Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dożynkowe uroczystości w Czańcu

„Rolniku! Tyś równy królom, w czas wojny i w czas pokoju. Przez twoje ręce spływa na nas łaska sytości!” – cytował poetę wójt gminy Porąbka Czesław Bułka, otwierając tegoroczne diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki w Czańcu. Mszy św. polowej będącej dziękczynieniem za tegoroczne plony przewodniczył biskup ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel

W okolicznościowej homilii bp Roman Pindel, w nawiązaniu do Listu św. Pawła do Tymoteusza, zachęcał do „poprzestawania na tym, co wystarczy” i apelował, by podczas dziękczynienia za plony pomyśleć o własnym stosunku do stanu posiadania. – Wcale nie musimy mieć najlepszego samochodu, najlepiej wyposażonego domu, najbardziej egzotycznych wycieczek – mówił Biskup i cytował św. Pawła: „Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni!”. Biskup zachęcał jednocześnie, by ci, którzy posiadają więcej, poczuli się zobowiązani do pomocy drugiemu człowiekowi.

Liturgię koncelebrowało ok. 40 kapłanów. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich dekanatów diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przyszli na miejscowy stadion w korowodzie, z chlebem z tegorocznych zbiorów i wieńcami. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych i służ mundurowych z pocztami sztandarowymi, ubrane na ludowo członkinie kół gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne oraz mieszkańcy Czańca i sąsiednich miejscowości. Delegacje, na czele ze starostami dożynek – małżeństwem rolników Stanisławą i Stanisławem Nyczami – złożyły na ręce Biskupa dary dziękczynne. Biskup ordynariusz podczas Eucharystii poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe.

Proboszcz czanieckiej parafii ks. Stanisław Śmietana podkreślił, że dziękczynienie za plony odbywa się w roku kanonizacji Jana Pawła II. – Z głębi serca pragniemy podziękować Bogu za wyniesienie na ołtarze Świętego Rodaka, który z parafią czaniecką związany jest przez swoich pradziadów – powiedział kapłan.

Po zakończeniu części oficjalnej dożynek uczestnicy podziwiali występy artystyczne. Dożynkom towarzyszyła wystawa nowoczesnych maszyn rolniczych oraz prezentacja produktów żywnościowych. Odbył się również konkurs wieńców dożynkowych. Dziękując wszystkim obecnym za udział w święcie plonów współorganizator dożynek, starosta bielski Andrzej Płonka powiedział: – Dzisiejszą uroczystością dożynkową zamykamy tegoroczne żniwa, by już niedługo, i jak zawsze – z Matką Boską Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za plony

Niedziela sandomierska 38/2016, str. 4-6

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Adam Stachowicz

Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Eucharystia pod przewodnictwem
bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Dzień 8 września w sposób szczególny kojarzy się nam z wdzięcznością. Rolnicy w wielu miejscach przywołują Matkę Bożą Siewną i dziękują za plony. W Janowie Lubelskim zebrani dziękowali również za rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej

Świętowanie rozpoczęło się już dnia poprzedniego przybyciem licznych pielgrzymów pieszych z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i sandomierskiej. Blisko tysiąc osób pieszo przybyło do sanktuarium w Janowie Lubelskim na doroczne świętowanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie w wigilię uroczystości pielgrzymi wyruszyli z Biłgoraja i po drodze przyjmowali w swoje szeregi kolejnych pątników, najpierw z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a później z sandomierskiej. Wszystkich u wejścia do świątyni witali kapłani na czele z kustoszem sanktuarium ks. Jackiem Staszakiem. Centralnym momentem była Eucharystia, podczas której z pątnikami i mieszkańcami miasta modlił się bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.W homilii podjął temat szacunku do poczętego życia i przekazywania go: – W święto Twoich narodzin, Matko Boża, wspominamy wszystkie małżonki i matki. Macierzyństwo jest darem Boga. Małżonkowie tworzą warunki i współpracują z Bogiem, ale życie daje Bóg. On jest Panem życia. Dziś Bóg mówi do mężów i ojców, ale też małżonek i matek: „Przyjmij nowe życie i tego życia broń” – podkreślał kaznodzieja. – Dziękujemy za kobiety, które są gotowe na macierzyństwo. Maryjo, te niezdecydowane i słabe umocnij, umocnione wspomagaj, przygniecione wyrzutami sumienia przytul do swego Serca. Niech wszystkie matki głoszą Ewangelię życia – apelował hierarcha. Po Mszy św. przybyli mogli wysłuchać programu słowno-muzycznego na temat 1050. rocznicy chrztu Polski i wspólnie modlić się na różańcu. Dzień zakończyła maryjna Pasterka o północy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję