków na rzecz trwałego pokoju. Módlmy się, aby zgodnie z logiką spotkania, rozpoczęty dialog mógł być kontynuowany i przynieść oczekiwane owoce. Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami!

Reklama

Ponadto łączę mój głos z głosem biskupów Lesotho, którzy skierowali apel o pokój w tym kraju. Potępiam wszelkie akty przemocy i proszę Pana, aby w Królestwie Lesotho przywrócony został pokój w sprawiedliwości i braterstwie.

Z twittera Papieża Franciszka

Każdego dnia modlę się za tych, którzy cierpią w Iraku. Módlcie się ze mną.

2014-09-09 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję