Reklama

Niedziela Podlaska

8. Golgota Młodych w Serpelicach

Od 22 do 26 sierpnia w Serpelicach nad Bugiem odbywała się 8. Golgota Młodych. Jak powiedział jej organizator br. Łukasz Pyśk OFMCap, na tegoroczne spotkanie przybyło blisko 700 osób z całej Polski, które pragną uczynić kolejny krok w swej wierze. Ta inicjatywa kapucynów i wielu innych ludzi jest po to, aby w atmosferze modlitwy i radości spotkać się w Słowie Bożym i sakramentach z Jezusem Chrystusem

Niedziela podlaska 37/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Jan Krakowski

8. Golgota Młodych w Serpelicach

8. Golgota Młodych w Serpelicach

W ciągu pięciu dni przybyli mogli zacząć wędrówkę ku światłości, gdyż hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Wędrowcy do Świtu”. Miało ono w tym roku nastawienie na większą refleksję modlitewną i skupienie. W programie były: Eucharystie, nabożeństwa, katechezy, spotkania w grupach i koncerty. Zaproszeni zostali także goście.

Świadectwa gości

Jednym z nich była Anna Golędzinowska, która mówiła o swoim barwnym, ale tragicznym życiu. Urodzona w 1982 r. w Warszawie, w 1999 r. wyjechała do Włoch, które z czasem stały się jej drugą ojczyzną. Po przyjeździe do swojej ziemi obiecanej okazało się, że padła ofiarą międzynarodowej zorganizowanej grupy prze­stępczej handlującej żywym towarem. Udało się jej uciec z tego piekła, a później pomogła w uję­ciu sprawców i postawieniu ich przed sądem. Karierę modelki rozpoczęła w Mediolanie, uczestniczyła w kampaniach największych światowych marek, uczęszczała na zajęcia z aktorstwa w szko­le Faro i The Actor’s Academy w Mediolanie. Brała udział w wielu programach włoskiej telewizji. Pod wpływem wizyty w Medjugorie zmieniła swoje życie. W 2011 r. zamieszkała tam we wspólnocie maryjnej oddającej się milczeniu i pracy. Wraz z o. Renzem Cobbim założyła ruch Czyste Serca promujący czystość przedmałżeńską. Obecnie wyszła za maż, mieszka we Włoszech, jeździ na spotkania i pró­buje przekazać, szczególnie młodym, ideę życia w zgodzie ze sobą i z Bogiem. Mając wszystko, sławę i pieniądze, odkryła drogę, jaką jest Jezus.

Z uczestnikami spotkał się też dr Jakub Kołodziej, terapeuta z Lublina, który mówił, dlaczego tak trudno nam cieszyć się życiem.

Słuchanie sercem

Niedzielną Eucharystię dla uczestników Golgoty Młodych w Serpelicach nad Bugiem 24 sierpnia celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Wraz z nim koncelebrowali ją kapucyni – organizatorzy spotkania, miejscowy proboszcz oraz duszpasterze towarzyszący młodzieży z całej Polski. Wzięli w niej udział także przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, mieszkańcy oraz goście przebywający w tej wypoczynkowej miejscowości. W homilii Ksiądz Biskup ukazał potrzebę słuchania sercem Słowa Bożego, które jest podstawą głębokiej wiary, gdyż wiara rodzi się ze słuchania. Porównując odniesienie do Biblii chrześcijan różnych wyznań, powiedział, że najgorzej wychodzą w tym porównaniu katolicy. Protestanci bowiem bardzo szanują treść, czytając i rozważając Pismo Święte, pomijając często formę i szacunek zewnętrzny, prawosławni odnoszą się z szacunkiem do formy, nie rozważając treści, a katolicy ani go nie czytają, ani nie szanują. Odnosząc się do czytań liturgicznych, mówił o konieczności zadawania sobie pytań, kim jest dla mnie Jezus, a także czy nasza modlitwa i praktyki religijne stanowią spotkanie z żywym Bogiem.

Reklama

Odbyły się też nabożeństwo pokutne prowadzone przez br. Piotra Wardawego OFMCap, wejście na górę Tabor na Kalwarii Podlaskiej, gdzie Eucharystii na szczycie przewodniczyli neoprezbiterzy kapucyńscy. Konferencje głosili: br. Łukasz Woźniak OFMCap, br. Bogumił Kusiak OFMCap. oraz br. Szymon Janowski OFMCap.

W programie znalazły się również misterium grupy teatralnej Golgoty Młodych oraz nabożeństwo światła. 26 sierpnia, w ostatnim dniu spotkania, Eucharystii przewodniczył główny organizator Golgoty Młodych br. Łukasz Pyśk OFMCap. W Serpelicach przebywał również biskup senior Antoni Dydycz.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do młodych: Oprzyjcie wasze życie na Chrystusie!

[ TEMATY ]

młodzi

Lublin

kard. Stanisław Dziwisz

Krzysztof Tadej

„Nie zmarnujcie daru, który dzisiaj zaszczepia w was Święty Duch. Oprzyjcie wasze życie na Chrystusie” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz. Były papieski sekretarz przewodniczył Eucharystii i udzielił sakramentu bierzmowania ponad 50 młodym z parafii pw. św. Jana Pawła II w Lublinie.

W swoim kazaniu kard. Dziwisz odniósł się do momentu biblijnego Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku. Zauważył, że dzisiaj to właśnie młodzi ludzie, tak jak Apostołowie, są wezwani do głoszenia Ewangelii. „Oni też bali się, dlatego potrzebowali umocnienia. Duch Święty stąpił na nich w postaci ognistych języków. Za chwilę ten sam Duch stąpi na was, obdarzając was tymi samymi łaskami, jakie dostali Piotr, Jan, Jakub i inni” – tłumaczył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję