Reklama

Niedziela Kielecka

Trzciniec z tradycjami

Niedziela kielecka 37/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

odpust

TD

Krzyż w ołtarzu głównym kościoła w Trzcińcu

Krzyż w ołtarzu głównym kościoła w Trzcińcu

Solennie świętowano odpust maryjny 15 sierpnia, równie uroczyście zapowiada się 14 września – święto patronalne parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzcińcu, w dekanacie sędziszowskim. Piękny krzyż w ołtarzu głównym w otoczeniu scen przypominających historię jego odnalezienia oraz zadbany kościół świadczą o przywiązaniu parafian do ich świątyni i inspirują ks. kan. Stanisława Gila – od ponad roku proboszcza w Trzcińcu – do dalszych działań.

Odpusty, odpusty

Uroczystości 14 września przewodniczy ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa „Jedność”, zastępca redaktora naczelnego „Kieleckiej Ambony”, wykładowca w kieleckim seminarium. Proboszcz serdecznie zaprasza wszystkich na Sumę odpustową o godz. 11. I przypomina, że w ostatnich miesiącach została przeprowadzona zewnętrzna renowacja kościoła, malowanie dachu, wieży, odnowienie dzwonnicy. – Te prace finansowali parafianie i ludzie dobrej woli, a wykonała sprawdzona firma z Częstochowy. Warto przyjechać, aby pomodlić się w naszym uroczym kościółku, z dala od zgiełku, w typowej polskiej wsi – zachęca ks. Gil.

Wyjaśnia także, że zgodnie z polską tradycją, mocno osadzoną w maryjności, to właśnie święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia, z poświęceniem ziół i kwiatów i wizytami rodzin parafian nawet z bardzo daleka, staje się dorocznym wydarzeniem duchowym w Trzcińcu.

W tym roku właśnie wtedy jubileusz 20-lecia pracy obchodził organista Leszek Wawrzyła, a uroczystości przewodniczył ks. Michał Olejarczyk z WSD w Kielcach – dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, kierujący także chórem Wyższego Seminarium Duchownego i wykładający tam dyscypliny muzyczne.

Organista

Leszek Wawrzyła jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego i Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego na kierunku muzyka, gdzie uzyskał tytuł magistra. Obecnie radny powiatu jędrzejowskiego, a w ubiegłej kadencji, w l. 2006-2010 – radny gminy Słupia. Pan Wawrzyła jest także nauczycielem muzyki pracującym w Zespole Szkół w Radkowie, w Zespole Placówek Oświatowych w Moskorzewie, Chlewicach, Słupi, a od r. 2013/2014 – w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Węgleszynie. Umiejętności, wiedza, aktywność zawodowa organisty z Trzcińca służą więc całej okolicy, co podkreślano podczas jubileuszu.

Reklama

Parafia w Trzcińcu liczy 1086 osób, a tworzą ją: Trzciniec, Sieńsko, Łowinia, Deszno. – Nie jesteśmy dużą parafią, ale kochamy swój kościół, dbamy o niego, jesteśmy zżyci. Pracowitość, zaangażowanie i kapłańska postawa księdza proboszcza integrują i zachęcają do budowania tej naszej małej wspólnoty – uważa Elżbieta Zaczkowska, zelatorka kół różańcowych. Ks. Gil z kolei dziękuje wszystkim za zaufanie i dobre przyjęcie w Trzcińcu, ubolewa tylko, że nie ma tu żadnej szkoły, jedynie malutkie przedszkole. Światełkiem w tunelu są tegoroczne statystyki: w drugiej połowie sierpnia 2014 r. na 12 pogrzebów przypadło 16 chrztów.

Przed pięknie odrestaurowanym, oszalowanym modrzewiowym drewnem kościołem w Trzcińcu stoi figurka Matki Bożej z 1901 r., ufundowana przez Felicję z Kosickich i mieszkańców Trzcińca. To właśnie w tym miejscu znajdował się ołtarz główny pierwszego kościoła. Historia miejscowej wspólnoty sięga w średniowiecza, historia przeplata się z opowieściami, niekiedy legendą...

W parafialnych dokumentach

Parafia z pewnością istnieje od poł. XV wieku – w 1440 r. wybudowano pierwszy kościół, którego fundatorami prawdopodobnie byli Jan i Tomasz Borkowie (bliżej nieokreślone źródła mówią także o roku 1330, jako dacie pierwszego kościoła w Trzcińcu z fundacji księcia wojewody Sieciecha). W 1781 r. kościół został odrestaurowany. Ściany obito deskami, a główne wejście prowadziło przez dzwonnicę. W tym czasie kościół nosił wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym znajdowała się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast w bocznych św. Barbary, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Panny. Na początku XIX wieku kościół uległ zniszczeniu. W 1826 r. podupadłą świątynię rozebrano, a parafia przyłączona została do Rakoszyna, gdzie również przeniesiono część wyposażenia trzcinieckiego kościoła. W latach 1928-1935 wybudowano w Trzcińcu drewnianą kaplicę (napis na pamiątkowej fotografii wskazuje, że nosiła ona wówczas wezwanie Trójcy Świętej), która w 1959 r. została rozbudowana. Niewielki drewniany kościół był wzniesiony na planie prostokąta, z niewysoką wieżą. Rozpoczęto wówczas organizowanie ośrodka duszpasterskiego.

Parafię erygował 15 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki. Trzciniec w swej historii przechodził z rąk do rąk kolejnych właścicieli, co nie ułatwiało stabilności parafii i kościoła. Historię parafii zapisał nieoceniony ks. Jan Wiśniewski („Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Jędrzejowskiem”, 1930; reprint Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2000), który w toku swej pracy badawczej odwiedzał Trzciniec, m.in. w 1922 r. „Dziś Trzciniec jest w posiadaniu żydostwa, które majątek rozparcelowało – napisał wówczas. – Uparte podanie twierdzi – zanotował także ks. J. Wiśniewski – że sprzedano ów kościół Żydom do Wodzisławia na bożnicę, którą piorun spalił. Nie zdaje się to być prawdą, ponieważ Wodzisław posiada starą, murowaną bożnicę”. I dodaje: „W miejscu, gdzie stał wielki ołtarz, postawiono figurę Matki Bożej. To widziałem w 1922 roku”.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust, w Kościele nic nie ginie

Kiedy zaproponowano mi napisanie, w miarę przystępnego dla czytelników, tekstu o odpustach, pierwszą myślą, która mi przyszła do głowy, była ta, że łatwiej taki odpust uzyskać, niż o nim napisać. Teraz jednak wiem, że się myliłem

Zasadniczo należy się spodziewać, że statystyczny katolik ma jakie takie pojęcie o tym, czym odpust jest w istocie. Jeśli zaś z jakichś powodów wiedza ta nie zdołała się utrwalić, nic jeszcze nie jest stracone. Z pomocą bowiem przychodzi, jak zwykle w takich sytuacjach, niezawodny Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierający wykład podstawowych prawd wiary.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Czym jest niepokalane poczęcie?

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję