Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia z „katedralną” świątynią

Ktoś mógłby powiedzieć, że parafia katedralna jest tylko jedna. I miałby rację. Niemniej jednak w Gorzkowicach – parafii regionu radmoszczańskiego na północnych rubieżach archidiecezji – można o tym żartobliwie podyskutować. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy obok…

Niedziela częstochowska 37/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Magdalena Niebudek

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach

W pięknej neogotyckiej świątyni wierni gorzkowickiej parafii 14 września przeżywają Dobę Eucharystyczną. Co prawda, każdego dnia mogą adorować Najświętszy Sakrament w specjalnie do tego celu przystosowanej kaplicy (od 2005 r. Gorzkowice są sanktuarium eucharystycznym), ale takie szczególne dwudziestoczterogodzinne nabożeństwo zdarza się tylko raz na rok. – To okazja do tego, by parafianie jeszcze bardziej utwierdzili się w wierze, nadziei i miłości, szczególnie tej okazywanej sobie wzajemnie – mówi „Niedzieli” ks. Ryszard Bryłka, od 2000 r. tutejszy proboszcz. Z pasją w głosie opowiada też o dziejach monumentalnego kościoła, który można porównywać z częstochowską archikatedrą, ponieważ obie budowle łączy osoba Konstantego Wojciechowskiego (1941-1910), jednego z najbardziej znanych polskich architektów. Właśnie on zaprojektował świątynie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach oraz pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. – Nasza była pierwsza i może pomieścić nawet 2,5 tys. ludzi – opowiada Ksiądz Proboszcz.

Świątynia i jej wystrój

Od iskry przejeżdżającego parowozu (nieopodal są tory dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej) zapalił się w 1895 r. dawny kościół, a już cztery lata później ukończono obecną świątynię, wykorzystując m.in. odszkodowanie w wysokości 25 tys. rubli. Parafianie, jak czytamy w kronikach, zebrali drugie tyle i śp. ks. Ignacy Kasprzykowski wzniósł wspaniały kościół, który bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych i największych w archidiecezji.

Świątynia jest podzielona na trzy nawy. Posiada pięć marmurowych ołtarzy, piękną, rzeźbioną ambonę, a naprzeciwko niej dużą figurę św. Piotra w okowach. Potężny ołtarz został zbudowany z ciemnego marmuru kieleckiego, podobnie i mensy czterech bocznych ołtarzy o nastawach z drewna dębowego.

– Tabernakulum wykonano z brązu, a piękną białą chrzcielnicę z marmuru kararyjskiego. Kościół posiada osiemnastogłosowe organy – relacjonuje Ksiądz Proboszcz. Umeblowanie świątyni jest zasadniczo dębowe, wykonane z wielkim kunsztem, przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Na uwagę zasługuje też polichromia. 11 listopada 1902 r. odbyła się uroczysta konsekracja.

Reklama

Parafialna codzienność

Parafia Gorzkowice posiada dwa kościoły filialne we wsi Czerno (tzw. Jasna Górka) pw. Trójcy Przenajświętszej (dawniej św. Michała) z XVII-wiecznym prezbiterium, rozbudowana w XVIII stuleciu z fundacji właściciela wsi, oraz w Kotkowie pw. Matki Bożej Fatimskiej, poświęcony przez bp. Stanisława Nowaka w1993 r. Z okolicznymi wioskami liczy ok. 6 tys. wiernych i istniała już przed 1335 r. Jest także siedzibą dekanatu. Księdza Proboszcza w duszpasterskiej służbie wspomagają dwaj wikariusze: ks. Przemysław Wesołowski i ks. Zbigniew Stępień.

– Pod względem praktyk religijnych moja parafia jest typowa dla naszego radomszczańskiego regionu. Liczenie wiernych wykazuje, że na Mszę św. niedzielną regularnie uczęszcza ok. 30 proc. wiernych. Jeśli zaś chodzi o roczną ilość chrztów, osób zmarłych, dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii św. oraz młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania, to mniej więcej każda z tych grup zamyka się liczbą 70, 80 – wymienia dane statystyczne ks. Ryszard.

– Cały nasz „zespół” duszpasterski bardzo „pilnuje” posługi w konfesjonale. Wierni mają okazję do spowiedzi w czasie każdej Mszy św. Kultywujemy pierwsze piątki miesiąca. Dajemy wtedy parafianom okazję do dłuższej spowiedzi w kościele, a chorych odwiedzamy w domach – dodaje ks. Bryłka. – Naszą chlubą są liczne powołania do wyłącznej służby Panu Bogu. Z parafii pochodzi prawie dwudziestu kapłanów – kończy.

Oczywiście, w parafii funkcjonują wzorowo i rozwijają się różne wspólnoty, które twórczo uczestniczą w jej życiu, poczynając od Liturgicznej Służby Ołtarza, a kończąc na Wspólnocie Przymierza Rodzin „Mamre”. Jest też organista, kościelny i gospodyni na plebani. Ofiary składane przez wiernych pozwalają na ich utrzymanie na tzw. pełnym etacie oraz umożliwiają regularne świadczenia na rzecz kościoła diecezjalnego i innych instytucji. Ponieważ budżet parafii jest wspomagany przez opłaty z dużego parafialnego cmentarza, a także z opłat za czynsz z wynajmowanych parafialnych budynków, to – mimo inflacji i postępującej drożyzny – parafię stać co roku na choćby jedną inwestycję. Ksiądz Proboszcz wspomaga też intencjami mszalnymi wielu potrzebujących kapłanów, m.in. w Domu Księży Emerytów.

Reklama

Religii uczą księża wikariusze i dwaj świeccy katecheci w trzech placówkach oświatowych w 35 klasach. Katechizacją objętych jest ponad 900 dzieci i młodzieży nie tylko z Gorzkowic, ale i okolicznych parafii.

Patrzenie w przyszłość

Od roku 2007 parafia ma własną, ciągle aktualizowaną, stronę internetową – www.parafia-gorzkowice.pl. Ksiądz Proboszcz nie chce specjalnie chwalić się materialnymi osiągnięciami. Wymienia tylko najważniejsze inwestycje, jak np.: zewnętrzne oświetlenie kościoła, nowe nagłośnienie, centralne ogrzewanie gazowe, montaż zegarów na wieży czy kaplica pogrzebowa.

Od kilku lat starania Księdza Proboszcza idą w kierunku budowania parafii jako wspólnoty małych wspólnot. – Na pewno takich wspólnot, małych grup jest w Gorzkowicach za mało i są mało liczne. Niemniej jednak moi parafianie troszczą się o parafię jak o własny dom – chwali powierzonych mu ludzi ks. Ryszard.

Wspomina też wydarzenia z 2008 r., kiedy Gorzkowice były jedną z miejscowości dotkniętych trąbą powietrzną. Żywioł zniszczył wtedy ok. 200 budynków. W tamtych trudnych dniach i tygodniach ludzie potrafili się jednak bardzo szybko zorganizować i nieść sobie wzajemną pomoc. Ks. Bryłka patrzy zatem z optymizmem w przyszłość, zapraszając wszystkich do odwiedzenia swojej parafii i jej wspaniałej świątyni.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz parafii w Czańcu

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2015, str. 2

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

PB

Procesja woko´ł s´wia?tyni wien´czyła modlitewna? cze?s´c´ jubileuszowych uroczystos´ci

Procesja woko´ł s´wia?tyni wien´czyła modlitewna? cze?s´c´ jubileuszowych uroczystos´ci

Jeżeli się założy, że w tej parafii każdego dnia Mszę św. sprawowało dwóch kapłanów, to można policzyć, że przez te 450 lat odprawiono tutaj 300-400 tys. Eucharystii. A każda z nich to wielka łaska i miłość Boga dla tych, którzy proszą o tę Mszę św. i uczestniczą w niej – powiedział bp Roman Pindel podczas obchodów 450-lecia istnienia parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu, z którą wiąże się historia rodziny Wojtyłów.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję