Reklama

Ze świata

Kardynał Pietro Parolin

Irak potrzebuje rozwiązania politycznego

Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, powiedział, że „sytuacje kryzysowe winny być zakończone wolą polityczną wszystkich stron zaangażowanych w konflikt i z pomocą społeczności międzynarodowej. To jest jedyna droga, by konflikty, które trwają, nie poszły w zapomnienie, jak ma to miejsce w przypadku Syrii”. Odnosząc się z kolei do sytuacji w Iraku, podkreślił, że to, co dzieje się w tym rejonie, „leży naprawdę na sercu Papieżowi i Stolicy Apostolskiej”.

Watykański sekretarz stanu przypomniał, że sytuacja humanitarna w tym rejonie świata jest dramatyczna. Chodzi więc o to, by chrześcijanie najpierw otrzymali doraźną pomoc i wsparcie, a następnie mogli bezpiecznie wrócić do swoich wiosek i domów.

W związku z sytuacją w Strefie Gazy kard. Parolin przypomniał, że dla papieża Franciszka modlitwa jest zawsze skuteczna, nawet wtedy, gdy nie od razu widać jej rezultaty. – Wszystko to, co służy woli umocnienia pokoju, jest użyteczne, w tym także modlitwa. Ona pomoże w tym wypadku w sytuacji, której nie da się od razu rozwiązać, ale w której można rozpocząć drogę idącą w dobrym kierunku – powiedział kard. Parolin.

Nigeria

Chrześcijanie uciekają przed ofensywą islamistów

Reklama

Tysiące chrześcijan ucieka z Nigerii przed islamistami. Na pograniczu tego kraju z Kamerunem koczuje ponad 30 tys. osób, które zbiegły przed atakiem Boko Haram. To fundamentalistyczne ugrupowanie ogłosiło zaprowadzenie islamskiego kalifatu także w północnej Nigerii.

Świadkowie mówią o ponad 60 osobach zabitych maczetami; w większości byli to chrześcijanie. Do dramatu doszło w mieście Kerawa. Islamiści zaczynają jednak przenikać także do Kamerunu i atakować tamtejsze wioski.

Niepokojące doniesienia napływają też z nigeryjskiego stanu Borno. Islamiści zdobyli tam miasto Bama, co otworzyło im drogę do podbicia stolicy tego stanu – Maiduguri.

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.

Jan Paweł II

Krótko

Wrześniowy kalendarz papieża Franciszka: 13 – wizyta w Redipuglii niedaleko Triestu na cmentarzu żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej; 14 – Msza św. w Watykanie z obrzędem zawarcia małżeństwa przez 20 par; 21 – wizyta apostolska w stolicy Albanii – Tiranie; 28 – spotkanie z osobami starszymi.

Do Moskwy dotarła 4 września kopia Całunu Turyńskiego, w ramach trwającej peregrynacji w moskiewskiej archidiecezji Matki Bożej. Wcześniej kopia Całunu Turyńskiego była w Sankt Petersburgu, Włodzimierzu i Suzdalu. Inicjatorem jest włoskie stowarzyszenie AMCOR – Przyjaciele Kościołów Wschodnich.

Francja zawiesiła dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Francuski rząd podjął taką decyzję w związku z ostatnimi działaniami Moskwy na Ukrainie – poinformował prezydent François Hollande w przeddzień szczytu NATO w Walii. Wcześniej Paryż zapowiadał, że dokończy miliardową transakcję.

Abp Justin Welby, prymas Wspólnoty Anglikańskiej, przyjął w swojej londyńskiej siedzibie przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich Wielkiej Brytanii. Podczas ekumenicznej modlitwy przekazano wyrazy solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.

Raed Saleh, 36-letni syn uchodźców z Zachodniego Brzegu Jordanu, jest poważnym kandydatem na burmistrza Berlina. Gdyby wygrał wybory, byłby pierwszym burmistrzem o arabskich korzeniach w historii Niemiec.

Najwyższa Izba Kontroli została wybrana do przeprowadzenia kontroli w Międzynarodowej Radzie Audytorów NATO. To natowska instytucja kontrolująca wydatki na infrastrukturę.

2014-09-09 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem Niepokalane Poczęcie

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół celebruje tę uroczystość w Adwencie, czyli na progu nowego roku liturgicznego, i niejako kieruje już spojrzenie wiernych ku uroczystości Bożego Narodzenia. Nie byłoby jej, gdyby nie zgoda Maryi na zostanie Matką Najwyższego, co odnotowuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Anioł powiedział Jej wtedy: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). Właśnie owa pełnia łaski Bożej sprawiła, że Maryja od początków chrześcijaństwa była szczególnie czczona przez wiernych ze względu na swoje wybraństwo i uprzywilejowanie, również to związane z prezentowaną uroczystością.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję