Reklama

Wołanie z Polskiej Jerozolimy

Niedziela Ogólnopolska 37/2014, str. 9

Magdalena Uchto

Podczas III Dni Jerozolimy w Miechowie, nazywanym polską Jerozolimą, w dniach 6-7 września odbyło się spotkanie bożogrobców – dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

– Tego typu spotkania organizujemy co dwa lata, a ich intencją jest, aby wołanie o pokój w Ziemi Świętej było słyszalne i mocne – powiedział „Niedzieli” zwierzchnik zakonu w Polsce komandor Karol Bolesław Szlenkier. Podkreślił, że przez obecność patriarchy łacińskiego Jerozolimy abp. Fouada Twala, zarazem wielkiego przeora zakonu, obecne „wezwanie do przebudzenia współczesnej Europy w obliczu tragedii Ziemi Świętej” ma wymiar wyjątkowy, podobnie jak liczna obecność reprezentacji zakonu z Wielkiej Brytanii i Austrii.

Języki: łaciński, polski, angielski i niemiecki, charakterystyczne, zaczerpnięte z estetyki średniowiecza stroje, widowiska muzyczno-teatralne, konferencje, prezentacje, rekonstrukcje historyczne i osobiste spotkania – z patriarchą oraz z siostrami elżbietankami pracującymi w Ziemi Świętej – nadawały wyjątkowego kolorytu III Dniom Jerozolimy. Jak podkreślał ceremoniarz zakonu ks. prał. dr Jerzy Bielecki: – Dni Jerozolimy w Miechowie to czas modlitwy, poznawania historii Ziemi Świętej i jej współczesnych problemów, to także czas przywoływania świetności Miechowa.

W sanktuarium Grobu Bożego patriarchę powitali 6 września komandor Karol Bolesław Szlenkier oraz proboszcz bazyliki Grobu Bożego ks. Mirosław Kaczmarczyk. Oficjalnie inauguracji III Dni Jerozolimy dokonał burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Mszy św. 6 września w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na świecie oraz rozwoju zakonu przewodniczył w bazylice miechowskiej bp Kazimierz Ryczan. Uzupełnienie wiedzy o Ziemi Świętej stanowiła konferencja naukowa „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej”. Poprowadzili ją: ks. prał. dr Jerzy Bielecki i prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski. Z kolei w amfiteatrze miała miejsce projekcja filmu „Ziemia Święta – kustosze źródeł zbawienia”. Prezentacja misji franciszkańskiej, wystawa „Piotr powraca”, spotkania z ojcami franciszkanami – odkrywały kolejny aspekt dziejów chrześcijaństwa w Ziemi Świętej.

Reklama

Głównym punktem duchowego przeżywania III Dni Jerozolimy była niedzielna (7 września) Msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Fouada Twala, w asyście bp. Kazimierza Ryczana, ks. prał. dr. Jerzego Bieleckiego, ks. prał. Henryka Jagodzińskiego oraz kanoników miechowskich i członków zakonu. W homilii patriarcha zwrócił uwagę na zobowiązania wynikające z faktu bycia chrześcijaninem oraz na prześladowania wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie, a także na ogromną potrzebę solidarności ze strony Europy. Wyraził solidarność z Ukrainą i podkreślił bohaterstwo chrześcijan w Iraku. – Kto chce naśladować Jezusa, musi się dobrze zastanowić, tej decyzji nie można traktować pobłażliwie – zauważył. Podziękował Konferencji Episkopatu Polski za dzień solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie 26 sierpnia, zachęcał Polaków do wspólnej modlitwy o pokój. – Z waszą pomocą nie będziemy osamotnieni – mówił.

III Dni Jerozolimy, przygotowane przy zaangażowaniu parafii i samorządu Miechowa, odgrywają istotną rolę zwornika z Ojczyzną Chrystusa, prezentują jej „tu i teraz”, a także wyznaczają perspektywę ważnego jubileuszu – 2000 lat od Zmartwychwstania, który przypada w 2033 r. Modlitwa w tej intencji płynie już z Miechowa nieprzerwanie, co miesiąc. Miechowskim uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy okolicznościowej w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

2014-09-09 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję