Reklama

75 lat Instytutu Polskiego na Węgrzech

W stolicy Węgier – Budapeszcie na starej kamienicy pojawił się mural z dwoma rozłożystymi dębami. Został on namalowany na zlecenie Instytutu Polskiego na Węgrzech z okazji 75. rocznicy jego powstania. W korzeniach drzew umieszczono napis w wersji węgierskiej i polskiej: „Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia” (Stanisław Worcell).

Pierwsza umowa o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską została zawarta w 1934 r. Oficjalne otwarcie Instytutu Polskiego w Budapeszcie miało miejsce w maju 1939 r. Był to drugi ośrodek na świecie promujący polską kulturę za granicą. Dzięki postawie władz węgierskich Instytut Polski nie przestał funkcjonować w czasie II wojny światowej. Do 1944 r. gościł wielu przedstawicieli emigracji polskiej, a jego pracownicy angażowali się w pomoc polskim żołnierzom i cywilom internowanym na Węgrzech po klęsce wrześniowej 1939 r. Węgry udzieliły gościny 100 tys. polskich uchodźców. W „Bibliotece Polskiej” publikowano polską literaturę. Instytut redagował podręczniki do nauki języka polskiego, czasopismo „Rocznik Polski”, prowadził działalność wydawniczą oraz Wyższe Studium dla Uchodźców.

Instytut ma swoją siedzibę w centrum Pesztu, na skrzyżowaniu alei Andrássy’ego i ulicy Nagymező. Jest jednym z 25 instytutów polskich na świecie. Podlega MSZ. Posiada Galerię „Platan”, w której prezentowana jest polska sztuka nowoczesna, oraz piwnicę pod galerią „Latarka”, udostępnianą młodym artystom węgierskim i polskim. W bibliotece Instytutu Polskiego znajduje się 7 tys. książek. W kursach języka polskiego uczestniczy 120 słuchaczy w semestrze.

2014-09-09 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję