Reklama

Odsłony

Okulary z kluczykiem

Powiedzcie mi, kto jeszcze umie, inaczej niż tłum, widzieć w tłumie?

*

W baśni o Czarnoksiężniku z Krainy Oz jest taka znacząca scena. Kiedy Dorotka z Blaszanym Drwalem, Strachem na Wróble i Bojaźliwym Lwem przybywają do Szmaragdowego Grodu, gdzie ów Czarnoksiężnik mieszkał, w bramie spotykają zielonego człowieczka – Strażnika Bramy, który nakazuje im włożyć specjalne zielone okulary, zamykane z tyłu głowy na kluczyk, tak iż nie można ich zdjąć. Wtedy dopiero mogą wejść do miasta, które zdaje się być wyłożone szmaragdami, a wszystko jest tam zielone, łącznie z mieszkańcami, którzy dzień i noc muszą takie okulary nosić. Owi mieszkańcy wydają się szczęśliwi z zamieszkiwania w grodzie z zamkniętymi wszystkimi bramami. Można zatem zarządzić i wprowadzić zbiorowy optymizm i zbiorowe szczęście, choćby w kolorze nadziei. Tylko dlaczego nie można było zdjąć tych czarnoksięskich okularów?

*

Tym, którzy nie czytali wspomnianej baśni, trzeba wyjaśnić, że ów Wielki Straszliwy Czarnoksiężnik Oz okazał się bojącym się swoich poddanych nędznym brzuchomówcą i szarlatanem. I tacy właśnie często sprawują rządy dusz coraz większych zbiorowości. Bo czar wspólnie i jednocześnie nakładanych okularów (TV) ma jednak swoją moc: zbiorowych uniesień, potępień, uwielbień, wzruszeń, zbiorowej nienawiści i głupoty… Błogosławieni, którzy nie pozwalają sobie takich okularów zamykać na głowie i duszy.

2014-09-09 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję