Reklama

17 września 1939 r.

Tak daleko, a tak blisko

Oglądam serię pięciu znaczków pocztowych z 1940 r., wydanych w Związku Sowieckim z okazji „wyzwolenia bratnich narodów Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi” 17 września 1939 r. Uśmiechnięte twarze sołdatów, matek z dziećmi, bukiety kwiatów – propagandowe obrazki przywodzące na myśl ostatnie „sukcesy” Putina na Krymie (niegdyś znaczki pocztowe były skutecznym nośnikiem propagandy i polityki historycznej).

17 września 1939 r., ok. godz. 3 nad ranem, wojska sowieckie napadły na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Naszemu ambasadorowi w Moskwie odczytano notę rządu sowieckiego, w której stwierdzono m.in., że państwo polskie nie istnieje – mimo że Rzeczpospolita toczyła wtedy wojnę z Niemcami – a „rząd sowiecki bierze pod opiekę ludność Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi”.

Oddziały sowieckie wkraczające na ziemie polskie rozsiewały informacje, że idą nam na pomoc przeciwko Niemcom; ich samoloty zrzucały ulotki nawołujące polskich żołnierzy do dezercji i buntu. Władze II Rzeczypospolitej, w obawie przed dostaniem się do niewoli, zdecydowały się opuścić kraj. Prawdopodobnie pod wpływem sugestii aliantów zachodnich zaniechano wydania aktu stwierdzającego, że Rzeczpospolita znajduje się w stanie wojny ze Związkiem Sowieckim. Naczelny wódz – marszałek Edward Śmigły-Rydz m.in. polecał swoim wojskom, by starały się pertraktować z Sowietami i wyjść z kraju do Rumunii lub na Węgry. Tymczasem Armia Czerwona zaatakowała bardzo zdecydowanie i Polakom przyszło stoczyć ciężkie walki. Najazd na Polskę, poprzedzony paktem Ribbentrop-Mołotow, otworzył tragiczną kartę naszej historii – bezmiar zbrodni i trwającą kilka dekad okupację.

17 września 1939 r. faktycznie dokonał się czwarty rozbiór Polski. Hitler i Stalin podzielili między siebie ziemie II Rzeczypospolitej. Niemcy przekazali Sowietom m.in. Przemyśl, Białystok, Brześć nad Bugiem. 28 września 1939 r. w Moskwie podpisano niemiecko-radziecki traktat o granicach i przyjaźni, zwany też II paktem Ribbentrop-Mołotow.

Reklama

Agresją sowiecką nie byli zaskoczeni przywódcy Wielkiej Brytanii i Francji, którzy Polskę spisali na straty już wcześniej (12 września 1939 r. w Abbeville zadecydowano o wstrzymaniu i tak anemicznych działań na tzw. froncie zachodnim).

75 lat – tak daleko, a tak blisko. Historia się nie powtarza – to współdziałanie człowieka ze Złym zawsze przybiera podobny, tragiczny wymiar.

2014-09-09 15:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda 2023 - od drzwi do drzwi czy na zapisy?

2022-12-08 14:11

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Kolęda od drzwi do drzwi czy zapisy? Zapraszanie przez formularz czy w zakrystii? Czy należy zbierać ofiary pieniężne w czasie kolędy czy składać anonimowo na tacę w kościele? A może w ogóle nie zbierać pieniędzy podczas kolędy? O kolędowej praktyce w diecezji rzeszowskiej i nowych propozycjach mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii biskupiej w Rzeszowie, w rozmowie z Iwoną Kosztyłą.

Iwona Kosztyła (Radio Via): W komunikatach kurii diecezjalnej w Rzeszowie z ostatniej niedzieli pojawiła się informacja, że kolęda odbędzie się w formie znanej przed epidemią. Co to oznacza w praktyce?

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję