Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rok łaski

– Taki jest początek roku szkolnego, który Jezus zaczyna w Nazarecie. To jest rok łaski – mówił do uczniów biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny 2014/2015

W dniu 1 września bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel celebrował Eucharystię w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach. W modlitwie wzięli udział uczniowie pobliskiej szkoły, rodzice, wychowawcy i nauczyciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W homilii bp Roman Pindel powołując się na ewangeliczną perykopę o Jezusie odczytującym proroctwo Izajasza w synagodze, podkreślił, że rozpoczęcie roku szkolnego jest okazją do dziękczynienia za otrzymane od Boga łaski oraz skłania do zanoszenia modlitwy – prośby w różnych intencjach.

– To jest nasze dziękczynienie za nauczycieli, wychowawców, rodziców, za to, że możemy dorastać do jakiejś naszej miary – mówił Hierarcha, zaznaczając przy tym, że możliwość uczenia się, rozwijania własnych zdolności, jest także łaską daną przez Pana Boga. Zachęcał także do podejmowania modlitwy błagalnej u progu nowego roku szkolnego. – To jest także nasza prośba – to, co jest naszą sprawą: może w domu jest trudno, ktoś z rodziców wyjechał i jest jeszcze trudniej, może ktoś ma duże kłopoty w szkole, kogoś chorego w rodzinie, może nauczyciel się niepokoi o klasę, o trudnych uczniów – to wszystko jest motywem, abyśmy prosili Boga o łaskę na ten rok, który zaczynamy – wyliczał sytuacje, które mogą być okazją do modlitwy i podkreślał, że łaska jest Bożą odpowiedzią na wiarę w Chrystusa, którą w ten sposób wyznajemy. – Ten, kto wierzy, może liczyć na łaskę od Boga i wyzwolenie, wszelkie dobro i błogosławieństwo. Jeżeli wierzy, jeżeli otwiera się na łaskę, którą Bóg kieruje do człowieka – tłumaczył bp Roman Pindel.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii Biskup ordynariusz poświęcił krzyże do sal lekcyjnych nowego skrzydła gmachu szkolnego. Drewniane krzyże do szkolnych sal są darem wilkowickiej parafii dla społeczności szkoły. Parafia pw. św. Michała Archanioła przekazała także 46 plecaków z przyborami szkolnymi dla dzieci z uboższych rodzin. Dar ofiarowany został w ramach akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiej placówki oświatowej. Tam proboszcz parafii ks. Franciszek Kuliga wraz z przedstawicielami władz otwarł nowo wybudowaną część gmachu szkolnego, a biskup Roman Pindel poświęcił oddane do użytku skrzydło budynku.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowanie w Korbielowie

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

parafia

Msza św.

bp Roman Pindel

Ks. Piotr Bączek

Świętowanie w Korbielowie

Świętowanie w Korbielowie

W liturgiczne wspomnienie św. Dominika Guzmana bp Roman Pindel celebrował wieczorną Eucharystię w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie. Razem z wiernym dziękował za 60 lat obecności Ojców Dominikanów w tej podżywieckiej wspólnocie parafialnej. Modlitwa ku czci założyciela zakonu kaznodziejskiego zwieńczył kilkudniowe świętowanie jubileuszu w Korbielowie.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda 2023 - od drzwi do drzwi czy na zapisy?

2022-12-08 14:11

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Kolęda od drzwi do drzwi czy zapisy? Zapraszanie przez formularz czy w zakrystii? Czy należy zbierać ofiary pieniężne w czasie kolędy czy składać anonimowo na tacę w kościele? A może w ogóle nie zbierać pieniędzy podczas kolędy? O kolędowej praktyce w diecezji rzeszowskiej i nowych propozycjach mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii biskupiej w Rzeszowie, w rozmowie z Iwoną Kosztyłą.

Iwona Kosztyła (Radio Via): W komunikatach kurii diecezjalnej w Rzeszowie z ostatniej niedzieli pojawiła się informacja, że kolęda odbędzie się w formie znanej przed epidemią. Co to oznacza w praktyce?

CZYTAJ DALEJ

Bicie „Dzwonu Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało, że życie każdego człowieka jest święte

2022-12-08 16:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzieci nienarodzone

dzwon Głos Nienarodzonych

BPJG

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze trwa modlitwa także za dzieci nienarodzone. W tej intencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył w południe Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Bezpośrednio po Eucharystii uderzył w dzwon „Głos Nienarodzonych”, który po raz trzeci, właśnie 8 grudnia, dotarł do sanktuarium.

Na dzwonie zapisane są m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. Każdy, kto opowiada się za życiem, mógł uderzyć w dzwon, który ustawiony został na dziedzińcu przed wejściem do Kaplicy, i w ten sposób zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie, zwłaszcza poczęte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję